14 серпня – свято Маковея, або Перший Спас. У цей день православні віруючі вирушають до церкви освячувати воду та букет із квітів – так звану "квітку".
– У букеті обов’язково повинні бути макові голівки, городина та квіти, що ростуть удома, – каже чернівчанка Галина Миколаївна. – Я беру всього потроху – кріп, цибулю з часником, кукурудзяні стебла, квасолю на гілочках. З квітів обов’язкові чорнобривці, соняхи, можна і айстри, і гладіолуси. А з польових квітів треба взяти петрові батоги (цикорій) та страхополох (великі будяки). Вони відганяють злих духів та різну нечисть. А ще колоски жита та полин. Все це разом зі свічкою обв’язують червоною ниткою. Саме у такому вигляді і освячують букет у церкві. Після освячення букетик ставлять в оселі на покуті або біля ікон. "Квітку" зазвичай зберігають рік. Вона оберігає дім від злої сили.
До храму на це свято також прийнято приносити воду для освячення. Пані Галина стверджує, що у цілющості Маковейської води переконалася на власному досвіді. Вмивання кожного ранку освяченою водою суттєво покращило жінці зір.
У деяких регіонах Буковини збереглася ще одна цікава традиція. На Маковея господиня у печі випікає спеціальний корж. Він пісний – лише на воді та соді, тому що вже почався Успенський піст. Крім того, у глиняній макітрі ще труть макове насіння з цукром, і потім суміш розводять водою. Коли приходять з церкви, уся родина збирається навколо макітри – розламавши на шматки святковий хлібець, їдять його разом із маковою юшкою. Як стверджує пані Галина, ця традиція і нині існує в їхній сім’ї.
Хто не має можливості самотужки зробити букетик, може придбати готовий. (А. Сімашова)
14-08-2009, 10:05
0
10 964