RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Дихтинець, що на Путильщині, може претендувати на занесення не лише до Книги рекордів України, а й Книги Гіннеса. Тут мешкають 94 матері-героїні, які народили та виховали п’ятеро і більше дітей. Лише цього року це звання отримало дев’ять жінок. Кожна восьма родина у Дихтинці - багатодітна. Кореспонденти “МБ” побували в цьому унікальному селі.
Сільська санітарка прийняла понад тисячу пологів
Увесь стіл соціального працівника села Валентини Євинчук завалено паперами.
- Готую документи на всіх багатодітних жінок, які в різні роки отримували звання “Мати-героїня”, – пояснює Валентина Василівна. – Таке доручення отримала з області. Наше село здавна славилося багатодітними сім’ями. Люди у нас віруючі, тому жінки абортів не роблять, вважають це гріхом. Кажуть: раз Бог дає дітей, то треба їх народжувати. До речі, у великих родинах виростають дуже розумні та виховані діти. Вони тримаються купки, живуть дружно. І розлучень у нас мало. Найстаршій матері-героїні Марії Євинчук уже 90 років. А у середньому багатодітним матерям по 40-50 років. І в кожній сім’ї – по п’ятеро і більше дітей. А троє – це вже норма. Параска Ковбуш народила і виховала 9 дітей, Феодосія Ончул – 10, Юлія Скидан – 12, Параска Кондряк і Валентина Хрищук – по 13. Є у нас дитячий садок, хоча черга туди дуже велика. Але зараз будується новий. Усього у нашій сільраді шість хуторів. Найбільше багатодітних родин мешкають у дальніх хуторах – Мишах та Замогилі. Колись був невеликий пологовий будинок, а тепер жінки їдуть народжувати в Путилу. Правда, у нас є три фельдшерсько-акушерські пункти, а зараз будують ще й амбулаторію. Моя мама Євдокія Дзурак пропрацювала в Дихтинці санітаркою 58 років. Ще й досі працює. То вона розповідала, що прийняла майже тисячу пологів, бо не встигали довезти жінок до лікарні. Три роки тому, це я вже пам’ятаю, вона в лісі, взимку перев’язала пуповину дитині. Зводила тоді Олену Крижанівську з гори, а та почала народжувати. Розстелила мама на сніг кожух і прийняла пологи.
Вручили нагрудний знак і одну гвоздику
- Я двох доньок народила вдома на ліжку, а сина Василя – в гаражі, – зізнається Олена ГРАМАЖОРА, яка забігла до Валентини Василівни. – Коли ходила вагітною Маєю, до останку працювала на городі. Пам’ятаю, садила картоплю, коли почалися перейми. То народила на ліжку у своїй хаті. А вже потім мене відвезли до лікарні. А після народження Лариси вдома навіть не зверталася до медиків. Василько народився перед Новим роком – 30 грудня. Я тоді встигла зійти з гори в село. Але води відійшли в гаражі, де розігрівали машину, щоби відвезти мене до Путили, то пологи довелося приймати нашій санітарці. У мене – семеро дітей. Народжувалися одне за одним. Старшому синові – 30 років, а наймолодшій доньці – десять минуло. Ще один закінчує школу – претендує на срібну медаль. Дуже хоче вступити на фізичний факультет до Чернівецького університету. Старший два роки вчився на історичному факультеті, але залишив і пішов працювати, бо грошей не було. Ще один син закінчив технікум з червоним дипломом, тепер працює в пожежній частині в Путилі.
- Дуже важко було піднімати дітей, хоча я ніколи не шкодувала, що народила їх, – каже Олена Дмитрівна. – Тепер вони інколи кажуть мені, що не їли і не одягалися так, як деякі діти, бо не було з чого вибирати. Я працюю на півставки листоношею. На трьох дітей-школярів ще донедавна отримувала 160 гривень. Правда, зараз вже допомагають старші, які працюють. Ось пластиком дерев’яну хату оббили. Цього року мені присвоїли звання “Мати-героїня”. Викликали до Путили напередодні 8 Березня, вручили нагрудний знак, посвідчення, одну гвоздику. Не запросили до кафе, не дали ні копійки грошей. Дуже образливо було, бо хотіла щось дітям купити.
