На вулицях Чернівців росте чимало рідкісних дерев. Деяким із них пощастило – вони отримали статус пам’яток природи місцевого значення, про що свідчать відповідні таблички. Таким чином екзоти потрапили під захист держави. Проте у Чернівцях є десятки і навіть сотні реліктових дерев, якими ніхто з природоохоронних органів не цікавиться. Тому назвати загальне число міських екзотів не може ніхто.
Дерева, що належать до пам’яток природи місцевого значення
Дерево Адреса Особливості
Гінкго дволопатеве Вул. 28 Червня, 69 Сквер на Соборній площі Вік – 90 років.
Група рідкісних дерев Вул. Головна, 135-137 Сквер заснований в другій половині ХІХ століття. Тут зростає кедр європейський, тис ягідний, ялина колюча у формі голуба, сосна Веймутова, дуб черешчатий пірамідальної форми, туя велетенська.
Дуб крупноплідний Вул. 28 Червня, 71 Рідкісний екзот має 140 років.
Псевдотсуга тисолиста Вул. Буковинська, 4 Має 120 років
Магнолія Кобус Вул. 28 Червня, 71 Вул. Українська, 26 Вік – 80 років.
Магнолія Суланжа Вул. 28 Червня, 67 Вул. Фрунзе, 8Б Має 60 років
Кедр європейський Вул. Фрунзе, 2 Вул. Стрийська, 62 Вік – сто років Рідкісний вид, занесений до Червоної книги України.
Ялина колюча Вул. Федьковича, 46
Лавр благородний Вул. Чернишевського, 50Б
Група рідкісних дерев Вул. Курильська, 13 Ялина колюча у формі голуба, айва японська, дуб пірамідальний та червоний, гінкго.
Сквер з різновидностями рідкісних дерев Вул. Л. Українки Росте біля десяти видів екзотичних та цінних порід дерев.
Сквер рідкісних дерев Вул. Університетська Росте біля десяти видів рідкісних дерев та чагарників.
Група рідкісних дерев Вул. Буковинська, 6 Кедр європейський, псевдотсуга тисолистна.
Ділянка рідкісної та декоративної флори “Василина” Вул. Щербакова, 44 Зібрана колекція понад 900 видів декоративних рослин флори Буковини.
Черемха звичайна Вул. Заводська, 22 Унікальне для Північної Буковини за своїми параметрами дерево: висота 35 метрів.
Туя західна Вул. Сімовича, 15 Реліктове дерево висотою 20 метрів.
Берека звичайна Вул. Руська, 3 Вік 75 років.
Зірваної магнолії "вистачить" на дві години
- Цінні представники дерев і чагарників, що ростуть у місті, внесено до реєстру природо-заповідного фонду і затверджено як ботанічні пам’ятки природи місцевого значення, – розповів Володимир СОЛОДКИЙ, заступник начальника державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернівецькій області. – Біля кожного екзота встановлено спеціальний охоронний знак, деякі з них огороджено. На кожне рідкісне дерево заводиться спеціальний паспорт. Раз на п’ять років проводиться реєстрація всіх рідкісних дерев в області та, зокрема, в Чернівцях. Дещо списується, дещо додається. Особлива увага приділяється віковим реліктовим екзотам, яким по сто і більше років, а також тим, що занесені до Червоної книги України. Але, на жаль, є люди, котрі, навіть знаючи, що ці дерева рідкісні, намагаються пошкодити їх – зламати гілку, зірвати квітку чи здерти кору. Зірвана квітка магнолії в’яне через дві години, а на дереві може цвісти протягом двох тижнів.
Непотрібно багато уваги до екзотів, бо люди їх нищитимуть
- Звичайно, рідкісні дерева потребують певної уваги, але вона не повинна бути надмірною, бо може навіть зашкодити, – переконана директор Ботанічного саду ЧНУ Марія ВИКЛЮК. – Дехто з городян захоче мати таке дерево чи кущ у себе вдома, дехто просто познущається з нього. Серед екзотів, які ростуть у Чернівцях, надзвичайно цінні європейські кедри, які занесено до Червоної книги України. Вони мають наукову та естетичну цінність. Вживання плодів кедра сприяє підвищенню працездатності людини, поліпшує склад крові, попереджує малокрів’я і туберкульоз. А з хвої кедра виготовляють різні лікарські препарати та екстракти, які використовують для лікування ревматизму. Хоча мені не доводилося бачити, щоби міські кедри плодоносили.
Росте у місті і декілька представників реліктового гінкга дволопатевого, яке називають деревом здоров’я і молодості, а японці вважають священним деревом. Воно таке ж древнє, як і динозаври. З’явилося приблизно 300 мільйонів років тому і є пращуром сосни та ялини. Замість хвої у цього дерева – віялоподібні листки. Воно довговічне і може жити до двох тисяч років. Дерево – дводомне, як і обліпиха, має чоловічі та жіночі екземпляри. У місті ростуть здебільшого чоловічі екземпляри. У Ботанічному саду теж є три такі дерева. А ось жіноче дерево росте на вулиці Стеценка, 3. Однак окремо ці екзоти нежиттєздатні, тобто не запилюються. Зате в Центральному парку є чоловічі та жіночі екземпляри, вони плодоносять. Ми збираємо їх насіння і вирощуємо саджанці. Вивести жіночі екземпляри надзвичайно важко: потрібно дочекатися, коли дерево зацвіте, і вибрати “жіночі” квіточки, які відрізняються від “чоловічих”. Гінкго дволопатеве занесено до Червоної книги світу. Тому радує, що воно прижилося у нашому місті та досить комфортно почувається тут. Біля міської прокуратури на вулиці 28 Червня росте надзвичайно високий дуб крупноплідний. Зазвичай таким він виростає у природних умовах, а тут вигнав на десятки метрів у висоту та ширину на міській вулиці. Хоча викиди від транспорту можуть вкоротити цьому екзоту віку.
