Алла Костянтинівна вже багато років працює екскурсоводом та ознайомлює гостей та жителів Чернівців з історією міста.
– Ще в 1970-х роках я почала складати туристичні маршрути, поступово закінчила курси екскурсоводів та почала працювати. Це не є моїм основним місцем роботи, але я настільки люблю наше місто, що мені хочеться віддати приїжджим частинку своєї любові та поділитися здобутими протягом цих років знаннями. За це я щоразу чую слова вдячності та бажання знову приїхати до нас, – каже жінка. – Робота екскурсовода є досить важкою, адже це розумова праця. До того ж, відчуваю постійне навантаження на горло. Також потрібно багато часу проводити на ногах. Оплата за послуги погодинна і залежить від установи, яка займається організацією цих заходів. Щоб стати екскурсоводом, потрібно бути високоосвіченою людиною, мати знання з мистецтва, історії, краєзнавства, а також любити своє місто.
Попит на екскурсоводів, особливо молодих, є
Приблизно три роки тому міська рада на базі туристичного центру організувала так звану школу молодих екскурсоводів.
– Ідея створення цієї школи виникла тоді, коли організували безкоштовні недільні екскурсії містом, – розповідає Наталія ФІЛАТОВА, начальник робочої групи Центру економічного розвитку міста при міській раді. – Тоді ми побачили, що у нас немає у резерві екскурсоводів, тому що їх просто ніхто не готує. Цей захід був одноразовим явищем та фінансувався за рахунок коштів програми розвитку туризму. До нього було залучено багатьох науковців, архітекторів, працівників музеїв, істориків, географів. Заняття відбувалися з 16.00 до 21.00. Їх відвідала чимала кількість людей, що дуже нас потішило. Тоді ми також розробили і випустили робочий буклет. У ньому коротко висвітлили історичні факти, дати, опис пам’ятників нашого міста, тобто усю корисну інформацію. Попит на екскурсоводів, особливо молодих, є. Адже більшість гідів – пенсійного віку. Завдяки таким курсам місто отримало резерв молодих екскурсоводів.
Шанс записатися на курси буде ще протягом листопада
На цьому підготовка кадрів не завершилася. Ліцензію на підготовку екскурсоводів отримав Центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді. Наразі вже відбулося два випуски, завдяки яким Чернівці поповнилися ще близько п’ятьма сотнями гідів. Серед них були не тільки пересічні жителі міста, а й працівники туристичних фірм та сфери освіти. Планують ще один набір, який триватиме до першого листопада цього року. Як зазначив Валентин СІНГАЄВСЬКИЙ, директор обласного центру туризму, протягом останніх років зменшилася кількість охочих отримати таку професію.
– Невідомо, чим викликана така пасивність, але шанс записатися на ці заняття буде ще протягом всього листопада. Тривалість навчання – шість місяців. Безпосередньо в центрі проходять теоретичні заняття, а раз на два тижні відбувається виїзд за місто, де можна на практиці застосувати вже отримані знання. Після закінчення курсів видають диплом державного зразка, – повідомив Валентин Сінгаєвський.
Яна ЯЩЕНКО
Коментар
Оксана ЛЕЛЮК, головний спеціаліст відділу з питань туризму управління культури і туризму Чернівецької ОДА:
– Для того, щоб отримати змогу працювати екскурсоводом, не достатньо просто закінчити курси. На базі відділу з питань туризму управління культури і туризму облдержадмінстрації працює Акредитаційна комісія, яка видає дозвіл на здійснення туристичного супроводу. Щоб отримати цей дозвіл, необхідно подати потрібні документи та заповнити заявку. Коли набереться декілька заявок, проводять засідання комісії, на якому приймають рішення про видачу дозволу на туристичний супровід. Отримати його може не кожен, адже існують певні критерії відбору, наприклад: вища освіта, спеціальна підготовка на курсах екскурсоводів тощо. Після засідання комісії видають посвідчення відповідного зразка та бейдж. Але займатися туристичним супроводом можна лише тоді, якщо ви зареєструєтеся як приватний підприємець або підпишете трудову угоду з туристичним оператором.
20-10-2009, 10:30
0
6 030