З нагоди Дня архітектора у мистецькому центрі “Вернісаж” професійні архітектори та випускники Чернівецького політехнічного коледжу презентували власні проекти, які планується реалізувати у Чернівцях.
Молоді архітектори можуть змінити обличчя міста
- Ми випустили групу молодих архітекторів і виставили 14 дипломних робіт, які отримали відмінні оцінки, – розповіла Оксана БОЙКО, викладач архітектурного відділення Чернівецького політехнічного коледжу. – Деякі з них такі якісні, що цілком можуть претендувати на реалізацію. Наприклад, цікава робота Олесі Федоряк – реконструкція центру хасидів у Садгорі. Це вже повністю готовий проект. Перш ніж розробляти його, студентка налагодила стосунки з єврейською громадою Чернівців, зібрала чимало історичних матеріалів. Усі виміри зроблено досить точно, і вони відповідають архівним матеріалам. Цікавий альтернативний варіант проекту реконструкції кінотеатру ім. І. Миколайчука розробив Віктор Ковальчук. Може бути втілений у життя і проект готельного комплексу Миколи Остапчука. Щоби поліпшити роботу телебачення, можуть використати проект реконструкції телевежі на Цецино. Оригінальний аквапарк запропонували спорудити на озері на вулиці Винниченка. Молоді архітектори цілком здатні змінити обличчя Чернівців, або принаймні, покращити його.
Від ідеї до втілення - відстань у 5-6 років
Не всім, навіть найкращим, проектам судилося бути втіленими. Деякі з них занадто дорогі, деякі не влаштовують інвестора. Але найголовніші перешкоди – бюрократичні.
– Від того, що зобразили на своїх проектах архітектори, до втілення цих ідей – дуже довгий шлях, – розповідає Василь КАГЛЯНЧУК, генеральний директор ПМК-76. – Спершу в замовника з’являється ідея, архітектор її розробляє, переводить на папір. Доки цей проект проходить всі інстанції, збираються необхідні документи – минає зазвичай 5-6 років. За цей період проект стає застарілим, з’являються нові матеріали. Цілком зрозуміло, що у більшості випадків його доводиться переробляти. Тому потрібно скоротити період від ідеї та проекту до будівництва. Архітектор прагне, щоби спроектована ним будівля гарно виглядала, закладає дороговартісні матеріали. Проте замовник, якому доводиться за все це платити, часто змінює первісне проектне рішення. Тим більше, що є великі вимоги до енергозберігальних технологій та сейсмічності, а все це також гроші. Тому кінцева споруда часто виглядає зовсім по-іншому, ніж була зображена на папері.
У найбільшому дефіциті кваліфіковані конструктори
Упродовж року містобудівний департамент затверджує тисячу-півтори різних проектів. Майже 70 відсотків стосуються будівництва та реконструкції будівель. Більшість із них реалізуються.
- У Чернівцях вкрай не вистачає архітекторів з вищою освітою, тому доводиться залучати їх з інших міст – поділився проблемами головний архітектор Чернівців Сергій Гомонович. – Тому не доводиться говорити про чернівецьку архітектурну школу. Серйозних архітекторів, які займаються безпосередньо розробкою проектів, налічується 25-30. Бракує кваліфікованих конструкторів, які можуть грамотно розрахувати все – їх одиниці. Політехнічний коледж готує фахівців, але я не пам’ятаю жодного випадку, щоби були реалізовані їхні дипломні роботи. Хоча є чимало цікавих ідей. Наприклад, запропонована реконструкція телевізійної вежі на Цецино. Судячи з проекту, автор добре вивчив аналогічні споруди. Хоча закладена сума – 30 мільйонів гривень – нереальна. Цікаві ідеї реконструкції аеропорту в Лужанах та будівництва аквапарку на озері на вулиці Винниченка. Вразила робота, яка стосується реконструкції центру хасидів у Садгорі. Гадаю, її можна реалізувати, хоча потрібні висококваліфіковані фахівці з реставраційних робіт, яких у нас немає. Гарно виглядає проект готелю на вулиці Калинівській. Але студенти більше уваги звертають на зовнішній вигляд споруд. Тому це сприймається як красива картинка.
