Чернівці C
Молодий буковинець » Новини світу » До 205-річчя від дня народження видатного хірурга

До 205-річчя від дня народження видатного хірурга

Новини світу / Публікації
2 053
0
До 205-річчя від дня народження видатного хірурга

Видалення молочної залози, каменя з сечового міхура, ампутацію стегна Микола Пирогов виконував за 1,5-3 хвилини

Останні 20 років свого життя всесвітньо відомий вчений, педагог, яскравий і видатний хірург, батько і засновник військово – польової хірургії Микола Іванович Пирогов жив і працював на Україні – у своїй садибі Вишні поблизу Вінниці. Яскраву характеристику діяльності вченого в цей період роботи дав професор Опель В.А.: "Озброєний всіма знаннями науки, дивовижний хірург – технік Пирогов з’явився у хірургічній пустелі, як чарівник, і творив дива". Тільки за останні півтора роки перебування у Вишні він зробив понад 200 складних операцій і жодного разу не спостерігав таких важких ускладнень, як бешиха, гнійні набряки чи гнійні зараження. За порадою і допомогою до "чудесного лікаря" зверталися хворі з різних міст, далеких і близьких сіл. Щоденно йому по 5-6 годин доводилося робити операції, перев’язки, проводити амбулаторний прийом.

Народився М.І.Пирогов 13 (25) листопада 1810 року в Москві 13-ою дитиною в сім’ї дрібного службовця. Під впливом відомого лікаря свого часу, професора Мухіна Є.Й., який лікував його старшого брата від ревматизму М. Пирогов з дитинства полюбив медицину. У 14 років він вступив, а у 18 успішно закінчив навчання на медичному факультеті Московського університету.

Витримавши екзамен у професорів Петербурзької медико – хірургічної академії І.Ф.Буша і Д.М.Велланського М.І.Пирогов їде в місто Дерп (нині місто Тарту в Естонії) в інститут підготовки до професорської діяльності.

Обравши своєю спеціальністю хірургію він вчиться під керівництвом професора теоретичної і практичної хірургії, учасника Вітчизняної війни 1812 року І.П.Моєра. М.І.Пирогов плідно працює в галузі хірургії і її зв’язку з анатомією та фізіологією людини. Вже через рік медичний факультет Дерпського університету присуджує М.І.Пирогову Золоту медаль за дослідження проблем перев’язки артерій.

У 22 роки він блискуче захистив докторську дисертацію на тему "Чи є перев’язка черевної аорти при аневризмі пахової ділянки легко виконуваним і безпечним втручанням?"

Після захисту в 1835 році він їде до Німеччини і удосконалює свої знання і досвід працюючи у клініках відомих вчених.

Повернувшись на батьківщину він обирається професором кафедри теоретичної і практичної хірургії Дерпського університету, а потім очолює її. Студенти віддавали належне глибоким знанням Пирогова, його новим методам викладання, прагненню навчити їх науковому мисленню. Микола Іванович став улюбленцем студентів. Він займався з ними в амбулаторіях, зважаючи на важливе значення для майбутніх лікарів поліклінічних занять. Пирогов щедро ділиться своїм досвідом, написавши "Аннали хірургічного відділення клініки Дерпського університету". Він не скривав свої помилки і промахи. За його словами "без критики і аналізу немає ні справжньої науки, ні справжнього мистецтва".

У Дерпті Пирогов створив одну з найвідоміших своїх праць – "Хірургічну анатомію артеріальних стовбурів і фасцій".

М.І.Пирогов розпочав свою хірургічну діяльність у 30-ті роки 19 століття, коли операції проводилися без знечулення. Тому для полегшення страждань хворих хірурги намагалися проводити операції як найшвидше. Такі складні операції, як видалення молочної залози, каменя з сечового міхура, ампутацію стегна Пирогов виконував за півтори-три хвилини.

Під керівництвом Пирогова в Дерпті було написано і захищено 14 докторських дисертацій.

