У випадку хвороби слід вчасно й правильно оформити лікарняний. Від цього залежить, чи отримає працівник кошти за час вимушеної відсутності на роботі.
Лікаря викликайте одразу
– Якщо ви захворіли і не пішли на роботу – зобов’язані у той же день викликати лікаря, – радить начальник територіальної інспекції праці в області Віктор ГРУШЕВСЬКИЙ. – Тоді вам відкриють лікарняний і на роботі оплатять час відсутності.
Однак бувають випадки, коли лікаря викликали, а він не прийшов. Тоді роблять повторний виклик. І навіть якщо лікарняний працівникові відкриють наступного дня – із дати візиту лікаря – інформація про попередній виклик збережеться в базі даних медичної установи. І за цей попередній день працівник зможе отримати довідку. Ця довідка для роботодавця є поважною причиною відсутності працівника на роботі. Тому втрачений день не буде зарахований як прогул.
Як діяти, якщо відчули себе хворим на роботі? У цьому випадку працівник може, навіть відпрацювавши усього годину-дві, піти додому. Однак уже цього ж дня, або – у крайньому разі – наступного, він повинен звернутися до лікаря, щоби відкрити листок непрацездатності.
– Під час епідемії під виглядом хвороби може бути багато зловживань, – каже В. Грушевський. – Не потрібно вдаватися до таких варіантів, що, мовляв, кілька днів полежав, а потім викликав лікаря. Відсутність на роботі без лікарняного листка може обернутися проблемами для працівника. Адже норми трудового законодавства на час епідемії ніхто не відміняв.
Як оплачують лікарняний?
Порядок виплат у разі хвороби працівника регулює Закон України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
За який час виплачують грошову допомогу з тимчасової непрацездатності:
Допомогу з тимчасової непрацездатності з догляду за хворою дитиною віком до 14 років виплачують застрахованій особі з першого дня за період, протягом якого дитина, за висновком лікаря, потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів.
Допомогу з тимчасової непрацездатності з догляду за хворою дитиною віком до 14 років, якщо вона потребує стаціонарного лікування, виплачують застрахованій особі з першого дня за весь час її перебування в стаціонарі разом із хворою дитиною.
Допомогу з тимчасової непрацездатності з догляду за хворим членом сім’ї (крім догляду за хворою дитиною віком до 14 років) надають застрахованій особі з першого дня, але не більш як за три календарні дні, а у виняткових випадках, з урахуванням тяжкості хвороби члена сім’ї та побутових обставин, – не більш як за сім календарних днів.
Якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, накладеним органами санітарно-епідеміологічної служби, надається допомога з тимчасової непрацездатності з першого дня за весь час відсутності на роботі з цієї причини.
Надія МАКУШИНСЬКА
Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності:
Допомогу з тимчасової непрацездатності виплачують застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до п’яти років;
80 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від п’яти до восьми років;
100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років;
100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, яка їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи тощо.
3-11-2009, 10:07
0
18 199