RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Після збору врожаю сійте конюшину і жито

Одне з важливих правил органічного землеробства – грунт не повинен залишатися невикористаним і відкритим. Безцільно залишений відкритим грунт згодом твердне, злипається та вкривається щільною кіркою, через яку важко проникає волога. Його органічний склад погіршується, корисні речовини вимиваються й вивітрюються. Далі починається масове засилля бур’янів, які використовують корисні речовини із грунту.
Тут на допомогу городникові приходить сидерація – технологія, відома хліборобам із давнини. Полягає вона в тому, що у вільний від вирощування врожаю час грунт засівають спеціальними рослинами. Ці рослини не збирають, а залишають перегнивати для покращення родючості. Результат подекуди кращий за удобрення гноєм.
Навесні грядку можна буде не копати
Ярові рослини, які швидко ростуть, висівають відразу ж після збирання врожаю восени. Зерна розсипають по поверхні, обробляють грунт граблями. Можна притоптати насіння, а якщо грунт сухий – полити. Невдовзі воно почне проростати. При цьому повітря восени швидко стає холодним, тоді як грунт ще продовжує зберігати накопичене тепло. Рослина за сприятливих умов швидко вкорінюється, утворюючи невелику листкову розетку. За місяць-два інколи наростає 20-40 см вершків листової маси й близько 30 см корінців.
Надалі похолодання повітря й грунту призводить до загибелі рослин, з біомаси яких починають виділятися фізіологічно активні речовини, які знищують шкідників і очищують грунт. Таким чином, використовуючи цей простий адаптаційний принцип, можна не тільки удобрити грунт, але й очистити його від шкідників і бур’янів. А оскільки за зиму органічна речовина кореневої й листкової маси сидератів повністю перепріє, то навесні (березень-травень) уже можна буде приступати до посадки рослин. Корені й листя, гниючи у грунті, виділяють тепло. Тому в ньому, як у губці, акумулюється волога, поселяються хробаки – корисна мікрофлора. Цей шар грунту можна навіть не копати, він уже природно розпушений.
Кожному грунту – свій сидерат
Для кожного грунту й кожної культури необхідно підібрати свій набір сидератів. Так, якщо ви хочете вирощувати картоплю, необхідні не злакові (вони висушують грунт і збіднюють його азотом) і не бобові (вони насичують грунт азотом у дисбалансі з необхідним картоплі калієм), а олійні рослини. Наприклад, канола. Вона не тільки збагачує грунт жиромісткими сполуками, але й виганяє з нього таких шкідників, як нематода, дротяник тощо.
Але цей сидерат зовсім не придатний для хрестоцвітих (капусти, редису, брукви тощо). Він сприяє знищенню шкідників тільки картоплі. Натомість не знищує, а, навпаки, провокує розвиток шкідників інших рослин.
Найефективнішим "зеленим добривом" вважають рослини із сімейства бобових. Особливі бактерії, які живуть у їхніх кореневих наростах, мають здатність до накопичення азоту, який вони отримують прямо з повітря й відкладають у грунт.
Вибір певної культури для сівби в якості "зеленого добрива" залежить від складу і структури грунту, часу сівби тощо. Якщо ви використовуєте принцип сівозміни овочевих культур, то кожен сезон поруч із овочами засівайте сидерати з того ж сімейства. У такий спосіб "зелене добриво" частково візьме на себе боротьбу зі шкідливими мікроорганізмами і комахами, що вражають сімейство овочів. Вибір підходящих сидеральних культур також залежить від того, чи є необхідність збагачувати грунт азотом.
НА ЗАМІТКУ

"Зеленим добривом" називають рослини-сидерати, які тимчасово вирощують на відкритих, незайнятих ділянках грунту або як суміжну культуру.

Функції сидератів – покращення структури грунту, запобігання вимивання й вивітрювання з неї корисних речовин, пригнічення росту бур’янів, а також збагачення грунту азотом.

Процес сівби, вирощування й збереження в грунті "зеленого добрива" називається сидерацією.
25-09-2009, 10:58
Коментарів 0 Переглядів 10 531


Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.