RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » У скелях Довбуша досі шукають скарби опришків

Щоби побачити цікаві місця, не обов’язково витрачати чималі кошти. Можна здійснити недорогу екскурсію на сусідню Івано-Франківщину. Нещодавно кореспондент "МБ" побувала у Манявському скиті та на скелях Довбуша.

Скелі назвали на честь легендарного опришка, який 1726 року переховувався тут. Місцеві мешканці запевняють, що в цих гігантських скелях та ущелинах Олекса Довбуш заховав свої незліченні скарби. І досі охочі збагатіти намагаються відшукати їх.

Кам’яні лежаки у "спальні Довбуша" ченці видовбали вручну

Уже біля в’їзду до заповідника, де знаходяться легендарні скелі, чоловіки, жінки та діти пропонують піднятися вгору на конях. Просять за це 25 гривень. За те, щоби сфотографуватися на коні, – п’ять гривень. "У селі роботи немає, то це наш основний заробіток", – ділиться наболілим жінка, яка впевнено тримається у сідлі.

Проте туристи не дуже охоче сідають на коней. Воліють йти пішки чотири кілометри. Ми ж під’їхали автобусом аж до скель, скинувшись по 10 гривень. Місцеві майстри продають сувеніри. Тут вони коштують майже вдвічі дорожче, ніж внизу. Але, незважаючи на це, багато туристів купують різні вироби.

У корчмах можна замовити смажені на домашній сметані свіжі гриби, вареники з чорниці, чай із гірських трав, домашнє вино. Обійдеться такий обід у 40-50 гривень.

Величезні скелі та камені нагадують дивовижних істот, які прилягли відпочити. Є тут Броненосець, Лев, Відьма, Лялька, Троє Коней, Тюльпан, Австрійка… В одній із печер знаходилася спальня Довбуша. Кам’яні лежаки видовбали вручну ще ченці, які століттями проживали тут. Є тут і природний "холодильник", який знаходиться в ущелині між двома скелями. Тут опришки, за переказами, зберігали влітку м’ясо.

Видовбаними у скелі вузькими крутими східцями йдемо вгору. Добре тим, хто взув кросівки. Зате модницям на високих підборах не позаздриш – можна стрімко "з’їхати" вниз і навіть покалічитися. Наш екскурсовод Вікторія просить бути обережними. Проте деякі сміливці намагаються дотягнутися до дерева, яке буквально висить над ущелиною, та прив’язати до нього стрічку. Кажуть, що вона принесе щастя у коханні. Напевно, тому весь стовбур густо вкритий стрічками. Можна лише дивуватися, як їх там прив’язували.

Вікторія показує скелі, які нагадують голову та кулак Довбуша, кам’яний мішок із золотом, захований опришком. Радить доторкнутися лівою рукою кам’яного серця Довбуша і загадати найзаповітніше бажання, яке неодмінно здійсниться. Найсміливіші туристи намагаються піднятися по крутій скелі на самий вершечок і фотографуються там на фоні гір. Деякі батьки лізуть туди буквально навкарачки з маленькими дітьми. Екскурсовод показує криницю глибиною 8,5 метра. Каже, що тут був потаємний хід, яким опришки бігали вночі до сільських дівчат.

Щоби відчути себе екстремалом, треба обов’язково пройти Чортовою ущелиною, яка в деяких місцях має ширину лише 36 сантиметрів. "Хто пройде цією ущелиною, залишить тут усі свої гріхи, – запевняє Вікторія. – А хто не зможе пройти – дуже грішний". Під час нашої екскурсії трапилася кумедна оказія. Одну досить огрядну туристку літнього віку, яка застряла в ущелині, довелося витягувати всією групою.

У монастирі вечеряли з ченцями

Манявський Хресто-Воздвиженський чоловічий монастир, який називають українським Афоном, розташований високо в горах – поблизу села Манява. Дерев’яну церкву, збудовану без жодного цвяха, видно ще здалеку. Монастир заснували у ХІІ столітті. У скиті похований гетьман Іван Виговський, який за життя часто навідувався сюди. Незважаючи на те, що монастир належить до Київського патріархату, сюди приїжджав сповідатися президент Росії Борис Єльцин. Ченці розповідають, що майже три години провів він у келії наодинці зі старим настоятелем.
Манявський скит приховує багато нерозгаданих досі таємниць. Скажімо, джерело, яке витікає з-під Блаженного каменя, має такі ж цілющі властивості, що й води славнозвісного Люрду у Франції. Тому монахи здавна використовують її для зцілення недужих. Розповіли про 15-річного хлопчика, який від народження пересувався на інвалідному візку, а після купання у джерелі почав ходити. Особливо помічна вода при хворобах очей та кісток.

У монастирі є шість давніх ікон та унікальний іконостас. Особливо славиться чудотворна ікона Манявської Божої Матері, яка мироточить. Її приніс сюди старець з Афону. За словами ченців, ікона зцілює від багатьох недуг. Для цього треба лише прочитати спеціальну молитву до Манявської Божої Матері, яка висить на стіні храму. Іконки продають у невеличкій крамниці на території скиту.

У монастирі ми зустріли молодого ченця Максима, який чотири роки тому закінчив філософсько-теологічний факультет ЧНУ. Почувши, що ми з Чернівців, він дуже зрадів і подарував нам книги та ікони. А потім повів у трапезну на вечерю. Нас пригостили пісним борщем із квасолею, картопляними галушками, компотом із сухофруктів.
Надія БУДНА

Як поїхати


Поїдку в Манявський скит та на скелі Довбуша організовують майже щотижня у вихідні чимало чернівецьких туристичних фірм.
"Є чимало охочих поїхати в Манявський скит та на скелі Довбуша, – розповів керівник фірми "Мальовнича Україна" Максим ДУПЕШКО. – Така поїздка з проїздом та послугами екскурсовода коштуватиме приблизно 210 гривень. Харчуватися потрібно самому".
Як розповіли у підприємстві "Чернівцітурист", щоб організувати таку екскурсію, необхідно набрати групу хоча б із 15 осіб. Вона обійдеться у 180-200 гривень.
Якщо ж ви хочете самі відвідати Манявський скит і скелі Довбуша, потрібно їхати автобусом або потягом до Івано-Франківська, а вже звідти добиратися маршрутками.

З історії

Скельно-печерний комплекс "Скелі Довбуша" – заповідник національного значення. Розташований він поблизу села Бубнище Долинського району на Івано-Франківщині.
Лежить на висоті понад 700 метрів над рівнем моря.
Унікальні скелі утворилися понад 70 мільйонів років тому на дні океану.
У Х–ХІІ століттях тут знаходилося язичницьке святилище, пізніше – чоловічий монастир. Аналогів скелям Довбуша у світі немає.

Цифра

200 гривень коштує поїздка до комплексу "Скелі Довбуша".
8-07-2011, 16:58
Коментарів 0 Переглядів 3 809

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.