Майстрам, які ремонтують помешкання буковинців, нині доводиться витримувати жорстку конкуренцію та не завжди адекватне ставлення замовників. Якщо торік вони могли заробити тисячу доларів за місяць, то тепер доходи знизилися вдвічі. А після Нового року і до весни взагалі несезон ремонтів. Проте справжні майстри без роботи ніколи не залишаються.
Іноді доводиться переробляти за іншими
Чернівчанин Василь ТКАЧУК вже сім років заробляє ремонтами. Йому вже не раз доводилося стикатися з несумлінними замовниками, які досі не розрахувалися за виконану роботу.
Повернувшись із закордонних заробітків, Василь познайомився з бригадою майстрів і вирішив спробувати заробляти у Чернівцях. Через певний час чоловік помітив, що виконроб виплачує лише частину зароблених грошей. Після цього кілька робітників звільнилися і згодом об’єдналися у свою бригаду.
– У цій сфері працювати досить важко, – розповідає чоловік. – Більшість людей вважає, що всі будівельники та майстри з ремонту – п’яниці і не вміють нічого робити. Насправді часто несприятливий імідж створюють робітники, які приїжджають з інших регіонів. Вони занижують вартість ремонту, щоб отримати замовлення. Зрозуміло, що за такі гроші ніхто не приділятиме великої уваги якості. Іноді доводилося за іншими переробляти. А цього року через кризу взагалі роботи дуже мало.
Бригада і ремонт зробить, і меблі підбере
Як розповідає Василь, траплялися випадки, коли бригада працювала у збиток або замовники просто обдурювали майстрів. Тому, щоби вберегтися від обману, треба перед початком робіт укладати договір із замовником.
– Минулого року перед Новорічними святами ми виконували замовлення для однієї жінки, – розповідає Василь Ткачук. – Повинні були підготувати особняк до пофарбування. Ми так багато працювали, що майже ночували там. Замовниця заплатила лише половину суми, а на другу вже рік чекаємо.
Хоча буває і навпаки. Замовник виплачує всю суму наперед і повертається, коли вже ремонт повністю зроблено. Тобто бригада займається усім: від розробки дизайну до закупівлі матеріалів і ремонту.
Жінки – найвпертіші замовники
Коли бригада отримує замовлення, всі збираються разом та починають розробляти проект, ділитися ідеями. Жодне замовлення не виконується без участі та узгодження із клієнтом. Іноді за бажанням замовника, окрім розробки дизайну та самого ремонту, можуть допомогти підібрати меблі під інтер’єр.
– Жінкам важче щось пояснити, оскільки часто вони не можуть визначитися зі своїми вподобаннями, – продовжує Василь. – Їхня думка може змінюватися кілька разів на день. Трапляється, зранку хочуть поклеїти шпалери, а вже в обід – пофарбувати стіни.
Яна ЯЩЕНКО
На замітку
Заробити, надаючи послуги з ремонту, стало значно важче. Якщо раніше у середньому заробіток за місяць становив до 1000 доларів, то тепер – приблизно 500.
Сезон ремонтних робіт починається навесні та триває майже до Нового року.
Серед недоліків роботи – нестабільність: сьогодні робота є, а завтра – ні.
Якщо вартість послуг дуже занижена, не виключено, що за кілька місяців господарям доведеться переробляти ремонт.
Універсальних майстрів не буває, кожен з робітників повинен займатися своєю роботою, тобто електрик – електрикою, маляр – фарбуванням тощо.
29-12-2009, 09:46
0
2 572