Переважна більшість пляшок з квасом на наших прилавках містять не квас, а газовану суміш. Вона зі справжнім квасом не має нічого спільного. Тестування різних видів квасу, який продається у пляшках у вітчизняних магазинах, нещодавно провів науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз “Тест”.
Лише три напої з десяти відібраних зразків, на думку дослідників, мають право називатися квасом, бо справді виготовлені шляхом бродіння. Це "Древлянський", "Львівський" та "Ярило". Не відповідають цьому поняттю напої "АВІС", "Біола", "Данило", "Монастирський", "Остреч", "Пан Іван" і "Росинка".
Окрім невідповідності поняттю “квас”, ряд напоїв отримав ще й інші зауваження від дослідників. Зокрема, напій "Пан Іван" виготовлено на замінниках цукру, і тому його не можна вживати людям, хворим на фенілкетонурію та дітям до семи років – попередження про це на пляшці нанесено невеликим шрифтом. А у складі продуктів "Пан Іван", "АВІС" і "Біола" харчові додатки вказано без кодів Е.
Щоби порівняти вартість квасу різних марок, дослідники підрахували, у скільки обійдеться 100 мілілітрів напою. Найдешевший зразок у тесті – “Пан Іван” за ціною 18 копійок за 100 мл. Найдорожчий – квас "Древлянський" за ціною 39 копійок за 100 мл.
У чому унікальність квасу?
Квас не лише тамує спрагу, але й бадьорить та освіжає, володіє багатьма корисними властивостями. Над його створенням працюють дріжджі і молочнокислі бактерії. Вони й перетворюють суміш на квас, збагачуючи її при йому вітамінами (В і В2) та молочною кислотою. Багато у квасі й калію. Однак слід пам’ятати, що в не пастеризованому квасі залишається певна кількість живих дріжджів. І якщо запити квасом щось солодке, то дріжджі почнуть бродити. Тому не варто вживати квас після солодощів. Квас можна не лише пити, але й готувати на його основі холодні супи чи маринувати ним м’ясо.
Живий квас – продукт, який без обробки може протриматися не більше двох діб. Спиртове і молочнокисле бродіння в “живому” напої триває і квас стає кислим. Для бочкового квасу це не проблема – у спеку його розкуповують свіжим за кілька годин. А для пляшкового квасу стійкість важлива, тому його пастеризують.
На замітку
Підказку шукайте в маркуванні
Маркування на пляшці з квасом – найбільша підказка покупцеві. Якщо уважно прочитати всі написи на етикетці, можна самому розібратися, квас перед вами чи ні. Отже, зверніть увагу на:
1. Насамперед прочитайте повну назву напою, яка зазвичай наноситься дрібними літерами не на лицьовому боці етикетки. Якщо квас отримано шляхом бродіння, то він називається “напій бродіння”. Такі напої можна вважати справжнім квасом. Якщо ж смакові властивості напою – справа рук харчових додатків, то це буде “напій на ароматизаторах”. Можливі середні варіанти: “напій на пряно-ароматичній рослинній сировині” або “напій на зерновій сировині”.
2. Склад продукту – не менш важлива інформація. У складі справжнього квасу повинні бути вказані дріжджі або дріжджі в компанії з молочнокислими бактеріями. Без дріжджів справжній квас зробити неможливо.
Надія Макушинська
24-06-2008, 10:58
0
3 264