В 1841 році М.І.Пирогов обирається професором кафедри госпітальної хірургії та патологічної анатомії Петербурзької медико-хірургічної академії, починається найплідніший період його наукової і практичної діяльності. Виходять такі важливі праці, як "Повний курс прикладної анатомії людини", "Патологічна анатомія азіатської холери", "Анатомічні зображення зовнішнього вигляду і розташування органів".

У 1847 році вперше в історії світової медицини Пирогов застосував ефір як знеболювальний засіб при хірургічних операціях на полі бою (польовий госпіталь на Кавказі). При вогнепальних переломах він застосував вперше крохмальну нерухому пов’язку, а потім – гіпсову.

В 1852 році Пирогов вперше в світовій практиці здійснив нову операцію – подовження кісток гомілки при хірургічному видаленні стопи (метод кістково-пластичної операції).

Книга "Топографічна анатомія розпилів проведених на заморожених трупах" поряд з іншими увінчала ім’я М.І.Пирогова. Він був обраний членом-кореспондентом Російської академії наук. Він проводив велику наукову, педагогічну і лікарську діяльність. 158 доповідей і повідомлень зробив на засіданні гуртка "Пироговський ферейн". В Петербурзі під його керівництвом написано 10 дисертацій.

На лекції Пирогова приходили не лише студенти всіх курсів академії, а й інших навчальних закладів Петербурга.

У 1843 році Микола Іванович брав участь у відкритті медичного факультету Київського університету. З 1856 року він був попечителем Одеського навчального округу і з його ініціативи в 1865 році створено Медичний університет в м. Одеса.

М.І.Пирогов брав участь у 4-х війнах. Зокрема у Кримській 1853-1856рр., Франко-Пруській 1870р., Російсько-Турецькій 1877-1878рр. У останніх він брав участь на запрошення Міжнародного товариства Червоного Хреста. Цікавим є факт лікування героя національно-визвольного руху Італії Джузеппе Гарібальді у 1862 році, якому не змогли допомогти знані італійські, англійські лікарі.
Його військово-медична діяльність відображена у праці "Начала общей военно – полевой хирургии".

Миколу Івановича Пирогова по праву вважають родоначальником військово-польової хірургії, топографічної анатомії. Його новаторські ідеї живуть та працюють і сьогодні. Його ім’я носить 2-й Московський інститут в Росії, Вінницький та Одеський медичні університети в Україні. Ім’ям Пирогова М.І. названі вулиці і парки, створено багато пам’ятників в нашій країні та в різних країнах світу. Музей-садибу Пирогова М.І. в Вишні щорічно відвідують сотні і тисячі людей. Представники 167 країн побували в музеї, понад шести мільйонів відвідувачів зафіксовано в 2003 році.

Минають роки, десятиріччя, але не зупиниться людський потік, не заросте стежка в садибу Вишня, в чудовий куточок Подільської землі, де жив і працював геніальний вчений, патріарх вітчизняної хірургії, прекрасна Людина і Громадянин Микола Іванович Пирогов.


В. Л. Васюк, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри травматології, ортопедії, нейрохірургії та медицини надзвичайних ситуацій

А. Т. Зінченко, Заслужений лікар України, доцент кафедри травматології, ортопедії, нейрохірургії та медицини надзвичайних ситуацій

П. Є. Ковальчук, доцент кафедри травматології, ортопедії, нейрохірургії та медицини надзвичайних ситуацій
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
[related-news] [/related-news]

