14 квітня виповнюється 145 років із дня народження відомого українського художника, нашого земляка Миколи Івасюка.
Народився він 1865 року в місті Заставна. Батько Миколи був ремісником-механіком. Освіту майбутній художник здобував у Чернівцях, де 1877-1884 років навчався у місцевій православній вищій реальній школі.
Викладачем малювання в школі був видатний буковинський художник, визнаний майстер портрета Юстин Пігуляк. Саме він виховав любов у майбутнього художника до історичного жанру живопису, що стане згодом лейтмотивом його творчості.
У 1885-1888 роках Микола Івасюк навчався у Віденській академії образотворчого мистецтва, а в 1890-1896 роках – у Баварській академії образотворчих мистецтв (Мюнхен). Перебуваючи на навчанні в Мюнхені, Івасюк 1894 року розпочав основну працю свого життя – роботу над монументальною картиною "В’їзд Богдана Хмельницького до Києва". На той час художник зарекомендував себе як майстер жанрового живопису і спробував себе в написанні картин на історичні теми. Саме в Мюнхені з його творчим доробком вперше познайомився відомий російський художник Ілля Рєпін, який привітав його задум, схвально відгукнувся про ескізи.
Після повернення з Мюнхена Івасюк працював у Чернівцях як портретист та художник на історичні теми, а також баталіст. З 1899 року провадив художні студії – викладав для дорослих курси малювання і креслення в приміщенні промислового музею.
1901 року на центральній площі Чернівців (Рінгплац) завершилося спорудження приміщення ощадкаси (нині Художній музей), до внутрішнього оздоблення якого долучився й Івасюк. Він майстерно виконав живописний плафон сходового майданчика.
1904 року Івасюк створив художню школу для бідних здібних буковинських дітей.
Під час Першої світової війни Миколу Івасюка було інтерновано до Росії. 1919 року художник повернувся на батьківщину і жив переважно у Львові, цього ж року уряд Директорії УНР доручив йому створення оригіналів для поштових марок Української Народної Республіки, які вийшли друком у Відні.
З 1926 року постійно жив у Києві. Репресований радянською владою в роки великого терору в Радянському Союзі. Розстріляний НКВС 1937 року в Биківні.
Частина творчого доробку художника досі зберігається у Чернівцях. Його картини є у фондах і представлені в експозиціях художнього та краєзнавчого музеїв. (Підготувала начальник відділу використання інформації документів Держархіву Чернівецької області Наталя Масіян)
8-04-2010, 11:10
0
4 989