Всесвітньо відомі палаци, монастирі, замки – усе це можна побачити поруч, у сусідній Румунії. У тому, що захоплюватися у цій країні є чим, ми переконалися на власні очі.
Єдине, що затьмарило враження – кордон. Дві години з українського боку і ще майже година з румунського.
Перша зупинка – монастир Путна. Виявилося, що в Румунії монастирі – це не просто об’єкти паломництва. Це справжні культурні центри з усією інфраструктурою – музеями, центрами для туристів, їдальнями, готелями, крамницями.
Так, у музеї монастиря Успіння Пресвятої Богородиці, заснованого Стефаном Великим у XV столітті (Путна), можна побачити колекцію давнього посуду, прикрас, церковного начиння, рукописів і стародруків.
Монастирі Воронець, Молдовиця, Сучевіца та багато інших вражають насамперед своїм розписом – фресками вкриті як внутрішні стіни, так і зовнішні. При цьому, за словами екскурсоводів, барвисті розписи збереглися з XV-XVI століть.
Нямецький монастир – духовна столиця Румунії. Окрім чудової архітектури, він вражає безцінною колекцією давніх рукописів. Об’єктом паломництва у ньому є келія настоятеля монастиря й одного з найшанованіших у Румунії святих українця Паїсія Величковського.
Серед інших пам’яток культури – музей-садиба Міхая Емінеску та Іона Крянге.
Пересічного туриста насамперед вражає ідеальний стан румунських пам’яток. Вони доглянуті, відреставровані, навколо – квітники й газони. А неподалік багатьох із них процвітає знайома нам вулична торгівля – жінки й чоловіки жваво розпродують саморобні чудодійні настоянки з трав і ягід, квашені в пластикових пляшках гриби, хутряні шапки, китайські іграшки. Хоча в якості сувеніра все-таки краще придбати румунське вино – воно недороге і досить якісне.
Надія МАКУШИНСЬКА
Що ще подивитися
Легендарний замок Дракули. Він стоїть на скелі, в самому серці Трансільванії. Вузькі коридори, темні кімнати, скрипучі дерев’яні сходи. Увагу привертають старовинна капела, потаємні сходи, музичний салон королеви Марії, порохова вежа, апартаменти короля Фердинанда. Всередині замку – чудовий затишний дворик. Тут знаходиться колодязь бажань, куди всі охочі традиційно кидають монетку.
Палац Пелеш. Це літня резиденція королів. Один із найкрасивіших та найкраще збережених палаців у світі. Головна цінність палацу – унікальне різьблення по дереву. У палаці зібрано прекрасну колекцію зброї. Кожна з його 160 кімнат унікальна, всі вони виконані в різних стилях. Палац оточений сімома терасами, прикрашеними скульптурами, фонтанами. Башта палацу заввишки 66 метрів. Замок був побудований за останнім словом техніки того часу. Він мав теплостанцію, електростанцію, ліфт, телефон, пилосос і кінотеатр.
Столиця Румунії – місто Бухарест. Його також називають "маленьким Парижем". Бухарест – одне з "найзеленіших" міст Східної Європи. Парки Чіжміджіу (1850 рік), Херестреу (1936), Паркул-Карол (1906) і Ботанічний сад біля палацу Котрочень відомі навіть за межами країни. Серед архітектурних споруд особливо примітний грандіозний (на 6000 кімнат) палац парламенту, який у народі називають "палацом Чаушеску". За площею він займає друге місце у світі (після Пентагону).
На замітку Ціна туру: залежить від тривалості (приблизно 400 євро за шість діб, 200 євро – за дві доби). При цьому окремо потрібно сплачувати вхід до палаців та монастирів, а також право фотографувати чи знімати відео. Дешевше обійдуться паломницькі тури, які організовують релігійні общини (8 днів – від 260 євро).
Гроші. Обміняти долари чи євро на румунські леї можна і на кордоні (там встановлено обмінний автомат), і в банках. Один євро – приблизно два леї.
2-12-2010, 10:20
0
4 539