RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Хто навчався у музичній школі №2 або в чернівецькому музучилищі, пам’ятають батьків композитора Сергія Бедусенка. Днями автор першої української рок-опери “Енеїда” завітав до Чернівців і навіть відкрив персональну виставку графіки у Художньому музеї. Кореспонденту “МБ” Сергій Валентинович розповів, чому Чернівці досі ще не бачили його легендарну оперу та як він ставиться до сучасного музичного мистецтва.
- Коли навчався у музучилищі, філармонія була взірцем. А тепер навіть нема кому полагодити приміщення, - сумує Сергій Бедусенко. - До Чернівців “Енеїду” важко привезти. На сцену якого театру? “У нас усе є. У нас усього достатньо”, - відповідають мені, наче роблять величезну послугу. Коли звернувся до директора театру, він розмовляв зі мною так, наче він Людовік XVI, а я прибиральник.
- З чого починалася ваша творчість?
- Я захоплювався арт-роком. Усе починалося з “Бітлз”. А потім вийшло, що я був засновником арт-рокового напрямку в українській музиці. Арт-рок називають ще симфо-роком – це складна музична драматургія. Тому згодом я захопився музичним театром. Перші рок-опери дісталися мені завдяки співпраці з великим українським режисером Сергієм Данченком. Ми дійшли до висновку, що “Енеїда” Івана Котляревського має бути саме тим літературним твором, за яким має бути створена рок-опера. Ця тематика – революційна. Еней – козак, який крокує усією планетою. Мені здалося, що буде набагато цікавіше, якщо він буде не на фоні маслянки з макогоном, а на фоні Ейфелової вежі чи Статуї Свободи. У цьому контрасті виявляється сучасний погляд на речі. Потім було багато симфонічних творів, мюзиклів, які у 80-ті роки називати було прийнято водевілями, оперетами чи комедіями. Остання з моїх робіт – рок-опера “Ярослав Мудрий”. Мені дуже подобається ця епоха. Вважаю що тоді був надзвичайний злет, коли ця земля була утричі більшою і коли її поважали у всій Європі. Ця людина навчила читати і писати усіх наших колишніх співвітчизників.
- Що спільного є між епохою, оспіваною в опері “Ярослав Мудрий”, та сьогоденням?
- Тема духовності, якої зараз не вистачає не тільки у нашій державі. Надзвичайна запопсованість не дає мені спокою. Є люди, які вважають, що на концерти поплавських чи сердючок розумна людина не піде, а дурній – туди й дорога. Нічого подібного. Є великий прошарок людей середнього гатунку, які не знають, хто такі Бах, Моцарт чи Бетховен. Вони ніде не чують гарних зразків класичної музики, а поп-прикладів дуже багато. Такі люди мають вибір – піти до підворіття чи у філармонію. Але через те, що у них немає альтернативи, вони йдуть до підворіття та слухають блатоту чи дешеву попсу. Я - за професіоналізм. Коли були художні ради, поганим голосом не можна було співати, людину просто не випускали на сцену. А зараз співають всі, особливо, якщо є гроші. Безголоса людина вийде на сцену і буде співати про любов. Мені здається, коли співали оперним голосом про Сталіна чи партію, це погано, але якщо поганим голосом співають про любов, це ще гірше.
- Хто співав у “Енеїді”?
- Тут співають Тая Повалій, Лілія Сандулеса, Іво Бобул, читають Богдан Ступка, Анатолій Хостікоєв, Наталія Сумська, Богдан Бенюк тощо. Рок-оперу записували 1991 року на аудіокасеті. Але був зроблений ремастеринг і записали диск. Насправді у цих естрадних виконавців голосу набагато більше, ніж вони демонструють при виконанні своїх пісень зі сцени. Білоножко взагалі консерваторію закінчив, і у цій рок-опері співав своїм справжнім повним голосом. Сандулеса більше показала імпровізаційних речей. Повалій може співати що завгодно. Те, що вона зараз співає, не є прикладом того, що вона може співати. Рок-опера “Енеїда” витримала 350 постановок.
- З естрадних співаків хоч хтось подобається?
- Тарас Петриненко має справжній і мелодійний голос. В Олександра Пономарьова непоганий гоолос. Але мені здається, що він не відійшов від опери і не прийшов до естради, він десь посередині. Нормально ставлюся до Ані Лорак. Складна у неї доля. Їй і допомогли, але дещо й зіпсували у середині. Не хочу її ображати, вона хороша дівчина, але в неї трошки пошкоджена енергетика. Вона у цьому не винна, і з часом це подолає. Були проблеми з репертуаром. Зараз залучила до співпраці Кіркорова, але вважаю, що їй користі це не принесе. Тіна Кароль “косить” під гречанку, яка перемогла на “Євробаченні” у Києві. Але та посіла перше місце, а у Кароль виходять епігонські речі. “Євробачення” для мене серйозний конкурс, тому що звідти вийшли “АВВА” і Селін Діон.
- Що скажете про успіхи земляків?
- Бужинська мене взагалі дратує. Бігає, щось кричить, ніби вона до Бога наблизилася. Базарна тітка. Але голос нормальний, є значно гірші. Але ж має бути не лише голос, але й поєднання особистої енергетики та естетики музичного ряду. Олександра Тищенка мало хто пом’ятає, але він дуже цікава особистість. Коли співав у рок-групі, все було нормально. А коли пішов, з’явилася запопсованість, яка нікому не додає шарму, а створює інкубаторський ефект.
- На вашу думку, хто грає українську рок-музику?
- “ВВ” не вміють грати. “Мандри” грають набагато краще за “ВВ”. “Весна” вкрадена з репартуару італійського співака. Скрипка дуже вульгарно поводить себе на сцені. Співає фальшиво. Це не жанр, а нахабство. Не подобається ні тембр голосу, ні вираз обличчя. Поплавський – аномалія. Сердючка талановитіша. У неї хоча б є дар імпровізації, є професіоналізм.
- Що є у вашій домашній фонотеці?
- Багато джазу. Української естради немає. Хіба що дещо з творчості Марії Бурмаки. Хоч голосу в неї теж немає, але з енергетикою у неї набагато краще, ніж у Скрипки. Там нормальне аранжування та мелодійний ряд. “Скрябін” – взагалі непорозуміння. Могилевську дуже не полюбляю. Це дядько. У ній немає нічого жіночного. “Здрастуйте, чоловіче!” – іноді хочеться їй сказати. А голос нормальний. Співала б собі на радіо. Навіщо їй було себе показувати по телебаченню? До “Океану Ельзи” ставлюся добре. Хоч у Вакарчука немає особливого голосу, але тембр – оригінальний. Людина з інтелігентної родин. Одразу видно культуру текстів, культуру виконаня.
Довідка
Сергій Бедусенко – композитор, автор перших українських рок-опер, джаз-піаніст, вокаліст, літератор, художник-графік, заслужений діяч мистецтв України, лауреат вітчизняних і закордонних театральних фестивалів, володар премії “Київська пектораль”. Створив перші українські рок-опери: “Суд” (за твором Бориса Олійника) та “Енеїду” (за Іваном Котляревським), а також “Адам і Єва” та “Ярослав Мудрий” на власні лібрето.
Ольга Гнідан
30-05-2008, 10:17
Коментарів 0 Переглядів 2 997

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.