- Багатодітні матері часто звертаються до мене за допомогою, бо статки у них невеликі, – каже Валентина Євинчук. – Та не завжди можна їм допомогти, бо в селі немає великих підприємств. Інколи вибиваємо для них грошову допомогу в районі. Дрова їм дають на пільгових умовах. Зараз за кошти соцзахисту будують будинок багатодітній сім’ї Марії Тимофійчук, де є семеро дітей.
Виживали завдяки домашньому господарству
Сім’я Феодосії та Михайла Ончулів, де є десятеро дітей – шестеро дівчат і четверо хлопців, мешкає на хуторі Малий Дихтинець. Господарі саме поралися на подвір’ї, тому одразу ж похвалилися своїм господарством: трьома коровами, теличками, свинею, вівцями, качками, індиками, городом, сіножатями. Парник показали, де господиня збиралася садити огірки, яких закриває щороку багато банок. Та найбільша гордість родини – нова дерев’яна хата, яку Михайло Федорович збудував сам.
- Майстер на всі руки, – хвалиться чоловіком Феодосія Олександрівна. –Напевно, цим він мені й сподобався. А зустрілися ми на заробітках: я сапала буряки, а Михайло будував. Заміж вийшла за нього у 18 років, а в 19 вже народила. Коли привіз мене у свої гори, трохи страшно було. То чоловікова мама, уже покійна, розповідала мені, що і як треба робити. Вже 30 років тут живу, всього навчилася. Першою народилася Валя, потім Люба, Михайло, Василь, Таня, Ірина, Галя, Петро, Андрійко, Наталка. Залишала маму з малими, а сама бігла на ферму, де працювала. Виручало господарство, все своє – молоко, сметана, м’ясо, яйця. Найважче довелося на початку 90-их, коли місяцями не виплачували грошей. Якось, пригадую, в хаті не було ні копійки. Зібралася я і пішла до Путили до “Білого дому”. Кажу: “Якщо не дасте мені кілька рублів, додому не піду, бо не маю за що купити дітям хліба”. І дали мені гроші. Пішла я на базар, понабирала всього – хліба, крупів, макаронів. Йду і плачу від радості, що буде чим годувати дітей. Тепер уже легше. Працюю соціальним працівником – доглядаю за літніми односельчанами.
Господарі запрошують до хати, вибачаються, що у ганку стоять ящики з картоплею, мовляв, занесли, щоби проросла в теплому місці. У світлиці нас зустрічають четверо молодших: Галина – цьогорічна випускниця, Петро, Андрійко і Наталка. Діти навперебій допомагають мамі накривати на стіл. “У нас так заведено – гостей приймати усім, що є в хаті”, – каже Михайло Федорович. Стіл аж ламається від наїдків – бринза, гуслянка, копчене м’ясо, домашня ковбаса, холодець, білі мариновані гриби. “Усе, – каже господиня, – робили самі”.
Усі діти – дуже талановиті та роботящі
Феодосія Олександрівна витягує чимало альбомів, показує фотографії та розповідає:
“Оце найстарша Валя – закінчила школу із золотою медаллю, здобула вищу освіту. Дуже співати любить. Таня все вміє робити – і шиє, і в’яже, і пече. Ірина гарно малює. Михайло служив на заставі, то і корову доїв, і хліб пік, і на машині їздив. Петрусь рибалити любить та добре афени (чорниці – авт.) збирає. Андрійко в нас дуже хазяйновитий, хоча мріє стати футболістом. Наталка спортом займається – швидко бігає. Чотирьох доньок ми вже видали заміж. Троє живуть у Дихтинці – недалеко від нас, а Іра – в Путилі. Три весілля вдома справили. Намети розклали на вигоні. А Ірі робили вже в ресторані. А це наші внуки – Даринка, Іванко, Славко, Даянка... Семеро маємо.
