Щонеділі рівно о 12.00 екскурсоводи чекають на чернівчан біля ратуші на Центральній площі, щоби безкоштовно розповісти про найцікавіші місця Чернівців. Однак, якщо перші екскурсії збирали групи до 30 осіб, то тепер бувають дні, коли взагалі ніхто не приходить. Від перших мандрівок і досі вулицями міста екскурсантів водять досвідчені екскурсоводи Маргарита Курлікова та Ірина Слюсар.
Кожна екскурсія символічно розпочинається опівдні під звуки "Марічки". Відтак група мандрує старовинним центром. За словами Маргарити КУРЛІКОВОЇ, екскурсовода Чернівецького бюро подорожей та екскурсій об’єднання "Чернівцітурист", чернівчани роблять для себе відкриття, навіть проживши тут усе життя, і дивуються, немов діти. Екскурсійний маршрут охоплює Театральну площу, костел Воздвиження Святого Хреста, будинок-корабель, церкву Преподобної Параскеви Сербської, Вірменську церкву, вулицю Університетську, резиденцію Буковинських митрополитів, Соборну площу.
– Взимку екскурсій не було, бо люди не збиралися. Та й тепер часом можемо прийти, самі послухати "Марічку" і піти, бо нікого немає, – каже Маргарита Михайлівна.
Буває, що може й до 12 осіб група набратися, а буває, екскурсію проводять для трьох охочих. Останнім часом чернівчани приводять із собою і гостей міста.
Маргарита Михайлівна подорожує з екскурсантами вулицями Чернівців чотири години.
– Нещодавно в мене була дуже колоритна літня єврейська сім’я. До них приїхали гості, і вони вирішили піти на екскурсію, – пригадує екскурсовод. – Вони ледве пересували ноги, але подолали весь маршрут. Щоправда, від площі до площі під’їжджали тролейбусом.
За словами Маргарити Курлікової, чернівчани щодня ходять вулицями, але не фіксують те, що бачать. Тому про все доводиться розповідати, буквально показувати пальцем. Навіть на вулиці
О. Кобилянської, коли екскурсовод починає розповідати про історію будинків, сплескують руками: "А ми цього не знали". Щоправда, тепер, коли вулиця перерита, тут не затримуються. А тішить екскурсоводів те, що після того, як вірменській громаді дозволили правити службу у Вірменській церкві, до храму з туристами можна вільно потрапити до 16.00.
Нині більшість чернівчан, на думку Маргарити Курлікової, мало уваги звертають на район вулиці Федьковича з його віллами, на Миколаївську церкву з цікавою історією та "п’яними вежами". І взагалі нічого не знають про найдавніший в місті кам’яний храм Різдва Богородиці, що на Кемпінгу, побудований в стилі українського бароко.
5-05-2008, 08:10
0
3 077