Мер, який не побоявся заперечити офіційну думку про алопецію

у номері / суспільство
4 899
0
28 квітня виповнилося 70 років від дня народження Павла Каспрука – голови Чернівецької міської ради народних депутатів та виконкому в 1985-1991 роках.

Не так вже й часто трапляється, що різні люди сходяться в своїх оцінках відомої особистості. Але нині всі, хто пам’ятає Павла Михайловича, одностайні та згадують його насамперед як порядну людину, скромну і завжди готову допомогти.

Захворів, коли Чернівці спіткало лихо

– Думаю, всі – від простої людини до найвищого керівника, – хто знав Павла Михайловича чи працював із ним, згадують його лише добрим словом, – переконана сусідка Павла Каспрука Сільва ЛУЧИК. – Знайома я з ним була і як із сусідом, і працювала у партійних органах.

Він був дуже простою людиною. Думаю, навряд чи знайдуться чернівчани, які про нього відгукувалися б погано.
Мені здається, захворів він тоді, коли Чернівці спіткало таке лихо, як алопеція. Павло Михайлович проводив на роботі дні і ночі, дуже близько до серця брав цю проблему. Може, тому й пішов з життя передчасно.

Жила родина Каспруків досить скромно. Кажуть, коли Павло Михайлович став головою виконкому, в сімейному побуті практично нічого не змінилося.

– Його можна було побачити і зі щіткою в руках, коли він чистив усій родині взуття, і з відром біля криниці неподалік, – каже сусідка Павла Каспрука Анна ГАРГАЛЯ. – Ходив голова міської ради і до магазинів за покупками як звичайний чернівчанин. Ми його знали ще до того, як він став головою міськради – після обрання він зовсім не змінився.

Не їхав додому, доки не подадуть людям тепло

Колега і товариш Василь КАДЕНЮК згадує голову виконкому як вимогливого керівника.

– Він був дуже вимогливим, але насамперед до себе, – розповідає Василь Каденюк. – Тож працювати з ним було важко – він вимагав, але і сам повністю віддавався роботі. Я працював тоді начальником управління житлово-комунального господарства. Пам’ятаю, не один раз ми з Павлом Михайловичем проводили ночі у місцях аварій теплотрас – він не їхав додому, доки аварію не усунуть і не подадуть людям тепло. І на роботі він практично щодня засиджувався допізна. Траплялося, викликав до себе навіть о 20.00.

Час, коли Павло Каспрук очолював місто Чернівці, був непростим. Адже наприкінці 1980-х років у країні розпочалися демократичні зміни. На той час мер не був повноправним господарем у місті Чернівці – найбільш впливовою фігурою залишався перший секретар міськкому КПУ. Тож голові міської ради доводилося балансувати між партійною владою, яка не здавала своїх позицій, і громадою, яка дедалі більше відчувала свою силу та вимагала свободи й участі у політичних процесах. За таких умов Павло Каспрук зміг поводитися так, що дорікнути йому сьогодні не візьметься ніхто.

– Він був сміливою людиною, – ділиться спогадами Василь Каденюк. – Я особисто був свідком, коли Каспрук різко заперечив всесильному тоді першому секретареві обкому Нівалову, бо вважав його думку щодо алопеції неправильною. А за переконаннями Павло Михайлович був демократом – свої погляди відкрито він не висловлював, але завжди був на боці людей і жодного разу не виступав проти мітингів, які тоді почали організовувати, готовий був підтримати їх.

Iм’я мера носитиме вулиця і сквер

На будинку, що на вулиці Канівській, 1А, де мешкав Павло Каспрук, нині є меморіальна дошка. Перед будинком – залишки колишнього саду, який потроху впорядковують. Днями райрада організувала висадку понад тисячі кущів та дерев на території скверу. З часом на території вимостять доріжки, встановлять лавки та урни, щоби перетворити колишній сад на справжній міський сквер та назвати його ім’ям Павла Каспрука.

А на найближчій сесії міської ради буде розглянуто питання про перейменування частини вулиці Канівської на честь Павла Каспрука.

28 квітня у день народження Павла Михайловича керівництво міста Чернівці взяло участь у покладанні квітів на кладовищі та біля меморіальної дошки П. Каспрука.


З біографії

Павло Каспрук народився 1940 року в селі Ракова Томашпільського району Вінницької області. Після школи працював вантажником, водієм, служив у Радянській армії. У 1963-1967 роках навчався у Чернівецькому університеті на біологічному факультеті. Згодом здобув ще економічну освіту та закінчив Вищу партійну школу при ЦК КП України.

У березні 1985 року його обрали головою виконкому Чернівецької міської ради народних депутатів, а з грудня 1990 року – і головою міської ради.

Помер 27 лютого 1991 року після важкої хвороби.
17 березня 1992 року Павлові Каспруку рішенням міськвиконкому присвоєно звання Почесного громадянина Чернівців (посмертно).
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм