Наскільки гостинні й доброзичливі чернівецькі багатії? Чи ховаються у своїх помешканнях за високими парканами від інших мешканців Чернівців? Це перевіряли кореспонденти "МБ", вирушивши в один із найбільш респектабельних районів міста – на вулицю Курильську, що на Роші.
Компот від губернатора
– Доброго дня! Можна склянку води? Спека неймовірна, – звертаємося до чоловіка, який ховається від сонця в альтанці біля будинку.
– Залюбки, але насос із криниці не качає. Я лише робітник, власників немає, – каже чоловік і підказує, що неподалік мешкає губернатор Михайло Папієв. Тому спробувати втамувати спрагу вирішуємо у нього вдома. Де саме знаходиться помешкання першої особи області, підказують місцеві.
– Ось жовтий будинок із баштою, – показує, посміхаючись, юнак і спішно прямує далі.
Біля цегляного паркану ростуть півники та бузок. Ковані ворота тоновані напівпрозорим пластиком. Натискаємо на дзвінок біля хвіртки. З вікна другого поверху виглядає білявка з короткою стрижкою з пляшкою олії "Чумак" у руці. Щоби почати розмову, говоримо, що ми журналісти і пишемо про проведення каналізації у цьому районі. Тема каналізації дружину губернатора не зацікавила, тоді ми попросили попити води.
– Заходьте. Зачекайте у дворі. Я зараз вам винесу, – пропонує вона і виносить два горнятка компоту.
– Поп’єте, залишите кружки тут, – додає. – А я мушу бігти на кухню, бо обід готую.
Доки п’ємо компот, встигаємо роздивитися будинок та подвір’я. Цоколь та башта викладено декоративним каменем. Сходи з кованими поручнями ведуть до броньованих дверей. З балкона другого поверху звисають електричні гірлянди. Праворуч від будинку стоїть білий "Лексус" RX 350. Ліворуч – поляна з декоративними деревами. Стежку з бруківки прикрашають ліхтарі.
Біля сходів будинку – декоративний кінь. Чорний пухнастий кіт хлебче молоко з миски. Охорони немає.
Сусіди Михайла Папієва розповідають, що оселився губернатор у цьому двоповерховому будинку приблизно рік тому.
– Із дружиною Папієва перекидаємося кількома словами про погоду, – каже сусідка Михайла Папієва, яка попросила не називати її імені. – Тут також живе їхній племінник. Є у них служниця. Мають три машини. Коли оселилися, почали робити ремонт. Паркан із бляхи замінили на цегляний. Замість бетонних поручнів на сходах встановили ковані.
"Тут би гривню ніхто не дав"
В околиці підказують, що ще один чиновник міськради, хоча й колишній, мешкає неподалік.
– Як пройти до будинку Попадюка? – запитуємо у перехожого про помешкання екс-першого заступника мера Чернівців Миколи Попадюка.
– Та йдіть угору й праворуч. Де "Лексус" стоїть, там і хата, – підказує юнак.
А сивобородий чоловік із дерев’яним хрестиком на шиї пропонує допомогти й проводить до будинку із зеленим фасадом. "Лексуса" біля воріт немає. Замість господаря нас зустрічає коричневий чау-чау, який ліниво розкинувся біля сходів. Підходимо ближче до хвіртки, пес "згадує" про обов’язок охороняти майно і відзивається невпевненим гавкотом. Господарів вдома немає.
Сусіди розповіли, що Попадюків вдома можна застати надвечір. Ми тричі намагалися поспілкуватися з колишнім заступником мера. Однак застати вдома кого-небудь не вдалося. Тому ми пішли просити води до одного із сусідів Миколи Петровича.
Чоловік, якому приблизно 50 років, одягнений у шорти й тапочки, поливає газон біля свого двоповерхового будинку. На прохання дати попити водички він покидає свої справи і приносить пляшку холодної мінеральної води "Полянської". Наливає в склянку. Ми представляємося журналістами.
– Ми чули, що десь тут проживає Попадюк. Це правда? – запитуємо чоловіка.
– Так, він неподалік має будинок, – відповідає чернівчанин. – Я знаю його багато років, але тепер ми вже не підтримуємо зв’язки. Він став гоноровим…
Чоловік каже, що давно не бачив Миколу Петровича, незважаючи на те, що вони проживають в одному районі. Ми розповіли чоловікові про наш експеримент із водою.
– Я виховувався в бідній сім’ї. Усе, що нині маю, здобував власними руками. Мені мама завжди казала: "Яких би висот ти не досягнув, ніколи не забувай про своє коріння!" На жаль, цього не можу сказати про деяких людей, які проживають у цьому районі.
– А які у вас стосунки із сусідами? – запитуємо.
– З усіх людей, які проживають у Царському селі, я спілкуюся лише з одним своїм товаришем. Пригадую, коли я мешкав у "малосімейці", мої сусіди були більш комунікабельні, ніж тут. Допомагали одне одному. А якби ви тут попросили у когось із багатіїв хоча би гривню, вони вам нічого би не дали. У нас тут – життя за великими воротами.
Ольга ГНІДАН,
Микола КОБИЛЮК
Скільки коштують будинки у Царському селі
Ми звернулися до одного з агентств нерухомості, щоби фахівці приблизно оцінили будинки, які ми їм показали на фото.
Як розповів рієлтор, в районі вулиці Курильської найдешевші будинки площею приблизно 350 квадратних метрів коштують від 190 тисяч доларів.
Загалом вартість квадратного метра житла в цьому районі – від 750 доларів.
Будинок екс-першого заступника мера Миколи Попадюка – 270 000 у. о.
Будинок губернатора Михайла Папієва – 300 000 у. о.
Будинок декана юридичного факультету ЧНУ Петра Пацурківського – 375 000 у. о.
(Вартість будинків приблизна, враховуючи середню ціну квадратного метра житла в "Царському селі". Вона може бути вищою, враховуючи розмір земельної ділянки, якість оздоблення і комунікації у будинку).