RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури ЧНУ Ярослава МЕЛЬНИЧУК, окрім науки, ще дуже любить подорожувати. Нещодавно вона побувала в Чорногорії і Албанії. Про свою поїздку розповідає чимало цікавого.
"У горах дуже часто горять тунелі"
– Я їхала до Чорногорії автобусом 32 години, – розповідає Ярослава. – Дехто летить літаком за 300 євро. Але літаком ви за півтори години опиняєтеся на пляжі і нічого не бачите дорогою. А в автобусі можна помилуватися гірськими масивами, каньйонами, серпантинами, і, коли під’їжджаєш, море стає для тебе таким омріяним. Дорогою я бачила у прірвах залишки машин, які падали в каньйони. Це страшно. Дороги дуже вузькі, машини на них ледве розминаються. У горах дуже часто горять тунелі через сухість повітря. Коли ми їхали назад, загорівся один із них. Видовище було як у радянському фільмі "Екіпаж". Ми молилися, щоби швидше дістатися додому.
Жили ми в курортному місті Будва на Адріатичному морі. Там усе висічене з білого каменю. Існує легенда про назву міста. Начебто закоханій парі батьки не дозволяли одружитися. Через це вони стрибнули у море і, тонучи, вигукнули: "Коєдно нек буду два!" ("Навіть двоє будемо, як одне ціле"). А цей хлопець, що потонув, був маляром. Перед загибеллю він намалював на своєму будинку фігурки двох переплетених риб як символ кохання. Ці фігурки і досі є на будинку. Кажуть, якщо до них доторкнутися і загадати бажання, воно здійсниться.
Неподалік Будви знаходиться острів Святого Стефана. Це острів для VIP-персон. Там, наприклад, відпочиває кінозірка Софі Лорен. Простим смертним туди доступу немає.
У Чорногорії просто на вулицях ростуть оливки, лимони, мандарини, ківі, інжир. Від любителів зірвати плоди господарі загороджують дерева сітками. Скрізь пальми, величезні агави. А ще ростуть чорнобривці. Вони мені нагадали Україну.
"У морі навіть сокира може плавати – 35 грамів солі на літр води"
Літній курортний сезон у Чорногорії триває з травня до жовтня. Країна дуже маленька, можна покупатися в теплому морі, а потім піднятися на декілька кілометрів вгору і там побачити сніг.
Коли ми там були, температура сягала плюс 47 градусів, але якщо є кондиціонер, її легко переносити. Ми жодного разу не побачили на небі хмар, дощу.
З 12.00 до 16.00 у чорногорців – фієста. У цей час ніхто не виходить на вулицю, більшість крамниць зачиняються.
Купалися в Адріатичному морі (по-чорногорськи – Ядранському), одному з найсолоніших морів у світі, там навіть сокира може плавати – 35 грамів солі на літр води. Як вийдеш із води, то можна ложечкою збирати сіль із плечей. Пляжі дуже чисті, галькові. А вода вранці настільки прозора, що видно дно.
Чорногорці дуже патріотичні. Навіть на пляжі вони лежать на рушниках з написами "Monte Negro" (Monte – гори, Negro – чорний, так називають Чорногорію у світі). Дуже вдячні, коли турист знає хоча би кілька слів їхньою мовою: "хвала" (дякую), "молім" (прошу). А ще чорногорці надзвичайно спокійні, помірковані. У них на пляжах немає крику, галасу. Це країна, де немає армії і злодіїв. Кримінальна обстановка надзвичайно позитивна, для поліції майже немає роботи.
Я побувала у давній столиці Чорногорії – Цетіні. Там бачила палац короля Ніколо та королеви Мілани, а ще – етнографічний музей. Цікаво було порівняти пишний, багатий інтер’єр королівського палацу з життям простих чорногорців, відображеним у музеї. Побут простого народу дуже схожий до побуту наших гуцулів. Вони також прядуть вовну, в’яжуть шкарпетки, рукавички, жилетки, вишивають.
Одна з найпоширеніших страв – чорба. Вона схожа на суп, але дуже перчена, солона і в ній є лише два-три інгредієнти – горох, морква і часом вермішель. Обов’язково все це готується на курячому бульйоні.
За 60 євро можна було сплавитися на човні річкою Тарою. Знайома розповідала, що американцям давали якісні гідрокостюми, а нам – з дірками.
Туристи до Чорногорії приїжджають звідусіль – з Канади, США, Італії. Італійцям дуже
близько сюди – усього 200 кілометрів. Тож вони всі сюди їдуть, оскільки їм тут набагато дешевше відпочивати. Ходова валюта у Чорногорії – євро.
"Албанці нові будинки фарбують у різні яскраві кольори"
А ще поїхала на день до Албанії. У столиці країни, Тирані, бачила університет імені Марії Терези, дуже гарний. Хоча сама столиця доволі провінційна, місто не більше Чернівців.
В Албанії зовсім інший рельєф, ніж у Чорногорії: там немає таких високих гір, скрізь – оливкові гаї, вздовж доріг ростуть тополі. Досі там стоїть пам’ятник Йосипу Сталіну. У країні є 600 тисяч бункерів, які колись набудував албанський комуністичний лідер Енвер Ходжа, який правив країною з кінця 1940-их до початку 1980-их років минулого століття. Зараз у Тирані зводять багато нових будинків, причому фарбують їх у різні яскраві кольори, щоби забути про часи комуністичного режиму. Перефарбовують албанці і бункери, малюють на них сонечка, черепашок, сушать там сіно.
Від Чорногорії Албанію відділяє Скадарське озеро. Озеро надзвичайно гарне, прісноводне, на ньому плавають сотні різних птахів.
Албанська мова – дуже складна, вона не належить до жодної з існуючих груп мов.
Я вивчила два слова: "фаліміндере" ("дякую") і "мірупавшем" ("до побачення").
Валюта Албанії – лек.
– Загалом поїздка до Чорногорії з Чернівців автобусом мені обійшлася у 3300 гривень, – завершує розповідь Ярослава. – Але з собою варто мати ще 200-300 євро на екскурсії
Нам розповідали, що є два види туристів: перші, які приїхали і тільки лежать на пляжі, купаються і засмагають, і другі – які подорожують. Я все ж радила б усім, хто поїде до Чорногорії, побачити цю маленьку дивовижну країну.
Галина МАРКІВ
10-10-2008, 12:25
Коментарів 0 Переглядів 4 139

Теги -
Найпоширенішими іменами минулого року були Назарій та Софія

Посадовця підозрюють у привласненні 1,5 млн грн, що були передбачені на ЗСУ
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.