Ситуація, коли дружина заробляє більше, ніж чоловік – не рідкість. Хоча стереотипи "чоловіка-годувальника" і "жінки – берегині сімейного вогнища" часто стають причиною сімейних сварок і конфліктів.
– Я заробляю вдвічі більше, ніж чоловік, – зізнається 32-річна чернівчанка Олеся. – Так вийшло, що Олега скоротили, і він втратив високооплачувану роботу. На теперішній заробляє мало. В нас двоє дітей, яких ми не могли забезпечити всім необхідним, ледве зводили кінці з кінцями. Тому мені довелося шукати додаткові заробітки. Щоправда, зараз часто доводиться допізна затримуватися на роботі. Це викликає незадоволення чоловіка. Він мусить забирати молодшого сина із дитячого садка, робити зі старшим уроки, годувати їх, водити до лікарів. Я завжди готую їсти вранці на весь день. Але Олега дратує, що я не встигаю прибрати в квартирі та купити продукти. Хоча зароблені мною гроші йдуть у загальну касу. Звичайно, я хотіла би більше часу проводити з дітьми, займатися з ними. Проте поки що це неможливо. Чоловік не поспішає шукати нову роботу, а лише висуває мені претензії.
– Забезпечувати сім’ю повинен чоловік, – переконаний 30-річний Святослав. – Звичайно, це не означає, що дружина повинна сидіти вдома у чотирьох стінах і чекати мене з роботи. Вона повинна якось реалізувати себе. Якщо хоче працювати – нехай працює, спілкується з людьми, отримує позитивні емоції. Моя дружина – перукар, вона заробляє досить непогано. Але всі гроші витрачає винятково на себе. Дітей у нас поки що немає, отож вона може собі це дозволити. Всі сімейні витрати – це вже мої клопоти.
– Навіть, якщо моя дружина зароблятиме більше, ніж я, комплексу неповноцінності не відчуватиму, – заявив 24-річний Ігор. – Моя мама, наприклад, заробляє більше, ніж тато".
Надія БУДНА
Коментар
Iгор ОГДАНСЬКИЙ,
методист-психолог Центру практичної психології і соціальної роботи міського управління освіти:
Коли дружина заробляє більше, ніж чоловік, це аж ніяк не є проблемою. Це цілком нормально. Інша справа, як на це реагує чоловік. Якщо між подружжям є кохання і взаєморозуміння, то в нього не виникатимуть образи чи незадоволення. Адже сім’я – це єдине ціле, і всі зароблені гроші йдуть у загальний бюджет.
Якщо чоловік виховувався у родині, де батько був годувальником, а мама займалася ним та дітьми – йому буде важко змиритися з тим, що дружина приносить додому більше грошей. Він почуватиметься неповноцінним та ображеним, що може спричинити сімейні сварки. Тим більше, якщо дружина почне докоряти йому цим. А це вже тривожний сигнал, що в подружжя не все благополучно. Фінансове питання – лише привід для конфліктів, які назрівають уже давно. Замість того, щоб об’єднатися і разом вирішити проблему, подружжя може влаштувати своєрідне змагання – хто заробить більше грошей".
Якщо в сім’ї назріває конфлікт стосовно заробітку потрібно:
звернути увагу, що загалом відбувається в сім’ї;
звернутися до психолога-консультанта, який допоможе відновити нормальні стосунки;
відверто про все поговорити, розподілити між собою побутові обов’язки;
шукати шляхи, чим може поступитися кожне з подружжя, об’єднати свої зусилля заради збереження сім’ї;
жінці не варто відмовлятися від високооплачуваної роботи заради внутрішнього спокою чоловіка.