RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Кореспондент "МБ" спробувала на собі одну з найважчих професій – почергувала кілька годин із кардіологічною бригадою станції швидкої медичної допомоги.

Не встигла опинитися на станції, як оголосили про виклик. На ходу накидаючи на себе халат медсестри, я помчала за лікарем та двома фельдшерами до машини. Їдемо мовчки, лише водій посміхається й каже: "Напишіть про дороги, погляньте, у якому вони жахливому стані: яма на ямі, особливо на вулицях, які прилягають до станції – Полєтаєва, Мусоргського".

Прибуваємо до будинку у районі автовокзалу за хвилин 10. На дверях під’їзду – домофон. Натискаємо на номер квартири – нам відчиняють. Старший лікар бригади, кардіолог Васпуракан ГРИШЯН зауважує, що у разі, якщо двері, на яких встановлено домофон, не відчиняють (є різні хворі: лежачі, прикуті до ліжка), у бригад "швидкої" є спеціальні ключі, завдяки яким можна потрапити до під’їзду.

Не вірив, що в 22 роки буває інфаркт

– О, як добре, що ви вже приїхали, – вигукує 69-річна Надія Яківна, відчиняючи двері квартири. – Серце щемить, голова страшенно болить, а я вдома одна, то й страшно стало. Дільничний лікар мені виписав нові таблетки. Можливо, це вони так подіяли?

І справді, тиск у жінки високий – 160\100, хоча кардіограма, за словами лікаря, – нормальна.

– Ліки, які вам виписали, непогані, – каже жінці кардіолог Васпуракан Гарушевич, розглядаючи упаковку. – Навпаки, їх варто приймати за вашого стану. У вас вікові зміни, до того ж, спека страшенна. Завтра викличте дільничного лікаря, нехай випише щось від тиску. Якщо знову відчуєте серце, прийміть "Нітрогліцерин" під язик і трохи полежіть.

За словами кардіолога "швидкої", їхні пацієнти – переважно люди літнього віку із хронічними захворюваннями серця, зокрема серцевою недостатністю, стенокардією. Хоча трапляються й випадки, коли звертаються й молоді 30-річні люди.

– Раніше коли помирала людина в 40 років, це був нонсенс, про це гуділи всі лікарні. Нині ж це вже не дивує, – каже лікар Гришян по дорозі до машини. – Був у мене випадок, коли у 22-річного юнака діагностував інфаркт. Я не вірив своїм очам: клініка збігається, але ж вік! Викликав ще одну бригаду – діагноз підтвердився.

Повернувшись на станцію "швидкої", вирушаємо до аптекарського пункту, щоби заправити "ящик" – так медики називають велику аптечку.
– Ящик заправляють двічі на день: вранці й ввечері. Ось, наприклад, зараз ми заправляємо його вже для бригади, яка заступає на нічну зміну, – пояснює фельдшер Руслан ВЕЛИЧКО. – Ще в 1990-х роках бувало, що ліків нам не вистачало. Нині ж ліками ми повністю забезпечені. Бути такого не може, що під час виклику ящик-аптечка пустий.

Визволив лікарів із ліфта


Не минуло й півгодини, як наша бригада вирушає за викликом на вулицю Руську. Сьогодні за цією адресою викликають вже вдруге.
Водій увімкнув сирену, і ми помчали. Усі автомобілі на дорозі різко повертають праворуч, пропускаючи нас.

– Раніше, коли була лише мигалка, не завжди пропускали, а відколи встановили сирени, як правило, одразу всі реагують, – пояснює фельдшер Василь КОМАРНИЦЬКИЙ. – Хоча інколи трапляється, що "крутелики", переважно молоді хлопці, граються з нами в перегони.
– А скільки бувало, що ми застрягали у ліфті, – згадує Руслан Величко якраз коли ми підіймаємося ліфтом. – Одного разу о четвертій ночі застрягли у ліфті. Тоді чоловік, який викликав "швидку", рятував вже нас.

Заходимо до квартири. На ліжку лежить огрядна 63-річна жінка.

– Уже було більш-менш нормально. Встала в туалет, і знову стало зле, – пояснює. – Боюся залишатися одна, особливо вночі.
– У вас ішемічна хвороба серця, ми зафіксували аритмію, тиск – 85\90, – пояснює лікар після того, як виміряли тиск і зробили кардіограму. – Можемо відвезти вас до кардіоцентру, але не обіцяю, що вас там госпіталізують.

– Ні-ні, – заперечує пацієнтка. – Хочу залишитися вдома. У мене зараз немає грошей. До того ж, мені нещодавно зробили операцію – вирізали жовчний.

