Майже 20 вкладників уже четвертий рік не можуть повернути кошти, вкладені колись у чернівецьке відділення "Промінвестбанку". Люди вже втратили рахунок судів.
Проблема виникла після того, як 2007 року було затримано касира банку – як виявилося, жінка брала гроші в людей і проводила їх повз касу. Договори вкладникам не видавала, лише робила відмітки в ощадній книжці. Вийшла своєрідна піраміда: частину отриманих від одних вкладників грошей касир виплачувала іншим вкладникам у вигляді завищених відсотків і таким чином заманювала до себе нових клієнтів.
– У липні 2007 року нам сказали в банку, що рахунків наших немає, – пригадують потерпілі. – І запропонували... випити валер’янки. Четвертий рік не можемо повернути депозити. Адвокатів наймали – все марно. Спочатку нас було 19, тепер уже двоє померли. Майже всі пенсіонери.
2008 року Першотравневий суд вирішив повернути потерпілим всі гроші. Але банк подав апеляцію. Справа дійшла до Верховного Суду. Потім її знову повернули на розгляд до Першотравневого. Тепер вкладники знову чекають на засідання Верховного Суду.
– З 1998 року маю там вклад, – розповіла чернівчанка Ганна Онуфріївна. – Відкладала на чорний день. 58 тисяч гривень пропало! І куму свою загітувала вкласти гроші, бо знала, що це був найкращий промисловий банк...
– Я сам відніс гроші в цей банк. Моя дружина відкрила депозит. Потім братові порадив зробити вклад. Його діти приїхали з Америки і також вклали туди кошти, – розповів інший вкладник пан Микола.
Ольга КОВЧ, керівник філії "Відділення ПАТ Промінвестбанк у місті Чернівці" запевнила, що суму своїх депозитів без відсотків вкладники все-таки отримають:
– Тіло депозиту, виходячи з того, що цих людей визнали потерпілими, банк буде виплачувати. Рішення у цій справі повинен винести Верховний Суд. При цьому тим вкладникам, які мали угоди, квитанції, у кого все було прозоро і кому не нараховували по 150-200 відсотків річних, банк уже давно все повернув.
А залишилися без виплат ті вкладники, які тримали гроші в банку ще з 1990-х років, вони надто довіряли цьому касирові. Касир їм нараховувала більше ста відсотків річних при тому, що в банку в ті роки ставки були відсотків 16 річних. Ці люди знали про це і не вимагали у касира жодних документів, несли гроші. У декого касир брала гроші за межами банку – її схеми вивчити важко. Банк не відмовляє потерпілим у виплатах. Але у цій справі потрібне остаточне рішення суду.
– Нам щоразу обіцяють, що гроші повернуть, але не кажуть коли! – каже вкладник Микола Степанович. – А завищені відсотки з мене давно зняли. Мав 53 тисячі гривень вкладу, а після рішення Апеляційного суду мені зменшили суму на вісім тисяч, бо я тричі знімав відсотки. І так з усіх знайомих вирахували відсотки, які вони встигли зняти. Але чомусь ніхто не рахує, що ми четвертий рік не можемо забрати ці гроші. А якби за ці роки нам нарахували хоча би мінімальний відсоток – 14 відсотків за рік, – уже би набігла на половину більша сума. (Н. Макушинська)