Від початку літнього сезону на кордоні на території Чернівецької області завернули майже сотню дітей. Причини – відсутність доручення від одного з батьків та неправильне оформлення документів для виїзду дитини за кордон.
– На кінець червня, липень та серпень припадає найбільший вивіз дітей за кордон, – розповідає заступник начальника відділу прикордонного контролю Чернівецького прикордонного загону Роман МАРЦЕНЮК, – Тому у зв’язку з початком туристичного сезону почастішали випадки, що дітей не пропускають за кордон. Основна причина – діти не мають належних супровідних документів або вони неправильно оформлені.
Тільки цього року вже було близько сто подібних випадків. З них 60 відсотків – це відсутність доручення від одного з батьків. Решта – неправильно оформлені документи.
Батьки не знають правил перетину кордону дітьми Якщо жінка та чоловік розлучені, і хтось із них хоче поїхати за кордон із дитиною – потрібна обов’язкова письмова згода іншої сторони. Вона має бути завірена нотаріально. Якщо хтось не може або не хоче надати згоду – усе вирішує суд. Але робити це варто заздалегідь.
Були випадки, коли недобросовісні нотаріуси завіряли фіктивні згоди на вивезення дитини. Наприклад, батьки виїхали до Італії, а дитину залишили з бабусею. Потім мати приїхала забирати доньку, а згоди від батька немає, і на кордоні їх не пропустили. Дружина пише фіктивну згоду від імені батька, яку завіряє у нотаріуса. Але на кордоні все одно видно, що лист сфальсифіковано. Бо батько у базі даних людей, які вибули з країни.
В ідеалі під час отримання дозволу до нотаріуса мають прийти і батько, і мати. Проте якщо хтось із подружжя за кордоном, то може прийти до посольства і там оформити свою згоду на вивезення дитини – надіслати офіційного листа. У ньому потрібно вказати, до якої країни виїжджатиме дитина, наскільки і хто її супроводжуватиме. Такий лист має відповідні реквізити посольства. Якщо дитині виповнилося п’ять років, у паспорті батьків повинна бути вклеєна її фотографія.
Якщо дитину відправляти не з родичамиЯкщо ж батьки хочуть відправити за кордон дитину з кимсь із родичів, то їм потрібно прийти з цією людиною до нотаріуса і завірити свою згоду. Так, потрібна лише нотаріально завірена згода батьків та проїзний документ на дитину.
У разі, якщо дитина виїжджає у складі танцювального чи спортивного колективу – потрібно оформити ще й доручення на ім’я керівника групи.
Якщо дитині виповнилося 16 років, вона може виїжджати самостійно.
Найчастіше дозволу не дає батькоВлітку до нотаріусів найчастіше звертаються для вивезення дітей на відпочинок та виїзду танцювальних колективів.
– До нас найчастіше звертаються у зв’язку з виїздом дитини за кордон – на відпочинок або у складі дитячих танцювальних колективів , – розповідає Віра КАЛЕНЮК, приватний нотаріус. – Найчастіша проблема під час оформлення документів на виїзд дитини – те, що якщо батьки розлучені, важко отримати дозвіл на виїзд від одного з них. Найчастіше дозвіл відмовляється надати батько. Не треба дозволу лише у разі смерті, позбавлення батьківських прав, коли особу визнали зниклою без вісти.
В усіх інших випадках отримання дозволу вирішують через суд.
Підроблені документи швидко виявляютьНотаріуси запевняють, що підробку згоди на виїзд обов’язково виявлять.
– Навіть якщо хтось захоче "провернути" таку справу, рано чи пізно фальсифікація випливе, – запевнила Віра Каленюк. – А ось помилки під час оформлення дозволу можуть бути лише у некомпетентних спеціалістів.
Щоби вписати дитину в паспорт, обов’язковою є присутність хоча б одного з батьків на території України. У разі перебування обох батьків за кордоном вписати дитину в паспорт неможливо.
Оформлення проїзного документа дитини та вписування її у паспорт може бути як терміновим, так і в загальній черзі. Термінове оформлення можна здійснити лише у разі смерті близької людини за кордоном та у зв’язку з проведенням спортивних змагань. Для цього необхідно написати заяву на ім’я начальника ОВІРу.
Якщо ж ви оформляєте проїзний або вписуєте дитину в паспорт у загальній черзі, то сплачуєте лише мито, яке буде вказане у переліку необхідних для оформлення документів. Але у такому разі довго чекатимете своєї черги.
Ольга Чорна, Михайло Салітра
Ціни
Термінове оформлення дитячого проїзного документа: - 1-3 дні – 850 гривень;
- 5-10 днів – 400-500 гривень;
- 10-30 днів – 350-400 гривень.
Вписування дитини в паспорт: – 1-5 днів – 350 гривень;
- 10-30 днів – 170 гривень.
При оформленні на виїзд за кордон у дитини має бути:- проїзний документ дитини або вона має бути вписана у паспорт батьків;
- якщо дитині виповнилося п’ять років, у паспорт батьків повинна бути вклеєна її фотографія з гербовою печаткою;
- нотаріально завірена заява батьків на згоду вивезення дитини за кордон.
Для оформлення проїзного документа дитини потрібно: - 4 кольорові фотографії (3,5х4,5);
- внутрішній паспорт одного з батьків дитини;
- свідоцтво про народження дитини;
- дозвіл батьків, завірений нотаріально.
Для вписування дитини в паспорт треба мати: - паспорт громадянина України;
- закордонний паспорт;
- 2 фотографії;
- свідоцтво про народження дитини.
25-06-2011, 15:51
0
19 283