Кількість дітей, позбавлених батьківського піклування, впродовж кількох останніх років в області не зменшується. Їх намагаються прилаштувати у будинки сімейного типу, прийомні сім’ї, передають на усиновлення та під опіку.
Просили забрати їх від мами і тата
Якось до однієї з сільрад прийшло плачучи четверо дітей, вони попросили забрати їх від рідних батьків, бо не можуть жити з ними. Наймолодшому хлопчикові було три роки, найстаршій дівчинці – дев’ять. Батьки змушували дітей просити гроші, які витратили на алкогольні напої, працювати в людей на городах за горілку. Дітей забрали, батьків позбавили прав на їхнє виховання. Зараз четверо братів і сестер знаходяться в одній сім’ї. Про рідних батьків діти згадують із жахом.
Часто вилучають четверо-п’ятеро дітей з родин, де пиячать
– На жаль, кількість дітей, позбавлених батьківського піклування, впродовж кількох останніх років не зменшується. Ця цифра залишається сталою, – констатує начальник служби у справах неповнолітніх облдержадміністрації Юлія ЯКІВЧЕК. – За дев’ять місяців цього року до суду подано 89 позовів про позбавлення батьківських прав, з яких уже розглянуто 83 справи. Сімох батьків визнано безвісти відсутніми. 12 позовів подано про вилучення дітей без позбавлення батьківських прав. Вісім актів складено про дітей, покинутих у пологових будинках. За минулий рік майже 150 батьків позбавлено батьківських прав. Хоча ми намагаємося дати сім’ям шанс виправитися. Тому інколи дітей вилучають у батьків без позбавлення прав. Проте лише одиниці сімей намагаються змінити своє життя на краще і забрати дітей.
Про проблемні сім’ї служби у справах дітей повідомляють зазвичай пізно, коли залишається лише один вихід – вилучення дітей. "Ми постійно просимо людей вчасно інформувати нас про неблагополучні сім’ї, коли можна ще з ними працювати, – запевнила Юлія Яківчек. – Досвід показує, що жоден заклад, навіть найкращий, не замінить дитині біологічних батьків. Часто доводиться вилучати по четверо-п’ятеро дітей з багатодітних родин, де батьки зловживають алкоголем. Особливо вражають випадки, коли забираємо немовлят – страшенно занедбаних, які знаходяться на межі життя і смерті. Якось доводилося забирати двох сестричок – трьох і семи років – із притону, де їх залишила мама. Хто вона – ніхто не знав. Жінку заочно позбавили батьківських прав. У дівчаток були воші і короста. Зараз обидві виховуються в гарній сім’ї. Старша добре вчиться у школі, співає. Батьки-опікуни не можуть натішитися прийомним донечкам".
Молоді батьки жили для власного задоволення
З однієї чернівецької сім’ї вилучили трьох малолітніх дітей – трирічних близнят та їхню чотирирічну сестричку. Молоді батьки виглядали доглянутими, жили заради власного задоволення, незважаючи на дітей. Коли працівниця служби запитала у мами, скільки разів вона купає своїх дітей, та відповіла, що раз на тиждень. Хоча, судячи з їхнього вигляду, вони не були купані вже тривалий час. Сусіди, які повідомили про сім’ю, розповіли, що діти навіть не виходили на вулицю гуляти, не мали що їсти. Пізніше у цієї "мами" забрали ще й четверту новонароджену дитину.
А декілька років тому в області померла дитина від виснаження. Після пологів мама здала немовля у Будинок дитини, але періодично навідувалася туди. Пізніше, коли дівчинці виповнилося три роки, вона забрала її додому. Через декілька місяців маля померло. Виявилося, що жінка зовсім не годувала дитину.
Більшість батьків, яких позбавили прав, не цікавляться подальшою долею своїх дітей. Навіть якщо деякі під час вилучення влаштовують істерики, демонструючи переживання, то пізніше просто викреслюють дітей зі свого життя.
– Дітей вилучають обов’язково у присутності міліціонера, – пояснила Юлія Яківчек. – Вилучення дітей, як і позбавлення батьківських прав, вирішується виключно у судовому порядку. Але якщо перебування дитини в сім’ї загрожує її життю, її можуть вилучити негайно за рішенням органу опіки або за постановою прокурора. Якщо батьки не з’являються в суд, рішення про позбавлення батьківських прав можуть прийняти заочно. Якщо їхнє місцеперебування невідоме або вони знаходяться за кордоном, дається оголошення в ЗМІ, після чого вже приймається рішення.
Гасом спалила малюкам волосся
Дітей з неблагополучних сімей спочатку привозять до обласного притулку для неповнолітніх. Тут вони знаходяться до 90 днів, доки вирішиться їхня подальша доля. Зараз у притулку перебуває 24 дітей, половину з яких вилучено з проблемних сімей.
Коли ми завітали до притулку, там відбувалося свято осені. Щасливі діти переодягалися у карнавальні костюми, готували декорації. Загальна улюблениця – чотирирічна Юлечка у вишитій сорочечці та віночку – весело бігала, танцювала, обіймала вихователів та гостей. Маму і тата дівчинки позбавили батьківських прав, тож маленьку красуню бере на виховання інша сім’я, яка хоче стати для неї рідною.
12-річного Андрійка привезли до притулку з двома молодшими братами і сестричкою. Діти були голодними, дуже брудними, зі спаленим гасом волоссям, яким мама намагалася вивести воші. Зараз їх не впізнати: хлопчики одягнуті в костюми, дівчинка – у вишиванці. Андрійко, як розповідають вихователі, дуже розумний і серйозний. Хлопчик відверто розповів, що батьки дуже пиячили, мама не варила їм їсти. Відколи вони у притулку, вона жодного разу не прийшла до них. Але вони все одно сумують за мамою.
15-річний Іванко, який дуже гарно співав на святі, перебуває у притулку зі старшою сестрою і молодшим братом. Хлопчик розповів, що мама мала нового чоловіка. Коли вітчим був п’яний, часто бив їх. Тому вони бояться повертатися додому.
Діти дивуються,
що їх годують п’ять разів на день
– У кожної дитини, яка потрапляє до нас, – надзвичайно складна доля, – розповіла директор обласного притулку для неповнолітніх Жанна ЯНЧУК. – Десь до 35 відсотків ста новлять діти, батьків яких позбавляють батьківських прав або дають їм останній шанс на виправлення. У притулку діти набувають відповідного статусу, після чого ми даємо їх під опіку близьким родичам або влаштовуємо в інші сім’ї. Намагаємося не роз’єднувати рідних братів і сестер. Хоча дуже важко знайти прийомну сім’ю, яка би погодилася взяти троє або четверо дітей з однієї родини. Ми дозволяємо їм спілкуватися з біологічними батьками. Хоча останні інколи погрожують прийомним батькам. Та вилучені діти, незважаючи на погані спогади, часто сумують за рідними мамою і татом.
– Дітей привозять до нас давно немитих, з педикульозом, у багатьох – короста, – говорить Жанна Янчук. – Помітно, що вони недоїдали. Деякі навіть не знають, що таке гаряча їжа. Новиною для них є і те, що їх можуть годувати п’ять разів на день. Тому спочатку намагаємося не перегодовувати їх. У нас діти ніби оживають. Ось і сьогодні ми влаштували свято осені, де наші вихованці змогли виявити свої таланти. Запросили батьків, щоби побачили, якими можуть бути їхні діти. Можливо, після цього вони замисляться над власними вчинками і намагатимуться змінити своє життя.
Надія БУДНА
1-12-2009, 10:57
0
2 593