Літо – це не лише відпустка, а ще багато сонячних вихідних, коли гріх сидіти вдома. Городяни обирають відпочинок на свій смак і гаманець, хоча вибір – не надто великий. Так, офіційних пляжів у місті та околицях "аж" два. Облаштованих місць для пікніків у межах міста просто немає.
Дещо веселіше почуваються ті, хто надає перевагу риболовлі й має власний транспорт: для такого проведення часу пропонується досить багато місць у радіусі 10-30 кілометрів навколо міста.
Ростуть і розвиваються заміські ресторанні комплекси. У багатьох, крім обіду на свіжому повітрі, вже пропонують додаткові розваги.
Журналісти "МБ" дослідили різні варіанти відпочинку у місті та околицях.
На пікнік
"Офіційного" місця для шашликів у місті немає
Місця для пікніків, де офіційно дозволяється розпалити вогнище, у місті немає. У парку "Жовтневому", на Кемпінгу і навіть біля річки Прут заборонено розпалювати вогонь, готувати шашлики, тому що це завдає шкоди природі. Проте чернівчани не зважають на цю заборону.
- Люди не тільки закривають очі на заборони, але й погрожують працівникам парку, коли ті намагаються їх зупинити. У парку ж навіть немає сторожів, а тим паче – охорони, – розповідає працівник адміністрації "Жовтневого".
- Виїжджати за місто з друзями не маємо змоги, - розповідає чернівчанка Марія Мадан. - Ми нічого не знали про заборону розпалювати вогонь, тому шашлики є традицією на вихідні.
Коли погода спекотна, городяни намагаються поєднати пікнік із купанням і вирушають на Прут. Минулими вихідними береги річки були буквально всіяні відпочивальниками. Через кожні п’ятдесят-сто метрів горіли багаття, на яких смажили шашлики. Хоча минув лише перший літній місяць, городяни вже щедро позначили місця свого перебування згарищами і великими купами сміття біля них. Лише одиниці збирають у пакети залишки після банкетів і забирають із собою. Більшість просто встає і йде геть або ж пересідає на чистіше місце.
Я маю нести це сміття додому? Це навіть смішно! – категорично заявила молода жінка, не назвавши свого імені. – Нехай поставлять на березі контейнери, тоді будемо скидати все туди, або ж наймуть двірників, які би прибирали. Ми прийшли відпочивати, а не збирати сміття. Наступного разу знайдемо інше, чистіше місце. І обов’язково будемо смажити шашлики, бо який відпочинок без них?
Дехто з відпочивальників, випивши воду чи пиво, кидав пластикові пляшки у воду. У районі моста, що на об’їзній дорозі, пластикового посуду і сміття біля річки так багато, що досить важко знайти вільне від них місце. Та навіть тут відпочивальники примудряються засмагати на гальці, розстеливши покривала та рушники.
- У Чернівцях немає де відпочивати, тому доводиться йти сюди, – сказала Оксана, яка прийшла на Прут із подружкою Іриною. – На центральний пляж далеко, хоча там не краще, ніж тут.
Є свої місця для пікніків і в окремих мікрорайонах. Так, мешканці “Гравітона” виходять на пагорб, розташований за багатоповерхівками. На галявинах, вкритих високою травою, люди засмагають, а неподалік пасуться корови.
Улюблений напрямок чернівчан, які вирушають на пікнік за місто, - звичайно ж, Валя Кузьмина. Це місце "розкручене" ще з радянських часів, але популярність його не згасає з інших причин. Головна з них – зручність тутешнього ландшафту. Вздовж дороги є величезна галявина, де можуть розміститися багато людей і при цьому не заважати одне одному. Галявина рівна, що дозволяє пограти в різноманітні рухливі ігри, дітям є де побігати. А поряд – густий ліс, куди можна сховатися від сонця. Валя Кузьмина – місце досить "окультурене" та порівняно чисте: тут трапляються смітники, хоч із навантаженням вони не можуть упоратися. Тому краще мати з собою мішок для сміття, щоб у разі чого прибрати обране місце, а тоді вже розташовуватися.
