Які психологічні етапи розвитку проходить молоде подружжя, розповідає Раїса ФЕДОРЕНКО, кандидат психологічних наук, доцент, член Міжнародної асоціації сімейної терапії:
– Утворюючи сім’ю, молоде подружжя переважно не замислюється над психологічною сутністю шлюбу, що полягає в гармонійній підтримці стосунків між членами родини.
Одна з типових ситуацій – незгода батьків. Ця причина не завжди сприймається, але часто має реальну основу. Батьки хочуть, щоби шлюб дітей був вдалим та намагаються вберегти їх від необдуманого та раннього союзу. Але виявити та оцінити основну перевагу рішення дітей побратися – досить важко. Нерідко діти поспішають зареєструвати шлюб, а батьки замість того, щоб обговорити це, висловлюють категоричну незгоду, ще більше загострюючи конфлікт між молодятами.
Інша проблема – матеріальна залежність від батьків. У більшості молоді люди виявляють бажання бути незалежними від старшого покоління в емоційному та матеріальному плані, хоч і потребують підтримки. Загострення цієї ситуації досить важко врегулювати. Молоді сім’ї не мають достатньої бази, щоби самостійно вирішувати проблеми, які виникають.
Медовий місяць, як вважається, – найбільш приємний період розвитку сім’ї. Але протягом цього періоду змінюється інтенсивність почуттів, встановлюється психологічна та просторова дистанція між молодими людьми та їхніми сім’ями. Виявляється, певна кількість шлюбів не може проіснувати й року. Приблизно половина розлучень пов’язана з нещирістю в стосунках, інша половина – з недостатнім знанням свого партнера та його сім’ї.
У багатьох родинах у перший рік шлюбу народжується дитина. З її народженням молодята змушені пристосовуватися до нового способу життя, до фізичних та психологічних навантажень, обмежень у проведенні вільного часу. Недостатнє вирішення цих проблем сприяє виникненню стресових ситуацій, хоча народження дитини допомагає знаходити нові перспективи для спілкування та співпраці, і це створює передумови для сприятливого розвитку сім’ї. (О. Гнідан)
2-07-2009, 10:18
0
1 603