На перехресті вулиць Руської та Зеленої біля мосту є "блошиний" ринок, де можна придбати все: від голки з ниткою до електроприладів, навіть ексклюзивні речі, щоправда, поношені. Працює він лише у неділю. На День Конституції ринок теж працював. Здебільшого пенсіонери і безробітні прийшли з надією заробити якусь копійку.
"Кавуни привезуть, для нас взагалі місця не буде"
Семидесятилітня жінка розповідає, що торгує тут щонеділі. Проте їх постійно розганяє міліція, бо вважає цей "бізнес" незаконним. Майже всі опитані продавці боялися назвати себе і перепитували, чи я, бува, не з міліції. "Добре було б, якби нам виділили певний час, наприклад, у суботу, – сумно каже 78-річна Ніна Олексіївна, інвалід і учасник війни. – Чомусь дозволяють ставити машини на тротуари та газони, а нам торгувати забороняють. Пізніше ще кавуни привезуть продавати, тоді для нас взагалі місця не буде".
На "блошиному" ринку можна придбати біжутерію, одяг, чайники, чашки, килими, кип’ятильники, телефони, годинники буквально за копійки.
"Коли запитують про ціну, кажу "Скільки дасте", – зізнається пенсіонерка Катерина Ярославівна, яка на свою пенсію і заробіток утримує дітей та внука у Києві. – Найдорожче продаю чайник за 50 гривень".
На ринку можна придбати й ексклюзивний товар, який уже зараз не випускають, скажімо, одеколон "Красная Москва", радянські "реліквії" – значки, ордени та медалі, одяг зі справжнього катону, гофровані спідниці, навіть колишню шкільну форму та багато старих речей 1950-1970-их років. Продають тут і власні вишивки та малюнки. "Уже винесла з дому все, що могла, –
сердито каже одна із продавців. – Доведеться винести останнє".
Проте через постійний контроль правоохоронців людям не вдається нічого заробити. Та й покупців останнім часом поменшало. "Сьогодні ще багато людей, і міліції поки що немає, – запевнив досить молодий чоловік, який допомагав пенсіонерці. – Мабуть, держава зробила нам подарунок на День Конституції".
"Можна придбати багато цікавих та дешевих книжок"
Чи треба офіційно дозволити такий "бізнес" та чи правильно вчиняє міліція, розганяючи продавців "блошиного" ринку, ми поцікавилися у покупців і перехожих:
"Я взагалі не розумію цих продавців, – обурюється 19-річна Тетяна. – Міліціонери правильно роблять, що їх розганяють, а то незабаром на дорозі торгуватимуть".
"Нехай би міська влада виділила цим людям спеціальне місце, де вони могли би продавати свої речі. Їх до цього спонукає безгрошів’я. А продавці тут добрі, привітні. Шкода, що міліція їх розганяє. Могли би навпаки – допомогти їм: накрити чимось від дощу, загородити, лавочки поставити. Тут можна придбати багато цікавих та дешевих книжок, енциклопедій, казок, адже нові дуже дорогі", – каже 54-річна Наталія Іванівна.
"З одного боку, це добре, бо продавці, здебільшого старі та безробітні люди, заробляють собі якусь копійку на прожиття, – висловився 68-річний Олексій Дмитрович. – З іншого – державі це невигідно, оскільки вона теж хоче мати свій відсоток".
18-річна Інна вважає інакше: "Я позитивно ставлюся до такого заробітку. Адже цим людям часто доводиться продавати речі, які справді є для них пам’ятними і цінними. Та вони змушені це робити. Крім того, тут можна знайти ексклюзив, якого ніде немає. Гадаю, економіці держави це не завдає шкоди".
Того дня, 28 червня, міліція так і не приїхала, тому торгівля відбувалася жваво. Але таке трапляється нечасто. Зрештою, у продавців є й інший варіант – перенести свій "бізнес" на ринок "Верхній", де з пенсіонерів беруть по 50 копійок за день торгівлі.
Альона РУДНИЦЬКА
2-07-2009, 10:33
0
1 699