Учені заявили про те, що пісні народів світу, виконувані в різних обставинах, мають схожу структуру. На думку дослідників, це робить музику "універсальною мовою", зрозумілою всьому людству. Висновки вчених були опубліковані в журналі Current Biology, пише "Дзеркало тижня".
У ході дослідження вчені зібрали колекцію з 118 пісень 86 різних народів світу. Пісні були записані в малих спільнотах, включаючи поселення фермерів і тваринників і групи мисливців-збирачів. Серед виконавців були чукчі-оленярі, хлібороби з Гаваїв і представники громад індіанців Північної Америки, в колекцію увійшли пісні 75 мовами. Пісні розділили на чотири основних типи: танцювальні, колискові, любовні, а також пісні, що виконуються в лікувальних обрядах.
У першому етапі дослідження брали участь 750 добровольців з 60 країн світу. Близько третини учасників жили в США, ще третина — в Індії. Кожен волонтер прослухав 14-секундні фрагменти 36 пісень, відносячи кожен запис в одну з чотирьох жанрових категорій. Потім слухачі вказували, в якій ситуації, на їхню думку, виповнюється ця пісня. На вибір їм запропонували шість типів ситуацій. Чотири збігалися з типами пісень: танці, спроба заспокоїти дитину, вираження любові і лікування. Два інших включали оплакування мертвих і розповідь історії. Всього учасники виставили понад 150 000 оцінок. Більшість учасників вірно визначили форми та функції пісень, незважаючи на невеликий розмір уривка та незнайому мову.
Для другого етапу експерименту вчені запросили ще 1000 добровольців — половина жила в США, інша половина — в Індії. Їх попросили визначити стать співаків і приблизно оцінити, скільки людей виконує пісню, а скільки акомпанує на музичних інструментах. Потім волонтери оцінили музичні особливості мелодій: їхній темп, мелодійну і ритмічну складність і настрій. Учасники сприймали одні і ті ж пісні приблизно однаково, хоча й належали до різних культур. Найкраще люди розпізнавали танцювальні та колискові пісні.
Дослідники відзначають, що у експерименту є ряд обмежень. Щоб отримати більш точні дані, вчені планують провести схожий експеримент серед представників невеликих закритих спільнот, знайомих в основному з музикою власної соціальної групи.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
27-01-2018, 22:37
0
1 023