Чернівці C
Молодий буковинець » у номері » суспільство » «Я завжди поблизу свого Меридіана…»

«Я завжди поблизу свого Меридіана…»

у номері / суспільство
9 309
0
20 квітня 40 років тому помер єврейський німецькомовний поет і перекладач Пауль Целан. А 23 листопада світ відзначатиме 90-ту річницю з дня його народження. Один із кращих європейських ліричних поетів народився у Чернівцях. Він жив на нинішній вулиці Панаса Саксаганського, 5. Про це нагадує меморіальна дошка, куди часто приходять німецькі туристи. А що знають про поета чернівчани?

"Целан? А хто це такий?"
Кореспондент "МБ" завітала на вулицю Саксаганського. Ще ідучи сусідньою вулицею Українською, запитувала перехожих, чи знають вони, де вулиця, на якій жив Пауль Целан? Приблизно десять зустрічних перепитали "Целан? А хто це?".

На вулиці Панаса Саксаганського будинок, у якому жив Пауль Целан, пофарбований у сині відтінки. Він приємно відрізняється охайністю від сусідніх обшарпаних часом будівель. Ліворуч від вхідних дверей – меморіальна дошка. Заходжу до будинку. Просторий коридор, вишукані поручні стареньких сходів… Дзвонити у двері...

– Так, я знаю про Пауля Целана, – каже мешканець будинку Павло. – Це поет, він писав німецькою мовою. Під вікнами часто збираються туристи з Німеччини. Але я чув історію про те, що Пауль насправді жив не у цьому будинку, а в сусідньому, під номером "3".

У наступній квартирі відчиняє молода мама. Зізнається, що живе у будинку два роки і нічого не знає про Целана.
У будинку №3 також запитую людей, чи знають вони про Пауля Целана. Найбільше здивував мешканець будинку Олексій СОЛОМІН. Він запрошує мене до помешкання і на запитання "Чи знаєте, хто такий Пауль Целан?" цитує улюблені вірші поета.

– Його творчість дуже глибока, – зауважує Олексій. – Він писав про страждання єврейського народу. Захоплююсь, як декількома словами можна передати біль і трагізм… Знаю, що його життя було важким і закінчилося дуже сумно – 1970 року Целан стрибнув з паризького мосту у річку Сену.

– А про чернівецький період його життя знаєте? – запитую в Олексія.

– Ні, нічого не знаю, але дуже хотів би дізнатися…

Любив нинішню вулицю Федьковича
"Вулиця Саксаганського (за Румунії – вулиця Василька)…. Тут, у будинку №5 він народився, тут минуло його дитинство, – пише в есе "Повернення до меридіана" поет і перекладач Мойсей Фішбейн. – Він був тоді Паулем Анчелом, гожим хлопчиком, сином архітектора. Чи не снилася йому ця вулиця там, у Парижі, на рю Льоншан? Ось вулиця, яку проектував його батько, тут минула поетова юність, – тепер це вулиця Богомольця (колись – Масарика). Ось, коло костьолу, гімназія, де він навчався. Університет. А тут, де вулиця Заньковецької, що тягнеться від колишньої хоральної синагоги аж до привокзального узвозу (колишньої Бангофштрасе), – тут, неподалік колишнього готелю "Брістоль", в наш час перетвореного на студентський гуртожиток, – так от, тут жила колись Роза Слободянюк. То їй Целан присвятив вірш "Соаgula"…

– Про Пауля Целана вперше я почув від Миколи Платоновича Бажана 1971 року, – пише далі Мойсей Фішбейн. – Назвавши Целана видатним поетом і давши мені прочитати машинопис свого перекладу Целанової "Фуги смерті", Микола Платонович попросив знайти в Чернівцях бодай щось пов’язане з Целаном. "Організована" Бажаном добірка Целанових поезій з’явилася 1978 року в журналі "Всесвіт". Мені пощастило взяти участь у цій публікації. Того ж року я написав сонет пам’яті мого видатного краянина…

– Над усе він любив дві маленькі вулички, вони й тепер щовесни піняться бузковим цвітом, – Карлгасе й Гартенгасе (одна з них тепер – Федьковича), – йдеться у есе Мойсея Фішбейна. – В цьому місті жили його друзі – Таня Адлер, Густав Хомед, Еріх Айнгорн, Марта Бікель. Через це місто проходив його Меридіан. Незадовго до самогубства він написав вірш "Лист Паулеві Целану до Парижа, на рю Льоншан, з Чернівець під Садгорою". 1962 року (вісім літ до самогубства) він писав до Тані Адлер: "... Поступово опам’ятовуюсь... Поезія підтримує, хоч і болить душа... У мене немає друзів, справжніх друзів, відтоді, як... Я, безумовно, далеко, але я завжди поблизу свого Меридіана..." 
Валерія Чорней
сhorney@molbuk.cv.ua

"Целан – це хворе сумління поствоєнної Європи"
Святослав ПОМАРАНЦЕВ, президент Міжнародного поетичного фестивалю "MERIDIAN CZERNOWITZ":

– Звісно, Пауль Целан, за оцінками експертів та науковців, є однією з найвизначніших постатей у післявоєнній літературі Європи. Життя Целана пов’язане не лише з Чернівцями, а й з Румунією та Францією, де він проживав, творив та працював.

