Випадки, коли роботодавець прагне без зайвих клопотів для себе позбутися "зайвого" працівника і змушує того писати заяву про звільнення за власним бажанням, непоодинокі. Як повідомляє юридичний відділ Чернівецького обласного центру зайнятості, у такому разі працівникові слід відстоювати свої права. Подача працівником заяви про розірвання трудового договору повинна бути добровільною. Якщо ж людина не має бажання втрачати роботу, заяву писати вона не повинна.
У випадку, якщо роботодавець примушує працівника це зробити, на його дії працівник може поскаржитися до таких установ:
n профспілки, членом якої є працівник;
n територіальної державної інспекції праці, яка здійснює державний контроль за додержанням законодавства про працю;
n прокуратури, на території якої розташоване підприємство (прокуратура здійснює прокурорський нагляд за додержанням конституційних прав громадян).
Якщо працівника все ж таки змусили написати заяву про звільнення за власним бажанням, за захистом трудових прав можна звернутися безпосередньо до місцевого суду впродовж місяця з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. У разі пропуску строків звернення з поважних причин суд може поновити ці строки.
Під час розгляду таких справ суд, відповідно до роз’яснень Верховного Суду України, з’ясовує: за яких обставин була написана заява про звільнення за власним бажанням; чи мав намір працівник насправді припинити трудові відносини за власною ініціативою; причини звільнення; чи не було воно вимушеним; чи не було звільнення зумовлене створенням для працівника несприятливих умов праці.
22-09-2009, 10:04
0
7 366