Одинадцятикласники, які цього року складали тестування, зізнаються, що тести важкі. Через це багато хто вдавався до різноманітних чаклувань, прикмет, забобонів.
– Коли мої подруги були невпевнені у відповіді, кидали монетку: випаде "орел" – значить, "А", "решка" – "Б", – розповідає випускниця гімназії № 1 Надія ЯКОБАН. –Також на удачу клали собі у взуття копійки.
Ще одна учасниця тестування Ольга ЛЕГУСОВА розповідає про інші обряди, які вона та її друзі виконували перед тестами.
– В Інтернеті прочитала таке: треба загадати бажання і 77 разів повторити вголос набір чисел 7753191, – розповідає Оля. – Я, звісно, у це все особливо не вірю, але у такі хвилини вже сподіваєшся на будь-що. Тож провела цей обряд. Загадала високий бал із тестів. Здійснилося! Потім проказувала ці цифри перед кожним тестуванням, і мені це допомагало!
А минулорічні випускники мене вчили: якщо невпевнена у відповіді, потрібно подивитися на годинник і уявно поділити його циферблат на чотири частини. Якщо стрілка годинника (та, що показує хвилини) знаходиться між 12.00 та 15.00 – відповідь "А", якщо між 15.00 та 18.00 – "Б", і так далі. Мені навіть таким чином вдалося вгадати кілька відповідей!
Взагалі існує багато різноманітних забобонів: не тримати книжку відкритою, не мити голову ввечері перед іспитами, бо начебто можна усі знання "змити", не стригтися перед іспитами. А один клас перед початком оцінювання гуртом пішов до церкви і поставив свічки за успішне складання тестів. (Г. Марків)
КОМЕНТАР:
Оксана ПЕНДЕРЕЦЬКА,
ПСИХОЛОГ-КОНСУЛЬТАНТ МЕДИКО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ БДМУ:
– Забобони і ритуали – один із засобів самозаспокоєння, який має на меті зменшити напругу, усунути тривогу, додати впевненості у собі й у позитивному результаті випробування. Ритуал виконує зазвичай подвійну функцію. По-перше, це звернення до "вищих", потаємних сил по допомогу в надії, що вони виявляться прихильними у скрутну хвилину. Безглуздість, ірраціональність ритуалів у цьому разі не стають на заваді, більше того, сприймаються, як щось цілком закономірне.
По-друге, будь-який ритуал – це спроба реалізувати нормальне людське прагнення до контролю, до того, щоби бути господарем ситуації. Тут спрацьовує приблизно така логіка: "Якщо я виконуватиму (або не виконуватиму) якісь нескладні дії стосовно того, що мені доступно і підвладно, то зможу таким чином впливати на те, що мені недоступно і непідвладно". Так створюється ілюзія контролю і володіння ситуацією.
Тому до іспитів спочатку ретельно готуємося, а потім вже кладемо під ліву п’яту 5 копійок, головне – щоби ногу не натерло!
2-07-2009, 10:10
0
2 494