Етапи, які проходить проект до свого втілення
1 – Ескізна розробка ідеї
2 – Розгляд проекту містобудівною радою (якщо він має містобудівне значення)
3 – Розгляд громадсько-консультативною радою (якщо об’єкт) буде розташовано у межах історичного ареалу.
4 – Збір даних про інженерні мережі.
5 – Розробка робочої документації конструктором.
6 – Перевірка документації в “Укрінвестекспертизі”.
7 – Отримання дозволу на будівельні роботи.
Проекти з виставки
Житловий комплекс по вулиці Червоноармійській, 43 В.
Розробила архітектурна майстерня Олега Пікущенка. Подібного комплексу в Чернівцях поки що немає. Квартал матиме вигляд каскаду, і спроектовано його таким чином, що магазини розташовуватимуться у двох рівнях та виходитимуть на вулицю Червоноармійську. Складатиметься він із шести житлових будинків, до яких можна буде потрапити через центральний вхід. Під комплексом розміщуватиметься підземний паркінг, а на поверхні буде обладнано двір із зеленими насадженнями, клумбами, дитячим майданчиком. Фінансує будівництво інвестор, а споруджує його турецька фірма. Неподалік уже будується сучасний спортивний комплекс із басейном та сауною.
Реконструкція виробничої будівлі під центр багатофункціонального призначення по вулиці Зеленій, 5 В.
Архітектор Олександр Завалецький.
Приміщення колишнього заводу сільгоспобладнання буде реконструйовано під торгово-розважальний центр. Там будуть торгові та офісні приміщення, розважальні заклади.
Реконструкція з надбудовою кінотеатру ім. І. Миколайчука.
Архітектор Ярослав Бойко.
Тут буде облаштовано центр дозвілля. Передбачається надбудова одного або двох поверхів над фойє кінотеатру та кафе-баром “Торнадо”. Буде перенесено центральний вхід. Біля кінотеатру розмістять стоянку для автомобілів. Буде застосовано сучасні матеріали – скло та металопластик. Інвестор зобов’язується зберегти 600 глядацьких місць. На другому поверсі, можливо, розміститься ще один невеликий кінотеатр на 60-100 місць, який матиме стерео- та квадрозвучання. Передбачається, що в центрі працюватиме клуб любителів кінематографії, відкриється дитяче кафе.
Готельний комплекс на 400 місць.
Дипломна робота цьогорічного випускника політехнічного коледжу Миколи Остапчука.
Сучасний готельний комплекс автор вписував у конкретну місцевість. Його планується збудувати на перехресті вулиць Хотинської та Калинівської, де немає жодного готелю. У комплексі передбачено відпочинкові, торговельні та розважальні зони. На кожному поверсі буде бар і сауна. Номери люкс розмістяться на передньому заскленому боці, а на внутрішньому – звичайні з балконами. Планується спорудити підземний паркінг. Будівля буде легкою, прозорою, оскільки автор хоче використати сучасні матеріали.
Реконструкція центру хасидів у Садгорі на вулиці Моріса Тореза. Дипломна робота випускниці політехнічного коледжу Олесі Федоряк.
– Я збирала архівні та історичні документи цієї пам’ятки архітектури, постійно консультувалася з Чернівецьким равином, відвідала товариство “Хесед-Шушана”, обстежила колишній центр хасидів, – розповіла Олеся ФЕДОРЯК. – Була вражена, що він перебуває у такому занедбаному стані. У радянські часи тут була майстерня сільгосптехніки. Щоразу, проїжджаючи повз цю зруйновану споруду, мріяла, щоби її відреставрували. Я намагалася достеменно відновити її за збереженими фотографіями та документами. Сподіваюся, що тут знову буде культовий об’єкт. (Надія БУДНА)
10-07-2008, 11:46
0
9 864