У міській дитячій клінічній лікарні, що на вулиці Буковинській, щороку роблять майже три тисячі операцій. У рік тут втрачають у середньому 11-12 дітей, переважно новонароджених. Врятувати декого з цих малюків можна було би за допомогою сучасного обладнання, якого в лікарні не вистачає. Останні 10-12 років тут отримували апаратуру лише від закордонних благодійників – як гуманітарну допомогу. Щоби з’ясувати проблеми дитячої лікарні, кореспонденти “МБ” навідалися у реанімаційне та хірургічне відділення, навіть побували на операції.
На лікування і харчування дитини – шість гривень
- Щороку у нашій лікарні лікується 7,5 тисяч дітей, – розповів „МБ” головний лікар Сергій СТОРОЖУК. – Кошти на утримання закладу надходять з міського бюджету. На один ліжко-день передбачено 60-70 гривень, але левова частка цих коштів йде на зарплату медичному персоналові. Хоча цього року на харчування та лікування дітей виділено вдвічі більше грошей, ніж торік, це все одно досить мізерна сума – близько шести гривень добових на кожного пацієнта. Тому звертаємося за допомогою до благодійників.
Одягаємо халати і заходимо до відділення реанімації та інтенсивної терапії. Це дві невеликі кімнатки, заставлені ліжками, кювезами для новонароджених, апаратурою.
- За рік тут буває близько 250 дітей із серйозними порушеннями, – розповідає головний лікар. – В одній палаті одночасно перебувають діти різного віку – від народження до повноліття, тому що в нас немає можливості розмістити їх окремо.
У рік ми втрачаємо в середньому 11-12 дітей, переважно новонароджених. Є сучасне обладнання та новітні технології, які дозволяють продовжити життя декому з цих дітей. Але у нас вони відсутні. Останні 10-12 років здебільшого отримували апаратуру з-за кордону у вигляді гуманітарної допомоги. Але нам потрібно ще дуже і дуже багато. Перш за все, необхідне спеціалізоване анестезіологічне обладнання – апарати для подачі наркозу новонародженим, особливо з малою вагою, під час операцій. Велика потреба у лініоматах – шприцових автоматизованих насосах для програмного введення рідини і ліків новонародженим. Декілька ми отримали за рахунок гуманітарної допомоги, але їх не вистачає, тим більше, що вони часто виходять із ладу. Нам потрібно 12 лініоматів. Вартість одного – 10-15 тисяч гривень. Найкращі – виробництва німецької фірми “Браун”.
Шестимісячна дівчинка перебуває у реанімації вже більше місяця. У неї важка патологія – вроджена вада нервової системи. Батьки практично відмовилися від дитини, тільки інколи навідується бабуся. У дитини невеликий шанс одужати, але медики роблять усе можливе.
- А оце немовля оперувала на шостий день після народження, – розповіла Любов МЕЛЬНИК, дитячий хірург вищої категорії, яка прийшла подивитися на свою маленьку пацієнтку. – У дитини не виявилося анального отвору. Так що попереду – ще одна операція. Переконана, що вона виживе. Важко тут працювати. До дитячих страждань неможливо звикнути. З дитиною, яка помирає, ніби відходить частинка твоєї душі.
Стажуються в лікарні й канадські медсестри з міста Саскатун.
- Вони з подивом спостерігали за тим, як ми вручну скатуємо бинти, робимо ватні шарики для операцій, – сміється старша операційна медсестра Поліна ЖУК. – У них - усе це робиться автоматично. Та й весь інструментарій і матеріали там одноразові.
Операції тривають по 26 годин
Кореспонденти “МБ” спостерігали за операцією, яку проводив головний лікар Сергій Сторожук, а атестував завідувач хірургічного відділення Євген Микитинський.
- Сьогодні це вже п’ята операція, а вчора тільки до обіду було дев’ять, – тихо розповідає Поліна Борисівна. – Здебільшого вони планові, та бувають і екстрені. Ця операція неважка – на пупкову грижу, триває 20-30 хвилин. Найдовші операції – у немовлят із вродженими патологіями. Буває, тривають по 26 годин, три операційні бригади міняються. За більш ніж 30 років моєї роботи мало, що змінилося в операційній. Правда, декілька нових апаратів ми таки отримали. Робимо операції і на старому ручному.
Після операції Євген Микитинський заводить нас до палати, де лежить п’ятеро дітей з мамами. Але це найменша, в інших знаходиться по десятеро і більше пацієнтів.
- Це умови позавчорашнього дня, – сердито каже Євген МИКИТИНСЬКИЙ, який дванадцять років завідує хірургічним відділенням. – На хірургічних відділеннях не можна економити: ні на приміщеннях, ні на апаратурі, ні на ліках. Адже йдеться про життя дітей, тим більше новонароджених. Наша робота – це викручування: десь щось випросив, десь щось зекономив, дещо купили батьки. Працювати так надзвичайно важко.
Щодня у чернівецьких лікарнях чимало маленьких і новонароджених буковинців борються за власне життя і здоров’я.
На жаль, не завжди для їх порятунку достатньо зусиль наших лікарів. Часто на заваді стають нестача медичного обладнання та брак коштів на його придбання.
Газета “Молодий буковинець” звертається до всіх мешканців міста і області з проханням долучитися до великої справи — порятунку наших діток.
Частину коштів, отриманих від передплати на ІІ півріччя 2008 року, редакція скерує на придбання електрокардіографа для обласної дитячої лікарні та лінеомату (шприцового автоматизованого насоса для програмного введення рідини і ліків новонародженим) для міської дитячої лікарні (вартість приладів становить 25 000 грн).
Передплачуєте “Молодий буковинець” — допомагаєте дітям!
Надія Будна
29-05-2008, 11:08
0
2 492