На риболовлю
Справжні рибалки обирають тихі місця
За останні кілька років значної популярності серед чернівчан набуло рибальство як спосіб відпочинку. При цьому побільшало і справжніх рибалок, які готові присвятити улюбленому заняттю цілий день, і любителів порибалити, готуючи паралельно шашлики для дружнього застілля.
Як розповів один з підприємців, що продає рибальське спорядження, нині стало модним возити в багажнику авто вудочку, щоб закинути її під час відпочинку на водоймі.
Традиційними місцями рибальства залишаються природні водойми – насамперед Прут і Дністер. Але в них і рибалити складніше, і риби стало значно менше. Отож, довкола Чернівців чимало ставків орендарі зарибнюють і пропонують любителям за гроші рибалити. Охочих вистачає, і у вихідні деякі зі ставків окуповують десятки рибалок. Дедалі більше серед них жінок, що раніше вважалося унікальним явищем.
- Це дуже хороший спосіб відпочити після роботи, - вважає підприємець Валентина. – При цьому мені не важливо привезти рибу додому, хочеться відчути азарт, отримати задоволення від самого процесу – коли риба клює, коли борешся з нею і витягуєш на берег здобич. А далі її можна відпустити назад у водойму.
Зазвичай на водоймах відпочивають цілими родинами. На деяких з них можна купатися, хтось пропонує будиночки для ночівлі, мангали для приготування шашликів, часто поруч розташовані ресторани і магазини.
Справжні рибалки надають перевагу водоймам, на яких категорично забороняють купатися, влаштовувати пікніки тощо. Адже галас і хлюпання у воді не сприяють риболовлі. Суто рибальськими можна вважати, наприклад, ставки у Магалі, Рідківцях.
За риболовлю на ставках, які перебувають в оренді, звичайно ж, треба платити. Це компенсується порівняно чистими берегами, які орендар повинен прибирати, додатковими послугами та зручностями (туалети, магазинчики, кафе, прокат човнів, катамаранів).
Скільки коштує риболовля неподалік Чернівців
Місце розташування Плата за день риболовлі
Магала (Новоселицький район) 75 гривень
Рідківці (Новоселицький район) 50 гривень
"Аква-плюс" (Сторожинецький район) 50 гривень
Рутка (Годилів, Сторожинецький район) 50 гривень
Рингач (Новоселицький район) 25 гривень
"Сонячна долина" (Бояни) 20 гривень
Рокитне (Новоселицький район) 10 гривень (плюс плата за впійману рибу)
Відпочинкові комплекси
Ресторани "обростають" альтанками, басейнами, водяними гірками
На берегах більшості озер неподалік міста переважно розташовується ресторанні комплекси. Кореспонденти "МБ" дізнавалися, які особливості цих місць відпочинку.
"Аква-плюс" у селі Кам’яна Сторожинецького району пропонує майже повний комплекс розваг для літнього відпочинку. Найголовніше – тут облаштовано пляж з лежаками для засмагання. А ще пропонують відпочинок на березі озера в альтанках з мангалами. За маленьку альтанку на березі озера потрібно заплатити 50 гривень, за альтанку в лісі на 10-15 людей – 100 гривень, за альтанку на 30-40 людей – 250 гривень на день. Також можна покататися на катамаранах та човні.
Окрема послуга – риболовля. Якщо рибалити з двома вудочками, це коштуватиме 50 гривень, за риболовлю з трьома вудочки заплатите 75 гривень за день.
Минулого тижня на озері встановили три гірки для спуску у воду. Для цього спеціально облаштували басейни. Дитяча гірка має висоту чотири метри, дві інші гірки висотою по 10 метрів розраховані для екстремалів: одна з них досить крута завдовжки 8 метрів, друга – 24 метри. Спуск з дитячої гірки коштує 3 гривні, з дорослих – 5 гривень.
Чимало розваг і на базі відпочинку "Сонячна долина", що в селі Бояни Новоселицького району. Для купання тут є великий басейн. А на озері поки що пропонують лише рибалити. Риболовля коштує 20 гривень на день, оренда вудки – 10 гривень.
