Після зсуву 2008 року у селі Чорногузи, що на Вижниччині, окремі сім’ї й досі живуть у своїх потрісканих оселях.
Цілодобово горить ватра,
а тепла не відчуваємоГосподарство Павла Шпака знаходиться в епіцентрі зсуву. Тут пошкоджено все – сад, город, літню кухню, а найбільше – новий цегляний будинок. У фундаменті утворилися діри – у них може поміститися кулак дорослої людини. Всередині будинку – цвіль та грибок.
– Коли йде дощ, земля ще більше підмокає, а вся волога потрапляє всередину, – розповідає Павло Шпак. – Щодня молимося, щоби хата не розвалилася.
А ще в будинку Павла Шпака провалюється підлога та обвалюється штукатурка зі стелі. Стіни ж потріскалися вздовж і впоперек – від стелі і аж до підлоги. Господар розповідає, що можливості придбати нове житло немає. Тому вкотре доводиться латати потріскані стіни. Щоби не замерзнути, тимчасово переїхали до родичів у сусіднє село. А прийшовши додому, спостерігають, як грунт знову зсувається. Яблуні у саду з кожним днем схиляються дедалі нижче. "А що буде, як земля розмокне?" – непокоїться господар.
На відміну від Павла Шпака, його сусідка Параска Фока залишилася зимувати у своїй напівзруйнованій хаті.
Тріщини у стінах та фундаменті будинку Параски Фоки ще більші, ніж у Павла Шпака. Щоби не провівало вітром та не лізли в хату миші, жінка залатала дірки ганчір’ям. Але користі від того нема. У хаті холодно і мишей багато.
– Миші залазять до хати через дірки, – каже Параска Фока. – Не можу їх позбутися.
Та найбільше жінку допікає холод. Каже, що цілодобово горить ватра в печі, а тепла не відчуває. Добре, що племінник на початку зими дрова привіз. Але вони вже закінчуються .
Нових хат не буде– У критичній зоні зсуву п’ять будинків, – каже сільський голова села Чорногузи Дмитро ТОМКО. – Місцевість волога, тому непокоїмося, щоби зсув 2008 року не повторився. Тоді під небезпеку потраплять ще декілька десятків хат.
Як розповів сільський голова, на проект з водовідведення з бюджету виділили вісім мільйонів гривень.
– За два роки виконали третину робіт, – каже Дмитро Томко. – Востаннє в зоні зсуву працювали ще навесні 2010 року. Згодом на півроку роботу припинили. Нині теж ніхто не працює.
– Водовідвідні канали копають по периметру 600 метрів та прокладають труби, – каже начальник відділу надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Вижницької РДА Микола ТОДЯК. – Гадаю, вони втримають вологу та перешкодять черговому зсуву грунту. Микола Тодяк також зауважив, що місця під будівництво нових будинків у Чорногузах немає. Наразі ж сільська влада обіцяє допомогти постраждалим дровами та продуктами.
– Велику партію дров завеземо в будинки потерпілих вже цього тижня, – запевнив сільський голова Дмитро Томко.
Марина КОРПАН
24-02-2011, 12:30
0
2 374