У Женеві під егідою ООН поновилися переговори між греками-кіпріотами і турками-кіпріотами про об'єднання Кіпру.
У переговорах беруть участь лідер греків-кіпріотів Нікос Нові лідер турків-кіпріотов Мустафа Акинджи.
Лідери двох частин Кіпру повинні обговорити питання поділу влади і питання безпеки, а також скорегувати кордони, передає російська служба Бі-бі-сі.
Очікується, що в разі успіху переговорів Кіпр існуватиме як єдина, але федеративна держава, в якій влада буде поділена між представниками громад грецьких і турецьких кіпріотів.
Найбільш проблемною частиною переговорів є питання власності, яка належала грекам-кіпріотам до турецького вторгнення в 1974 році.
Сторонам необхідно домовитися, віддавати цю власність грекам чи виплачувати компенсацію і в якому розмірі.
Сторонам також необхідно обговорити питання перебування на острові турецьких військ, чисельність яких оцінюється в 30 тис. чоловік.
Також необхідно вирішити, хто буде гарантом виконання угод - Євросоюз чи Британія, у якої на острові є дві військові бази.
Учасники також не прийшли до компромісу щодо ротації президентів об'єднаної держави, зокрема, чи зможе президент турків-кіпріотів представляти Кіпр на самітах Євросоюзу, членом якого є грецький Кіпр.
Досі всі спроби дипломатичного врегулювання кіпрської проблеми були безуспішними.
Підготовка до зустрічі в Женеві тривала 19 місяців, проте суперечності з ключових питань не дали дійти до компромісу.
Кіпр залишається розділеним на дві частини після 1974 року, коли Туреччина вторглася на острів у відповідь на спробу перевороту з метою об'єднання Кіпру з Грецією.
Після цього він розділився на самопроголошену Турецьку Республіку Північного Кіпру (її визнає тільки одна Туреччина) і Республіку Кіпр з переважно грецьким населенням.
Президент Республіки Кіпр заявив, Кіпр буде блокувати процес вступу Туреччини в ЄС. За його словами, переговори не почнуться, поки Анкара не визнає суверенітет острова.
9-01-2017, 22:00
0
1 540