Зараз в Україні для автомобілістів існує обов’язкове страхування цивільної відповідальності. У разі ДТП страхова компанія відшкодує збитки потерпілій стороні. Однак можна застрахувати і своє власне авто від неприємностей. Для цього існує такий вид послуг, як КАСКО – це страхування транспортного засобу від ризиків, які можуть виникнути у процесі експлуатації.
– Існує кілька видів КАСКО, всі вони є добровільними, – розповіли в одній зі страхових компаній. – Використовують такі терміни, як повне і часткове КАСКО. Повне – включає всі можливі ризики – викрадення, стихійне лихо, пожежу, протиправні дії третіх осіб, ДТП. Також можливо застрахувати своє авто від кожного зі згаданих ризиків окремо або кількох. Лише викрадення окремо не страхується.
У разі настання страхового випадку відшкодування отримує власник транспортного засобу. Як розповіли в компанії, можна отримати ринкову вартість авто – при укладанні договору суму записують у поліс. Вартість визначають реальну за цінами на ринку.
Кожна страхова компанія пропонує свої умови, які можуть відрізнятися від інших. Тож про подробиці можна дізнатися безпосередньо в агентів. Зокрема це можуть бути різноманітні знижуючі коефіцієнти, бонуси та інше, від чого залежатиме вартість страхового полісу. Можливі й різні суми виплат – часткова або повна ринкова вартість. У кожному разі за страховку доведеться заплатити не таку вже й маленьку суму – зазвичай вона становить від 4 до 9% вартості авто. При цьому слід знати, що працюють страховики лише з автомобілями, не старішими восьми років. Кажуть, що можуть і зі старішими, але це невигідно самому страхувальнику – через значне зношення виплата буде невеликою. Отож зазвичай річний поліс на машину коштує від 1,5 тисячі гривень до 10-12 тисяч.
Найчастіше страхувальники обирають повне КАСКО. При цьому з настанням кризи клієнтів не поменшало. Очевидно, люди розуміють, що втрата машини може стати дуже відчутною, тому й страхують. Однак досі таким видом добровільного страхування охоплена невелика частина транспортних засобів – переважно нові дорогі авто.
Договорами передбачено, що виплату страховки здійснюють впродовж місяця з дня отримання всіх документів. У дійсності від дня страхового випадку до виплати може минути чимало часу. Найчастіше затримка трапляється через суди – у разі ДТП обов’язково має бути рішення суду про визнання винної сторони. Нині суди перевантажені справами, тож розгляд може затягнутися.
Водночас автомобілісти часто скаржаться і на страхові компанії. Найчастіше – на затримку виплати, особливо останніми кризовими роками. Іноді постраждалий водій просто не може знайти страхову компанію.
– Я мав страховку, яку отримав в офісі фірми в Чернівцях, – розповів чернівчанин Анатолій. – Коли ж потрапив у ДТП, спочатку зателефонував за номером, вказаним у полісі. Зв’язку не було. Потім пішов за відомою адресою і побачив там зачинені двері, а вивіска зникла. Телефонував до київського офісу, а там про долю чернівецької філії нічого не знали.
Такі факти непоодинокі. Досить часто відділення страхових компаній переїжджають в інші приміщення, не завжди повідомляючи про це своїх клієнтів. Це трапляється навіть із досить потужними фірмами, які мають багато філій по всій Україні та активно рекламуються в ЗМІ. Тому фахівці радять обережно обирати страхову компанію і надавати перевагу тим, які давно працюють на ринку та мають розгалужену мережу філій.
Ігор ДОВГАНЬ
1-04-2010, 10:38
0
2 411