Тут також здають в оренду альтанки: 60 гривень за оренду альтанки та 40 гривень за мангал та дрова. Можна тут зіграти у теніс та міні-футбол, а ще покататися на човнах та катамаранах.
На озері у селі Валя Кузьмина вже впродовж кількох років заборонено купатися. Нині там можна відпочити у ресторані "Смерекова хата". Для дітей тут обладнано дитячий майданчик із гірками та катаннями на машинках.
Неподалік ресторану є галявина зі столиками. Вхід на галявину, де можна посмажити шашлики і відпочити, – 2,5 гривні.
У селі Рідківці Новоселицького району є два великих озера, на яких збудували ресторанні комплекси. На одному озері розташований бар “Мілена”, але окрім цього тут пропонують і покататися на катамаранах (50 гривень на годину), і порибалити (50 гривень на добу).
Також на озері є водяна гірка висотою 8 метрів та довжиною 20 метрів (ціна спуску – 5 гривень). Нас запевнили, що тут є рятувальники, тому можна купатися, хоча пляж і не облаштований. Щодо шашликів, то їх можна придбати у барі, а можна зробити власноруч. Але мангала в оренду не дають, тому знадобиться власний. На озері й рибалять (50 гривень на добу), і купаються.
На пляж
Якщо "купатися заборонено" - відповідальності немає
З місцями для купання в Чернівцях та околицях дуже сутужно. Маємо "аж" дві точки -
міський пляж на річці Прут на вулиці Донбасівський та пляж у відпочинковому комплексі "Аква-плюс". Міський пляж заледве відкрили цього сезону, і новинками він не здивував. "Аква" розвивається (облаштовують нові пляжі, з’явилися гірки для спуску у воду), але не може прийняти на себе все навантаження. Спекотними днями там буває неможливо знайти місце для авто та місце на пляжі.
Тим часом багато озер, ставків у місті та за містом "прикрашають" таблички "Купатися заборонено". Чому так?
- Підприємці, які орендують водойми, більше зацікавлені у ресторанному бізнесі та риболовлі, а не в облаштуванні пляжів, - пояснює начальник відділу державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки ГУ МНС у Чернівецькій області Сергій Сивак. - У договорах оренди водойм записано, що їх здали для риборозведення та сінокосіння. А насправді вони використовуються у зовсім інших цілях. Практично на всіх цих місцях відпочивають люди, купаються, там розміщені заклади харчування з продажем алкогольних напоїв. Згідно із законодавством, якщо встановлено табличку "Купатися заборонено", за безпеку людей під час купання в озері ніхто не відповідає. Тим часом для обладнання пляжу не потрібні значні кошти. Знадобиться обстеження акваторії, яке робиться недорого, один плавзасіб, кілька рятувальних кругів, мегафон. У світлу пору доби на водоймі повинен бути рятувальник, навчання якого обійдеться приблизно у сто гривень. Але люди не хочуть цим займатися, бо зростає відповідальність.
Для прикладу можу назвати таке місце відпочинку, як Рутка, де є велике озеро. Офіційно озеро вважається місцем для риборозведення, хоча там щотижня відпочиває до тисячі осіб, є ресторани, будиночки для відпочинку, але ні рятувальника, ні човна немає. Минулого року на озері загинули молоді хлопець та дівчина, а якби був рятувальник, їх могли врятувати.
Кілька років тому загинуло дві дитини на озері Мідан, що в Садгорі. Зараз цей пляж не функціонує, але сподіваємося, що незабаром там обладнають рятувальний пост. Також вирішили облаштувати пляж у відпочинковому комплексі "Сонячна долина", для цього вже закупили рятувальне оснащення.
Щодо міських озер, то не дозволено купатися у жодному. І хоч на озері на вулиці Комарова обладнано рятувальний пост, але купатися там не дозволено, бо водойма є відстійником для стічних вод.
3-07-2008, 10:58
0
11 985