– Часто буває, що людина відмовляється лягати в лікарню через те, що у неї немає грошей, – пояснив вже мені дорогою до станції лікар-кардіолог. – Раніше, за Союзу, поняття такого не було, що для того, щоби лягти у лікарню, потрібні гроші.

Кололи адреналін собаці

– Звичайно, не кожен день у нас сумний, вміємо й пожартувати, і посміятися. Бувають й нетипові ситуації, – каже фельдшер Василь Комарницький. – Років шість тому, коли у місті ще не було ветеринарної "швидкої", нас викликали, коли помирав собака. Реанімаційні заходи – чи то для людини, чи то для тварини – однакові. Не гаючи часу, надавали допомогу, кололи навіть адреналін.

– У цій ситуації немає нічого комедійного, – додає лікар Васпуракан Гришян. – Пригадую, коли у мене помер собака, я плакав і не міг пояснити перехожим, що у мене трапилося. Тварина – це член сім’ї. Її смерть важко пережити.

А буває й таке, що пацієнти придурюються, особливо жінки. Вдають перед чоловіками, що вони втрачають свідомість. Щоправда, таких пацієнток ми не видаємо. Якщо викликали "швидку", значить у людини щось болить і не обов’язково серце, можливо, душа. А ще натрапляли на скандал. Дружина кричить: "Заберіть мого чоловіка в дурдом!" Доводиться в такій ситуації працювати психологом, розбороняти, заспокоювати".

У спеку викликів більше

Побували ми і в 77-річної чернівчанки Отилії Дмитрівни. Жінку лише нещодавно виписали з госпіталю. У квартирі – стійкий запах ліків, пацієнтка важко дихає.

– Ця пацієнтка має хронічне захворювання серця, їй варто слідкувати за своїм станом, вчасно приймати ліки. У нас дуже багато таких хворих, – пояснив лікар-кардіолог. – А особливо зараз, під час спеки, кількість викликів до людей з хворим серцем зростає. Крім того, у спекотну погоду часто стає зле й молодим людям: перепади температур, тиску негативно впливають на організм.

Загалом за час, доки я чергувала з кардіологічною бригадою "швидкої", на щастя, не було жодного виклику з інфарктом. "Немає якоїсь періодичності щодо виникнення інфаркту. Щоправда, є статистика, що інфаркти найчастіше стаються приблизно о четвертій ранку, – зауважив лікар Гришян. – Однак ми тішимося, коли їх немає. Це неправда, що до смерті можна звикнути. Коли втрачаю пацієнта, прокручую все у голові, думаю, як би можна було врятувати людину. Однак, на жаль, не завжди життя хворого в руках лікаря".
Леся ТОКАРЮК

Як правильно викликати "швидку"

За словами Отто ГЕЛЕЯ, заступника головного лікаря СШМД, викликаючи "швидку", необхідно чітко відповідати на запитання диспетчера. Правильні відповіді допоможуть вчасно направити на виклик бригаду відповідної спеціалізації.
- Яка причина виклику? Якщо ДТП, то чи при свідомості потерпілий? Якщо у хворого температура, то яка? Чи є судоми?
- Повідомити точну адресу.
- Через яку вулицю чи проїзд можна під’їхати до будинку, якщо центральна вулиця перекопана.
- Вхід до будинку – із вулиці чи з двору.
- Де на цей момент перебуває хворий (якщо це "вуличний" випадок).
- Де зустрічають "швидку" (особливо вночі та у масивах новобудов).
- Прізвище, ім’я, по-батькові, вік, стать хворого (якщо відомо).
- Прізвище людини, яка здійснює виклик.
- Номер телефону, із якого здійснюють виклик.

Як "сердечникам" поводитися у спеку
- Усі активні дії проводьте до або після спеки (до 10.00 і після 16.00).
- Якщо з’явилися перебої у роботі серця, надмірна задуха, слабкість, запаморочення або біль за грудиною, негайно припиніть фізичне навантаження, прийміть необхідні ліки і приляжте.
- В особливо спекотні дні не перебувайте на сонці більше 15 хвилин.
- Не рятуйтеся від спеки у надто холодній воді, не пийте дуже холодну воду.
- Споживайте менше м’яса і тваринних жирів, а більше рослинної й молочної їжі.
- Не забувайте приймати ліки, які вам призначив лікар.
- Якщо погане самопочуття не минає, викличте швидку допомогу.
27-06-2011, 16:53
Коментарів 0 Переглядів 2 262

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.