Термальні джерела Закарпаття за своїми цілющими властивостями не поступаються відомим угорським курортам. Проте через брак туристичної інфраструктури і гідної реклами для багатьох вони стають випадковим, але надзвичайно цікавим відкриттям.
Закарпаття – ніби окрема маленька країна
– Закарпаття загалом дуже цікавий регіон. Враження, що там живуть зовсім інші українці, – розповідає Іван БЛЕДА, керівник туристичного агентства. – Це ніби окрема маленька держава. Наприклад, коли ми їхали туди шостого березня, був дуже сильний снігопад, дорога надзвичайно важка. Тільки проїхали перевал і почали спускатися до Мукачевого – навколо сухо, тепло, світить сонце. Досить дивне відчуття.
На Закарпатті навіть гори інші. Якщо у нас багато хвойних дерев і гори зелені весь рік, то у закарпатських Карпатах ялиць небагато, тому гірські краєвиди взимку сіро-чорні.
Воду штучно охолоджують
Відоме своїми термальними джерелами Берегово розташувалося на кордоні з Угорщиною. Тому й не дивно, що це місто вважають найбільш угорськомовним в Україні.
До Берегового приїжджають і відпочити, і підлікуватися. Термальна вода, насичена сіркою, кремнієм та іншими елементами, допомагає при хворобах опорно-рухового апарату, серцево-судинної та нервової систем тощо.
У Береговому та навколишніх селах досить багато термальних джерел, і диких, і окультурених. Найвідоміше з них – термальний басейн на базі "Закарпаття". Вода на виході із землі має температуру 60 градусів, на поверхні – 45-50. Тому воду в басейні доводиться ще штучно охолоджувати.
– Щоправда, на базі все залишилося таким, як було за радянських часів. Тобто в інфраструктурі свої недоліки є, але відчуття після купання в басейні можна порівняти з тими, які виникають після того, як ти попарився у сауні, а потім тобі зробили масаж. Елементи, які містить термальна вода, очищають пори, виводять з організму солі, шлаки… Людина набирається сил, навіть рухатися й дихати стає легше. Термальні джерела насправді лікувальні.
Крім того, вода, на відміну від звичайних водойм, тепла на всій глибині. У басейні вона поділяється на кілька рівнів – від 1,5 до 4 метрів. Поруч завжди чергує наглядач, який спостерігає за людьми, щоби не сталося нещасного випадку. Адже якщо є проблеми, наприклад, із серцево-судинною системою або органами дихання, може стати погано. Тобто перш ніж вирушати на купання в термальних джерелах, порадьтеся з лікарем.
– У басейні на базі "Закарпаття" можна купатися цілорічно, а на невеликих приватних базах – сезон із травня до грудня. Як на мене, краще їхати взимку, – вважає Іван. – Коли температура повітря мінусова, а вода плюс 30 і навкруги сніг – відчуття неймовірні.
Година перебування в термальному басейні коштує 20 гривень, причому скільки насправді триватиме ця "година", не особливо контролюють.
Знайти дах над головою у Береговому, щоби розтягнути відпочинок на кілька днів, нескладно. Можна зупинитися в готелі за 150 гривень на добу, можна винайняти кімнату в приватній оселі (від 50 гривень).
Марина Карасьова
Фестивалі Закарпаття
25 квітня – 1 травня – фестиваль "Сакура-фест" (Ужгород).
1-2 травня – фестиваль вина й меду "Сонячний напій" (Ужгород).
16 травня – фестиваль вина (Виноградів).
6 червня – фестиваль гуляшу (Мужієве).
4 липня – фестиваль голубців (Четове).
8 серпня – фестиваль лечо (Бакта).
28 серпня – фестиваль сливового леквару (Геча).
3 жовтня – фестиваль ухи-голасле (Боржава).
20-21 листопада – свято молодого вина "Божоле-2010" (Ужгород).
Найпопулярніші екскурсійні місця
"Долина нарцисів"
Унікальна "Долина нарцисів" тішить туристів буйним цвітінням приблизно три тижні у травні. Це найбільша в Європі долина, де ростуть дикі гірські нарциси.
На думку деяких науковців, у льодовиковий період через геологічні катаклізми з гір сповз величезний шмат землі разом із рослинами, які й стали знаменитістю цієї долини.
А, за народними легендами, у Хусті в замку жили князь із дружиною та їхня красуня-донька Руся. На околиці міста мешкав гончар Іванко. На день Русиного повноліття Іванко вирішив зробити дівчині подарунок – вазу, на якій мерехтіли квіти білого нарциса. Хлопець і дівчина покохали одне одного, але коли про це довідався князь, то так ошаленів, що жбурнув вазу з княжої гори. Ваза розбилася та розсипалася по долині дрібним дощем. А наступного ранку всі побачили, що долина вкрита білими нарцисами.
"Замок паланок"
У південно-західній частині Мукачевого зберігалася одна з найцінніших історичних і воєнно-архітектурних пам’яток Закарпаття. Точної дати заснування Мукачівського замку немає, але в документах XI століття він уже згадується.
Існує безліч легенд про мешканців замку. Наприклад, якщо потриматися за вказівний палець пам’ятника князю Федору Корятовичу та загадати бажання, воно здійсниться.
Але найзагадковішими історіями оповита замкова криниця. За однією з легенд, князь Корятович вирішив викопати криницю і забезпечити замок водою. Проте робітники скільки не копали, щовечора доповідали одне: води немає. І коли князь вже впав у відчай, до нього завітав чорт і запропонував допомогти за мішок золота.
Наступного дня вода насправді з’явилася. Тоді князь поклав кілька золотих монет у мішечок і кинув його у глибокий колодязь. А нечистий і стрибнув слідом. Відтоді з глибини долинають далекі, приглушені звуки.
8-04-2010, 13:12
0
3 834