Урядовий законопроект про пенсійну реформу ухвалено в першому читанні. Зважаючи на те, що країні потрібен новий кредит від МВФ, який не дасть грошей без пенсійних змін, уже невдовзі пенсії призначатимуть по-новому.
Колишній перший заступник міністра соціальної політики та праці Павло Розенко називає найбільш несприятливі для майбутніх пенсіонерів два моменти у реформі.
1. Збільшення страхового стажу на 10 років. Нині люди з понаднормовим стажем отримують додатково один відсоток від прожиткового мінімуму. Після збільшення стажу такий пенсіонер втратить приблизно 80 гривень.
2. Зміна формули нарахування пенсії. Уряд пропонує брати зарплату за три попередні роки, а не за один, як нині. Це призведе до того, що пенсії, які призначатимуть після ухвалення закону, будуть приблизно на 140 гривень менші, ніж зараз.
Михайло Романів, начальник Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області, каже, що нововведення відновлять соціальну справедливість:
– Нині якщо людина виходить на пенсію у листопаді-грудні, то вона матиме на 200-300 гривень меншу пенсію, ніж той працівник з аналогічним стажем, який вийде на пенсію через два місяці – у січні. Усе через те, що при підрахунках береться середня зарплата за один рік. Якщо братиметься зарплата за три роки, такої великої різниці не буде. Щодо збільшення страхового стажу, то через це від розміру пенсії справді втрачається 74 гривні, але передбачено інші механізми компенсації.
Більшості нинішніх пенсіонерів реформа не торкнеться. За словами М. Романіва, вплине вона лише на пенсії працюючих пенсіонерів-держслужбовців. Вони отримуватимуть звичайний розмір пенсії, а підвищену пенсію держслужбовця – лише тоді, коли звільняться з державної служби. Щодо отримувачів пенсій вище 7640 гривень (такий максимальний розмір пенсії на рівні десяти мінімальних пропонують встановити законом), то для них планують запровадити спеціальне оподаткування. Таких людей в Україні 14 тисяч.
Навіть за новим законом механізм нарахування пенсії в Україні залишиться настільки заплутаним, що жодна людина не зможе вирахувати рівень своєї майбутньої пенсії. Таку позицію озвучив доктор економічних наук Олександр Дудко. За його словами, усі пенсії в Україні повинні нараховуватися за єдиним механізмом. А натомість Пенсійний фонд преміює людину за те, що вона є держслужбовцем, за особливі звання та заслуги. "І виходить, що якийсь обдарований пенсіонер, який нічого не вклав до Пенсійного фонду протягом життя, отримує більшу пенсію, ніж була його зарплата", – пояснив він.
Надія МАКУШИНСЬКА
Що передбачає пенсійна реформа- Пенсійний вік для жінок буде збільшено упродовж десяти років з 55 до 60 років – на шість місяців щороку, починаючи з першого вересня 2011 року.
- Максимальний розмір чинних пенсій обмежать 10 прожитковими мінімумами (7640 гривень).
- На період підвищення пенсійного віку пенсія жінок збільшуватиметься на 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію.
- Спецпенсії на час роботи спецпенсіонера виплачуватимуть у розмірі загальної пенсії.
- Максимальні пенсії держслужбовців зменшать з 90% до 80% від рівня зарплати.
- Пенсійний вік для чоловіків-чиновників поступово підвищать до 62 років.
- Вчителі, лікарі та соціальні працівники, які не вийдуть на пенсію за вислугою років і продовжуватимуть працювати, після виходу на пенсію за віком отримають одноразову виплату в розмірі пенсії за десять місяців.
27-06-2011, 10:13
0
3 660