Область – серед кращих в Україні за показниками споживчих цін у травні - такі дані Держкомстату. У травні індекс споживчих цін в області становив 99,4% (порівняно з квітнем). Тобто, якщо вірити цим даним, ціни на найпопулярніші товари й послуги в області знизилися на 0,6%. А в середньому в Україні ціни за місяць зросли на 1,3%, від початку року – на 14,6% ( в області на 13,6%). Зокрема, значно нижчі, ніж середньоукраїнські, в області ціни на яловичину, варені ковбаси, молоко.
Причиною зростання цін на початку року, за словами першого заступника голови ОДА Віктора Павлюка, стали загальносвітові інфляційні процеси, сусідство Буковини з Румунією, громадяни якої масово вивозять продукти харчування з наших магазинів.
Одним з основних механізмів, які дозволять зупинити інфляцію в області, Віктор Павлюк назвав збільшення виробництва продуктів харчування. Зокрема, у селі Тарасівці цього року планується ввести в дію нову лінію з виробництва м’яса птиці потужністю 250 тисяч голів за два місяці. У Витилівці Кіцманського району закінчується реконструкція 16 приміщень і буде розпочато виробництво індичатини.
Позитивно на рівні цін має позначитися й очікування доброго врожаю. За словами першого заступника голови ОДА, цьогорічний врожай обіцяє бути не меншим, ніж торік.
Коментар
Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції та розвитку:
- Те, що індекс споживчих цін у травні в області нижчий ста відсотків, тобто замість інфляції розпочалася дефляція, – цілком можливо. Адже є сезон, коли ціни просто знижуються, незалежно від того, де хороша влада, а де погана. Неозброєним оком видно, що подешевшало молоко, подешевшали яйця. Це сезонність, і вона чітко виражена. Можна писати, що “Пришла зима, настало лето, спасибо партии за это”. Чому банани стали дешевші мало не в два рази? Тому що полуниця з черешнею з’явилися. Окрім того, відбулося те, що мало відбутися: уряд і НБУ значно зменшили ліквідність банківської системи. Обсяги кредитів дуже обмежені, банківських іпотечних кредитів практично не залишилося. Тому в тих сегментах, де купівля відбувалася за рахунок кредитів (нерухомість, автомобілі, меблі), попит зменшився. А зменшення попиту передбачає відповідну реакцію продавця, особливо якщо це не є базовий продукт, як хліб чи бензин, де не можна маневрувати торговою націнкою. “Гарячих” грошей, які йшли від кредитів, на ринку стало менше, і це позначилося на цінах.
Надія Макушинська
10-06-2008, 10:48
0
1 752