Цікавий факт з життя Пауля Целана: вступаючи до Чернівецького університету 1944 року, Целан, заповнюючи анкету абітурієнта, зазначив, що володіє румунською, німецькою, французькою та українською мовами.

Взагалі поезією у світі цікавиться один відсоток населення. Я знаю багато німецької і австрійської молоді, й коли я кажу, що у нашому місті народився Пауль Целан – вони не знають цього прізвища. Але якщо ви маєте справу з інтелектуалом, то це прізвище дуже гучне. Зокрема тому, що він відкрив поезії нові території. Його поезія стала чимось абсолютно новим. Він складний поет, поет-філософ. Целан – це хворе сумління поствоєнної Європи. Його батьки загинули в гетто у Трансністрії.

Щодо того, як асоціюють Целана з Чернівцями у Європі, скажу, що в його віршах слово "Чернівці" не згадується. Але в його поезії постійно присутні образи Чернівців. Це чернівецькі дворики-колодязі, це тополі, це передгір’я.

Саме тому Чернівці – це місто літератури. Зокрема німецької. І я точно знаю, що німецькомовні інтелектуали із задоволенням приїхали б і подивилися на Чернівці. Багато з них таки їдуть. Я сподіваюся, що відсоток таких людей буде збільшуватися. Адже сьогодні в Європі дуже модно бути освіченим. Користуючись такою аурою міста, ми проводимо Міжнародний поетичний фестиваль "MERIDIAN CZERNOWITZ", який відбуватиметься щорічно, у перші вихідні вересня. І перший фестиваль присвячений німецькомовній поезії.


Факти з біографії
 Пауль Целан (справжнє прізвище – Анчель) народився 23 листопада 1920 року у Чернівцях.
 Початкову освіту Пауль отримав у народній школі (1926-1930), з 1930 до 1938 року відвідував греко-латинську гімназію.
 З 1938 року Целан у Франції вивчає медицину в медичній школі міста Тур. З початком Другої світової війни вимушений повернутися додому, де продовжує навчання у Чернівецькому університеті (займається романською філологією).
 З 28 червня 1940 року після приходу радянської влади до Чернівців поет пристосовується до нових умов життя: вивчає російську мову і працює перекладачем.
 1941-1944 років Целан був між життям і смертю, втратив усіх рідних. Залишився живим лише завдяки випадковості.
 1941 року Чернівці окупували німецько-румунські війська. Сім’я Целана потрапила до єврейського гетто. Через деякий час батьки поета були депортовані до концтабору, звідки вже не повернулися. Сам Пауль Целан потрапив до румунського трудового табору на примусові дорожні роботи, де, незважаючи на страшні умови, вижив…
 1944 року повернувся до Чернівців і продовжив навчання в університеті.
 1945 року поет виїхав до Румунії.
 1947 року перебрався до Австрії.
 1948 року переїхав до Парижа (де жив до кінця життя).
 1955 року народився син Ерік.
 20 квітня 1970 року – пізно ввечері Целан кинувся з паризького мосту в Сену.

Творчість

 1944 року зібрав свій перший машинописний збірник поезій, куди увійшли як воєнні, так і найкращі довоєнні вірші. Восени того ж року зібрано другий машинописний збірник. Обидва збірники віддані на прочитання відомому буковинському поету Маргулу-Шперберу, який високо поцінував перші поетичні спроби молодого поета. Ранні поезії Целана були вперше надруковані у Румунії вже після смерті поета.

 У Бухаресті вперше на літературній арені з’явилось ім’я Целана. 1947 року в авангардистському журналі "Агора" надруковано три вірші, підписані новим, нікому ще невідомим прізвищем – Целан. Німецьке написання свого прізвища – Antschel – Пауль переробив на псевдонім Zelan, але пізніше писав його на французький лад Celan.

 1948 року видав першу книгу віршів "Пісок з урн". Збірник складався з 48 віршів, в яких виявилось 18 помилок, що перекручували і спотворювали зміст (пізніше Целан увесь невеличкий тираж – 500 примірників – повністю знищив).

 1952 року з’являється перша збірка поезій Целана, видано у Франції "Мак і пам’ять". Це елегічний цикл, присвячений пам’яті загиблих. Цього ж року поет одружується з художницею Жізель Лестранж.