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

01:15
"Чорна п’ятниця" наближається: поради, як уникнути помилок під час шопінгу
01:00
Як приготувати мигдалеве молоко в домашніх умовах
00:45
Чому редиску потрібно саджати тільки восени
00:30
Не тільки риба: чотири найкращих рослинних джерела омега-3
00:15
Шість продуктів, які допоможуть залишатися здоровими всю зиму
23:59
На фронті 174 зіткнення, на Покровському напрямку ворог зазнав відчутних втрат
23:45
П'ятниця стане початком "білої смуги" для чотирьох знаків Зодіаку. Кого обрали карти Таро
23:23
Названо овоч, який потрібно їсти всім щодня
22:58
Україна під час ракетного обстрілу Курщини поранила північнокорейського генерала - WSJ
22:43
Путін заявив, що Росія атакувала Україну ракетою середньої дальності "Орєшнік"
22:21
Міністри ЄС обговорили підвищення тарифів на аграрний імпорт із РФ і Білорусі
22:05
Сонце поверне щастя в життя цих знаків Зодіаку. На кого чекає період великої радості
21:41
Рекордні витрати на оборону, скорочення пенсій: у РФ затвердили бюджет на 2025-27 роки
21:20
Що станеться з організмом, якщо їсти картоплю щодня
21:00
Чернівчанка, яка очолила Міндовкілля розповіла, на чому повинна базуватися відбудова України
20:40
На збереження репродуктивних клітин військових у бюджеті заклали ₴190 мільйонів
20:20
ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
20:18
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
20:00
У Чернівцях патрульні зупинили п'яного водія: вміст алкоголю перевищив норму в 14 разів
19:40
Рада ухвалила законопроєкт про безпеку в закладах середньої освіти: деталі
19:23
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
19:20
Становище України на фронті погіршилось: міністр оборони Британії зробив попередження
19:00
Чи можна їсти банани на схудненні: відповідь дієтолога
18:40
12 тисяч доларів з людини: на Буковині судитимуть організатора, який перевозив ухилянтів до Румунії
18:35
Будуть три черги: як завтра вимикатимуть світло
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують
На Буковині на організаторів ходи до Свято-Успенського монастиря УПЦ МП склали адмінпротоколи
26 477
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
23 182
Масштабна пожежа у Чернівцях: житловий будинок згорів дотла - фото
21 888
Будуть три черги: як завтра вимикатимуть світло
18 814
У Чернівцях "замінували" два торгові центри
11 126
Ці 8 популярних сьогодні прізвищ — колись могли отримати лише обрані українці
9 057
Мокрий сніг та ожеледиця на дорогах: яка буде погода завтра на Буковині
7 203
Скільки годин не буде світла на Буковині завтра, 21 листопада
7 186
Коли сьогодні на Буковині не буде світла: оновили графік знеструмлень
6 925
Коли завтра, 21 листопада, не буде світла на Буковині: опублікували графік знеструмлень
6 485
У "Чернівціобленерго" пояснили, коли можуть скасувати відключення світла на Буковині
6 440
Танцювали на весіллі та колядували: у Чернівцях показали етно-мюзикл про буковинські традиції
5 724
Відключення світла: для 6 областей скоротили або скасували графіки
5 581
Як підприємець з Буковини займається встановленням сонячних електростанцій
5 535
У Чернівцях на два дні повністю перекриють вулицю Буковинську
5 145
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році: чи очікувати на підвищення виплат
1
Повітряна тривога в Чернівецькій області
0
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
0
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
0
Планові знеструмлення: де на Буковині 20 листопада не буде світла
0
Популярні текстури помад (кремові, матові, рідкі) та їх особливості*
0
Погода на Буковині 20 листопада
0
Найкращий спосіб зберігати гриби, щоб вони залишалися ідеальними тижнями
0
Названо три інгредієнти, які знищать бруд на вікнах
0
На Буковині попрощаються із відважним воїном, який загинув боронячи Україну
0
Графіки знеструмлень у Чернівецькій області на 20 листопада
0
Зеленський назвав причину, за якої Україна може програти війну
0
Росія тримає в Чорному морі носії "Калібрів": скільки та який залп
0
На Хмельниччині лунали вибухи: що відомо
0
БпЛА атакували арсенал у Новгородській області: яка зброя там зберігається
0

Свіжий номер

Афіша

1 002 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт

Logo

"Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.