В Україні не вщухає скандал навколо заступника голови Служби безпеки України Андрія Кислинського, у якого виявився фальшивий диплом історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Доказів, що диплом справжній, Кислинський так і не надав. 13 жовтня його, нарешті, звільнили з посади.
Чи легко в Україні придбати фальшивий диплом того чи іншого вузу? І чи можна без проблем влаштуватися з ним на роботу?
"Коли йшов на роботу, уявляв,
що міліція вже чекає на мене"
Зазвичай покупці "липових" дипломів замовляють документи вузів не свого рідного міста – так надійніше, і більша вірогідність того, що підробку не виявлять.
– 2002 року я закінчив технічне училище за спеціальністю "Радіотехнік", – розповів мій знайомий Ярослав, який має підроблений диплом. – Потім два роки працював у музичному салоні, ремонтував апаратуру. Наприкінці 2003 року одружився. Жити з батьками не хотіли, довелося винаймати квартиру. Тоді проблема з грошима поглинула нас. Окрім своєї основної справи, я захоплювався комп’ютерами, інколи підробляв, пишучи на різноманітні сайти. У квітні 2004 року зі мною зв’язався колишній однокласник, який перебрався до Росії. Якось в одній із розмов порушили тему роботи. Він мені запропонував працювати на їхню фірму, що займається написанням шаблонів сайтів, які потім продають за кордон. Коли почув про зарплатню, я мало не втратив свідомість. На той час це були дуже великі гроші. Але однією з умов була вища освіта, хоча б якогось технічного факультету. Але навряд чи можна здобути за один місяць легальну освіту. Тож я вирішив піти нелегальним шляхом. За допомогою Інтернету знайшов сайт, де за 1800 доларів придбав диплом. Щоправда, не фізичного, а математичного факультету. Мене взяли на роботу, але хвилювання були неймовірні. Я практично щодня прокидався з думкою: "А якщо перевірять, якщо помітять?" Коли йшов на роботу, уявляв, як міліція чекає на мене в офісі. Але все, дякувати Богу, минулося.
– За допомогою такого кроку досяг чималих висот. Зараз маю фірму, де працює понад 50 осіб персоналу, – продовжує Ярослав. – У мене двоє дітей, які повністю забезпечені.
Російський диплом – більше гарантій,
що не перевірять
Купівля фальшивого документа, порівняно з оплатою навчання у вузі за контрактом або розміром хабара для вступу на "бюджет", набагато вигідніша. Наприклад, за фальшивий диплом доведеться заплатити від 400 до 1000 євро. Ціна залежить від року закінчення. Наприклад, людям, яким потрібен рік випуску 2007, доведеться заплатити найбільше – від 1000 доларів до 1000 євро. Диплом до 2005 року обійдеться трохи дешевше – в середньому 800 євро, а до 1997 року – 400-500 євро. Більшість фірм із виготовлення "липових" дипломів вимагають передоплату 300 "зелених".
Купити можна як українську "корочку", так і російську. Друга дає додаткові гарантії, що роботодавцеві не спаде думка перевірити її достовірність. При цьому вартість російського документа від вітчизняного практично не відрізняється. Річ у тому, що у деяких конторах, які займаються продажем документів "східного сусіда", є "регіональні представництва" в Києві. Російські дипломи до 1997 року, до того, як бланк було вдосконалено, можна придбати за ціною від 400 євро. При цьому абсолютно не має значення, який вас цікавить вуз або спеціальність: можна стати і хірургом, і пілотом.
У мережі Інтернет можна знайти безліч посилань на кшталт "Куплений диплом гарантує вам успіх у житті" або "Платите втричі дешевше, а результат такий самий".
У системі пошуку Googlе на запит "куплю диплом" надало 81 посилання. Один із сайтів, який займається торгівлею "липовими корочками", пропонує непроведені (не внесені до реєстру на сайті Міністерства освіти) "корочки" за 1000 доларів, а також диплом кандидата або доктора наук – за 1600 доларів. Вони дешевші, однак роботодавцеві буде легко розкрити обман. Можна знайти в мережі і пропозиції купити "проведений" диплом кандидата наук – від 10 тисяч доларів, доктора – від 12 тисяч доларів.
За "фальшиву освіту" – десять років в’язниці
За останні три роки чернівецькі правоохоронці виявили два випадки користування фальшивими дипломами. В обох кримінальних справах фігурували чиновники – працівник одного з обласних управлінь і держслужбовець у виконавчій владі області. Згідно з Кримінальним кодексом України, за виготовлення чи придбання підроблених дипломів передбачено кримінальну відповідальність. Охочим заробити на "фальшивій освіті" загрожує чималий термін – до десяти років.
– Відповідальність настає як для тих, хто виготовляє дипломи, так і для їхніх користувачів, – говорить начальник відділу з протидії хабарництва управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС області Олег СТЕПЕНЮК. – Наприклад, особі, яка продає підроблені документи, інкримінують ст. 366 (службове підроблення). Її карають позбавленням волі терміном до трьох років. Також інкримінують ст. 368 ККУ (одержання хабара) – до 10 років ув’язнення.
Начальник відділу кадрів ТОВ "Машзавод" Володимир ЄВДОКИМЕНКО повідомив, що під час прийому на роботу перевіркою достовірності диплома підприємство не займається.
– Якщо диплом завірений печаткою і має реєстраційний номер Міністерства освіти, підозр щодо його справжності не виникає, – сказав Володимир Михайлович.
Чесному слову працівників вірять також у дистрибуційній компанії "Рома". Як повідомила начальник відділу кадрів Мар’яна ПАЛАМАР, підприємство не перевіряє дипломи претендентів.
Ольга ГНІДАН, Руслан ГУБАЛЬ
16-10-2009, 11:31
0
6 378