 Найбільш відомий вірш Целана – "Фуга смерті" – вражає моторошною реальністю, він присвячений темі Голокосту.

 1955 року виходить нова збірка поезій "Від порога до порога".

Остання книга віршів Целана, що вийшла посмертно, – "Неминучість світла" (1970).

 Завдяки Паулю Целану три російські поети – Олександр Блок, Сергій Єсенін, Осип Мандельштам – перекладені німецькою так, що зробити це краще навряд чи можливо. 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
[related-news] [/related-news]

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
Не тільки в кулінарії: як ще можна використовувати лимон
01:45
Без масла та яєць: рецепт м’якого та ароматного печива
01:30
Чому споживання недостатньої кількості води є небезпечним для організму
01:15
"Чорна п’ятниця" наближається: поради, як уникнути помилок під час шопінгу
01:00
Як приготувати мигдалеве молоко в домашніх умовах
00:45
Чому редиску потрібно саджати тільки восени
00:30
Не тільки риба: чотири найкращих рослинних джерела омега-3
00:15
Шість продуктів, які допоможуть залишатися здоровими всю зиму
23:59
На фронті 174 зіткнення, на Покровському напрямку ворог зазнав відчутних втрат
23:45
П'ятниця стане початком "білої смуги" для чотирьох знаків Зодіаку. Кого обрали карти Таро
23:23
Названо овоч, який потрібно їсти всім щодня
22:58
Україна під час ракетного обстрілу Курщини поранила північнокорейського генерала - WSJ
22:43
Путін заявив, що Росія атакувала Україну ракетою середньої дальності "Орєшнік"
22:21
Міністри ЄС обговорили підвищення тарифів на аграрний імпорт із РФ і Білорусі
22:05
Сонце поверне щастя в життя цих знаків Зодіаку. На кого чекає період великої радості
21:41
Рекордні витрати на оборону, скорочення пенсій: у РФ затвердили бюджет на 2025-27 роки
21:20
Що станеться з організмом, якщо їсти картоплю щодня
21:00
Чернівчанка, яка очолила Міндовкілля розповіла, на чому повинна базуватися відбудова України
20:40
На збереження репродуктивних клітин військових у бюджеті заклали ₴190 мільйонів
20:20
ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
20:18
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
20:00
У Чернівцях патрульні зупинили п'яного водія: вміст алкоголю перевищив норму в 14 разів
19:40
Рада ухвалила законопроєкт про безпеку в закладах середньої освіти: деталі
19:23
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
19:20
Становище України на фронті погіршилось: міністр оборони Британії зробив попередження
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують
На Буковині на організаторів ходи до Свято-Успенського монастиря УПЦ МП склали адмінпротоколи
26 604
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
23 390
Масштабна пожежа у Чернівцях: житловий будинок згорів дотла - фото
22 065
Будуть три черги: як завтра вимикатимуть світло
18 850
У Чернівцях "замінували" два торгові центри
11 138
Ці 8 популярних сьогодні прізвищ — колись могли отримати лише обрані українці
9 131
Мокрий сніг та ожеледиця на дорогах: яка буде погода завтра на Буковині
7 218
Скільки годин не буде світла на Буковині завтра, 21 листопада
7 205
Коли сьогодні на Буковині не буде світла: оновили графік знеструмлень
6 951
Коли завтра, 21 листопада, не буде світла на Буковині: опублікували графік знеструмлень
6 493
У "Чернівціобленерго" пояснили, коли можуть скасувати відключення світла на Буковині
6 455
Танцювали на весіллі та колядували: у Чернівцях показали етно-мюзикл про буковинські традиції
5 792
Відключення світла: для 6 областей скоротили або скасували графіки
5 594
Як підприємець з Буковини займається встановленням сонячних електростанцій
5 539
У Чернівцях на два дні повністю перекриють вулицю Буковинську
5 152
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році: чи очікувати на підвищення виплат
1
Повітряна тривога в Чернівецькій області
0
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
0
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
0
Планові знеструмлення: де на Буковині 20 листопада не буде світла
0
Популярні текстури помад (кремові, матові, рідкі) та їх особливості*
0
Погода на Буковині 20 листопада
0
На Буковині попрощаються із відважним воїном, який загинув боронячи Україну
0
Графіки знеструмлень у Чернівецькій області на 20 листопада
0
Зеленський назвав причину, за якої Україна може програти війну
0
Росія тримає в Чорному морі носії "Калібрів": скільки та який залп
0
На Хмельниччині лунали вибухи: що відомо
0
БпЛА атакували арсенал у Новгородській області: яка зброя там зберігається
0
Названо овочі, які допоможуть швидко схуднути
0
Як підприємець з Буковини займається встановленням сонячних електростанцій
0

Свіжий номер

Афіша

1 006 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт

Logo

"Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.