Григорія Руснака, фермера з Кіцманщини, депутата районної ради, ми застали біля вантажного бусика – господар завіз корми для свиней. Був схвильований і неговіркий.
– Наробився біля цієї ферми і вже півроку не маю надійного прихистку, – зітхає він. – У будь-який момент можуть наказати забиратися геть – на вулицю. А це ж не одна сотня свиней. Та й вісім робітників залишаться без роботи.
Свиноферма – одна з найкращих в області
Нині на фермі у Григорія Руснака, яка знаходиться у Неполоківцях, на відгодівлі 625 тварин породи "ландрас". Приміщення відповідає всім ветеринарно-санітарним вимогам. До речі, племінних свиноматок у Григорія Ілліча купують для розведення не лише господарі з Буковини, а і з Прикарпаття та Тернопільщини. Він – постійний учасник різних агровиставок, відгодовує хряків, які мають вагу понад 350 кілограмів. Високий приплід дає кожна свиноматка, а після піврічної відгодівлі свині мають 150 кілограмів живої ваги. Саме тому свиноферма Григорія Руснака, ветеринара за фахом, вважається однією з найкращих на Буковині. І ось тепер вона може зникнути.
– 2005 року це приміщення було вкрай запущене – не працювала каналізація, протікав дах, поржавіли труби, – продовжує Григорій Ілліч. – Раніше це був корівник Неполоківецького комбінату хлібопродуктів, який не використовували два роки. Я тоді працював на цьому підприємстві заготовлювачем зерна й вирішив займатися тваринництвом. Директор комбінату не заперечував, щоби взяти це приміщення в оренду, але остаточний дозвіл дав Держкомрезерв, до системи якого й належить підприємство. Зійшлися на тому, що колишній корівник беру в оренду терміном на одинадцять місяців із правом пролонгації. Можна було брати на більший строк, але тоді треба було мати чималі гроші. Якби знав, що мене чекає в перспективі, працював би за іншим варіантом.
У реконструкцію запущеного корівника Руснак уклав понад 70 тисяч гривень. Капітально відремонтував підлоги, побудував клітки для свиней, запустив у дію транспортер для автоматичного вивозу гною. Здійснили й дезінфекцію приміщення – позбулися щурів і мишей. Після цього майбутній фермер поїхав до Мелітополя, де придбав на тамтешньому племзаводі 70 голів свиней. Ферма запрацювала. Спочатку господар платив за оренду приміщення тисячу гривень, потім утричі більше. Щоправда, пізніше суму наполовину скоротили у зв’язку з кризою. Без проблем пролонговували йому й договір оренди.
Звертався по допомогу – безрезультатно
– Так тривало до 28 січня цього року, коли черговий термін угоди закінчився, – каже Григорій Руснак. – Але цього разу регіональне відділення Фонду держмайна продовжило договір лише до четвертого червня. Чим керувалося, мені досі невідомо. Коли закінчився й цей термін, угоду не продовжили. Я звернувся зі скаргою у Мінагрополітики, звідки 30 липня надійшла відповідь за підписом заступника міністра
В. Завалевської. У ній ідеться про те, що згідно із Законом від 10 червня 2009 року "Про внесення змін до статті 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" "орендар, який належно виконує свої обов’язки за договором оренди нерухомого майна, строк дії якого закінчується, має право на продовження договору оренди на новий строк, але не більше, ніж на два роки". У мене ж договір оренди закінчився за чотири дні до цього нововведення. Відділення ФДМУ подає на мене до суду за те, що за липень і серпень я не сплатив приблизно 2000 гривень оренди й 7000 – нарахованої пені. А як я міг платити, коли відділення не надало мені реквізити, на який рахунок переказувати гроші. Зрозуміло, що рахунок не давали тому, що не було відповідної угоди оренди. Якби відділення Фонду держмайна пролонгувало угоду, як раніше, на одинадцять місяців, а не на півроку, труднощів не було би. Тепер чекаю на рішення господарського суду, засідання ж утретє переноситься. Звертався по допомогу до облдержадміністрації, до Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, однак безрезультатно. Якщо програю справу, відвезу свиней до будівлі ОДА, суду та уряду. Може, це допоможе вітчизняному товаровиробнику.
Василь Гринюк
Коментар
Петро Затварницький, начальник регіонального відділення Фонду держмайна України:
– Ми не ставимося упереджено до фермера Григорія Руснака й по-людськи розуміємо його ситуацію, однак порушувати закон не маємо права. Григорію Іллічу не пощастило з новими змінами до законодавства, яке регулює правовідносини з орендарями державного майна. Хто з нас має рацію, вирішить суд.
5-11-2009, 10:24
0
1 603