У ніч з четверга на п’ятницю мешканці припрутських сіл Новоселицького району не спали – знову чекали проливних дощів.
"Це вже вп’яте за тиждень нас затоплює"– До двадцяти будинків опинилося у воді, – розповідає мер Новоселиці Марія НІКОРИЧ, яку в гумових чоботях ми зустріли на одній із підтоплених вулиць райцентру – Червоноармійській. – Найбільше постраждали житлові та земельні масиви вулиць Піонерської, Лермонтова, Джона Ріда, Панаса Мирного. Відселено 25 осіб: потерпілі переїхали до родичів. Тим, хто залишився, човнами підвозять продукти. Це вже вп’яте за тиждень нас затоплює. У багатьох випадках рівень води піднявся через те, що мешканці прилеглих до Пруту вулиць викидають у канави сміття, створюючи затори, хоча сміття можна вивезти – ми організували це.
– Людей вивозили ще вночі, – каже рятувальник Олексій ГАЛАК. – Скрізь розставлено мобільні пости.
– У нашому будинку води набралося висотою майже двадцять сантиметрів, – ділиться Владислав ФЕДОРЯК, який відпочиває у гумовому човні. – Оце привіз батька, який подався за продуктами до магазину, і назад до хати. Вода починає спадати.
Євген ДАМЯН вивіз у безпечне місце дружину, курей, підняв на висоту хатні речі. "Знаєте, після нинішньої повені живемо, як у Венеції. Чимало сусідів запаслися човнами, – зітхає чоловік. – Краще нас кудись переселили би, бо весь тиждень, наче на голках".
Чоловік зі сходів знімає затоплені двір і город на камеруНе краща ситуація і в сусідніх Маршинцях: нижня частина села теж у воді. Туди-сюди снують човни місцевого спортивного клубу водного орієнтування, які переправляють потерпілих, довозять харчі. Рятувальники – місцеві хлопці (22-річний Роман Гульпе, 20-річний Антон Унгурян, 24-річний Олег Рошка, 17-літній Денис Ворнік), які з власної ініціативи взялися допомагати односельчанам.
Кореспонденти "МБ" вирушили з рятувальниками у "водну подорож" затопленими вулицями села. З води видніються лише вершечки огорож. Запливаємо на подвір’я одного з будинків на вулиці Лесі Українки. Вода підібралася під самі сходи, що стоять на підвищенні. На сходах разом із сім’єю сидить господар і знічев’я знімає на камеру.
– 2008 року ми змонтували справжнє відео і навіть поставили під нього музику з фільму "Титанік", – каже Юрій ВОРНІК. – Тоді у нас у двох кімнатах була вода. Взагалі ми вже звикли до повеней, але останнім часом щось вони вже надто часто повторюються. Раніше підтоплювало раз на п’ять років, а то й рідше. А цього року за два тижні це вже шосте підтоплення. Але ми вже підготувалися: занесли до хати курей, гусей, зерно.
– Дамбу потрібно на Пруті будувати, тоді не буде цих страхів і втрат, – вважає Василь ШТЕФАНЕСА, який у рибальському костюмі вистрибнув із човна. – Вода на городах ще довго залишатиметься, хоча вода у річці спаде.
– За неповними даними, у райцентрі підтоплено 12 будинків, у Маршинцях – 10 й 25 – у Тарасівцях, – констатує Микола ОБЕРШТ, начальник відділу з надзвичайних ситуацій РДА. – У решті сіл підтоплено городи.
Вночі з восьмого на дев’яте липня вода підтопила перші два ряди ринку "Добробут" та перший і другий ряди першого сектора Калинівського ринку.
Кореспонденти "МБ" навідалися на ринок приблизно об 11.00, коли вода почала спадати. Продавці часу даремно не гаяли: у гумових чоботах начерпували відрами каламутну воду, змиваючи нею намул довкола контейнерів та всередині. Інші стояли і "милувалися" видовищем, навіть жартома запитували одне одного: "Цікаво, а карасі тут плавають?"
Разом із водою почали прибувати і водні мешканці. До одного з контейнерів застрибнула жаба. "То на щастя, Васю, не чіпай її", – "втішив" продавця товариш.
Продавець заліза Віталій ЛУКАНЮК вимиває з контейнера залишки багнюки.
– Ще о 08.00 у контейнері було 30 сантиметрів води, – каже Віталій. – Але зараз вода спала. Товар не затопило, лише намулу багато. Щовечора піднімаємо товар на верхній контейнер, він понад два метри над землею. Тому за товар не дуже хвилюємося. Місце тут – у першому секторі – непогане, тому не хочемо звідси перебиратися. Якби лише не затоплювало…
I знову штормове попередженняБіля контейнера з чавунними виробами – кілька покупців. І доки продавець Олена розхвалює свій товар, її донька вимиває з підлоги багнюку.
– Немає настрою торгувати, – зітхає пані Олена. – Нас попереджали про підняття рівня води, але ми й без того були щодня напоготові. Тож попіднімали товар на верхні полиці, а найважче вивезли. Повінь 2008 року нас добре навчила.
– Добре, що на території ринку після повені 2008 року провели реконструкцію водовідведень, інакше вода не встигала би сходити, – каже працівник Калинівського ринку Віталій КЛИМ.
За словами першого заступника генерального директора Калинівського ринку Сергія СТОЛЯРА, вже в післяобідню пору п’ятниці вода повністю зійшла.
– Працювали дві пожежні машини, машини МНС та наша водовозка, – каже Сергій Столяр. – Ми очищали ряди від намулу, відновлювали водопостачання, збирали сміття. Постійно працюємо в оперативному режимі разом з іншими службами. Ситуацію відстежуємо: якщо очікується підйом рівня води – відразу попереджуємо підприємців. Якщо 2008 року мало хто вірив, що таке може трапитися, зараз продавці швидко реагують на попередження і забирають товар.
Станом на понеділок, 12 липня, все залишається спокійно.
– Ще від п’ятниці все нормально, – зауважує Сергій Столяр. – Понеділок – санітарний день, тож ми прибираємо територію ринку. Після підтоплення нам трохи додалося роботи. На 12 липня знову передають штормове попередження. Протягом дня в Карпатах та Прикарпатті очікують сильні дощі, в окремих місцях – град, шквалистий вітер. У верхів’ях річки Прут та притоках очікують підйом рівня води на 0,5-1,5 метра над рівнем, що був 10 липня (265 см).
Василь ГРИНЮК, Галина МАРКІВ
13-07-2010, 10:58
0
2 990