До хати заходить донька Тетяна з двома маленькими дітьми – Володею і Вірочкою. Живе вона недалеко – тільки через гору перейти.
- Ми всі дуже вдячні батькам, що вони нас так виховали і всього навчили – каже Таня. – Тато пропадав на роботі – був завгоспом у колгоспі, заступником голови, а ми весь час були з мамою. Піде вона в Путилу за покупками, а ми сядемо всі на лавку і чекаємо на неї. Коли бачили здалеку її зелений плащ, із веселими криками бігли назустріч та забирали сумки від неї. У нас був великий круглий стіл, за яким їли, а навпроти на стіні висіла картина “Тайна вечеря”. То на Святий вечір ми жартували, що в нас теж мовби 12 апостолів – тато, мама і десятеро дітей. На мамин день народження ми всі склалися й купили їй пральну машинку та килим на підлогу. А за афени придбали холодильник. Мені дуже добре біля мами і тата, є на кого дітей залишити.
- Наша мама найбільше любить збирати гриби, – сміється Ірина. – Минулого року заробила на них півтори тисячі гривень. Хоче вставити собі зуби, бо повипадали після пологів. А ще любить читати “МБ”, який давно виписує. Хоча вільного часу в неї мало – постійно щось робить.
Нас проводжають всією родиною. Михайло Федорович скаржиться, що немає через річку моста, щоби заїхати до них машиною. Місцеві чоловіки вже самі почали робити – потрібні тільки дві бетонні плити для перекриття.
Статистика
В області мешкають 9268 багатодітних сімей, повідомив відділ у справах сім’ї та молоді ОДА. Переважна більшість – у сільській місцевості.
У 958 родинах є п’ятеро і більше неповнолітніх дітей (всього – 5525 дітей).
У 105 родинах – вісім і більше неповнолітніх дітей (всього –935 дітей).
У 36 сім’ях виховується десятеро і більше неповнолітніх дітей (всього – 389 дітей). Останнім часом, є стійка динаміка щодо збільшення кількості багатодітних родин.

У гірському селі – 94 матері-героїні

Довідка
Багатодітні матері йдуть на пенсію у 50 років
- Багатодітні матері, які народили і виховали до шестирічного віку п’ятеро і більше дітей, мають право виходити на пенсію на п’ять років раніше за умови, якщо загальний стаж роботи не менший, ніж 15 років, – повідомила Алла ГЛУЩЕНКО, начальник управління соціального захисту населення Головного управління праці та соціального захисту населення. – Якщо мати помирає раніше 55 років, то на період, який вона не дожила, має право на вихід на пенсію батько.
Багатодітні матері отримують пенсію за особливі заслуги, якщо вони народили і виховали п’ятеро і більше дітей до шестирічного віку. За п’ять дітей нараховується 35% від прожиткового мінімуму. За кожну наступну дитину – по одному відсотку. За десять і більше дітей – 40%.
Для цього в районні управління соціального захисту жінки повинні подати: довідку про те, що вони народили і виховали певну кількість дітей до шестирічного віку; свідоцтва та копії про народження дітей; довідку з пенсійного фонду про розмір отримуваної пенсії; дані про трудову діяльність.
Бюджетом 2008 року передбачено малозабезпеченим сім’ям, в яких проживає троє і більше дітей віком до 16 років, якщо навчаються – до 18, матеріальну допомогу з розрахунку 50% прожиткового мінімуму для відповідної вікової категорії: до 6 років – 537 гривень, до 18 – 678 грн.
8-05-2008, 12:08
Коментарів 0 Переглядів 7 303

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.