Дуже багато на міських вулицях магнолій, скажімо, на вулиці Кишинівській. Деякі саджанці мешканці придбали у Ботанічному саду, деякі привезли з інших областей чи навіть із-за кордону.
Сказати, скільки загалом у місті рідкісних дерев, неможливо, бо ніхто не веде їх облік. Зазвичай ростуть вони у центральній частині, деякі –посаджені ще за Австрії. На міських околицях висаджують переважно місцеві дерева, які не потребують особливого догляду. Проте останнім часом на обійстях багатих приватних будинків і дачах можна побачити досить рідкісні екземпляри, про які навіть я знаю дуже мало або взагалі нічого не знаю. Їх привозять із-за кордону.
Гінкго дволопатеве
Росте на вулиці 28 Червня, 69 – на подвір’ї міської прокуратури. Релікт має 90 років. Біля дерева стоїть спеціальна охоронна таблиця, на якій вказано, що це пам’ятка природи місцевого значення і охороняється державою. Юрій Іванович, який мешкає в будинку навпроти, розповів, що гінкго посадив ботанік, який мешкав тут ще за Австрії. Дереву десь зо сто років. Зеленіє воно до перших заморозків, а потім листя миттєво опадає за лічені години і вкриває товстим шаром тротуар. Хоча фури, які інколи заїжджають на вулицю Радіщева, ламають нижні гілки.
Скверик на вулиці Головній, 135
Поруч розташована обласна стоматологічна поліклініка. Тут росте група рідкісних дерев: кедр європейський, тис ягідний, ялина колюча. Табличка на території скверу, який загороджено з усіх боків, засвідчує, що він є пам’яткою природи місцевого значення. Всі дерева акуратно підрізано та побілено.
Сквер на території обласної лікарні, що на вулиці Буковинській.
Заснований у другій половині ХІХ століття. Тут можна побачити рідкісний тис ягідний, сосну Веймутова, дуб черешчатий пірамідальної форми, ялину колючу у формі голуба, тую велетенську. Сосна Веймутова походить із Північної Америки, де досягає 75 метрів висоти. У сквері полюбляють відпочивати пацієнти лікарні та студенти медуніверситету.
Дуб крупноплідний
Росте на вулиці 28 Червня, 71, біля міської прокуратури, звідси негласна назва – “прокурорський”. Вік рідкісного екзота – 140 років. Щоби обійняти його, потрібно щонайменше три людини. Принаймні, Володимир, який мешкає неподалік, не зміг осягнути і половини велетенського дуба. Кажуть, це дерево додає чоловічої сили, тому під ним добре постояти представникам сильної статі.
Псевдотсуга тисолиста
Росте на вулиці Буковинській, 4 – біля входу до міської дитячої лікарні. Має 120 років. На дереві табличка, що воно охороняється державою. Василь Дроник, який працює в лікарні охоронцем понад 30 років, розповів, що доглядає за деревом – двічі на рік білить його, стежить, щоби ніхто не здирав смолу. Щоправда, трохи здерли кору на рідкісній псекдотсузі машини, які привозили будівельні матеріали на будівництво нового корпусу лікарні. Вічнозелений екзот уже починає потроху всихати, та й досі на ньому щоосені з’являються маленькі шишки. На батьківщині – у Північній Америці – дерево досягає неймовірних розмірів – до ста метрів висоти.
Лавр благородний
У Чернівцях його можна побачити тільки на вулиці Чернишевського, 50Б. П’ятнадцяти деревам – понад 30 років. Біля екзота – жодного знака, який би вказував, що це пам’ятка природи. Доглядає за деревами Олег Гиндич, який мешкає поруч. Ще декілька екземплярів лавра благородного дослідник висадив на своєму городі.
- Із лавром пов’язане все моє життя, через нього я пережив багато неприємностей, – зізнався Олег ГИНДИЧ. – Декілька саджанці привіз із Грузії батько. Я посадив їх на березі струмка – за межами свого городу. Партійні органи звинувачили мене у самозахопленні землі, всі саджанці вирвали та знищили. Я тоді працював на дослідній станції, то мене навіть звільнили з роботи. Там я розводив у розсаднику саджанці лавра. Це дерево потребує особливого догляду. Його потрібно вкривати на зиму, обрізати, збирати листя. А в мене немає ні здоров’я, ні грошей на це. Куди я лише не звертався, звідусіль отримував незадовільну відповідь: “Кошторисом не передбачено”. Так що все тримається винятково на моєму ентузіазмі.
Олег Гиндич посадив біля себе цілий сквер рідкісних дерев, який не внесено в жоден каталог. Тут можна побачити більше 30-ти екзотів, зокрема, китайський лимонник, тис різних видів, тую, псевдотсугу канадську, які звозив з усієї України. А на власному подвір’ї дослідник першим в Україні виростив у відкритому грунті тропічні деревця фейхоа, які щедро плодоносять.
Надія Будна
Фото Василя КИЯШКА
12-06-2008, 12:01
0
10 598