Село Байраки – одне з багатьох у Герцаївському районі, де немає дитячих дошкільних закладів. Хоча дітей віком від двох до п’яти років тут не менше сотні. Через це матері (а іноді й тати) змушені сидіти з маленькими дітьми замість того, щоби йти на роботу.
– Нам дуже потрібен садочок, – каже батько дворічного хлопчика Андрій РОТАР. – Через те, що немає куди відвести дитину, дружина сидить вдома. Тому всі клопоти щодо утримання сім’ї лежать на моїх плечах. Ми не можемо залишити сина на батьків, бо вони також працюють. Якщо дружині треба кудись піти з дому, мені доводиться відпрошуватися з роботи або брати дитину на роботу. Син, як кожен малюк, не може тихо сидіти на місці, і колеги скаржаться, що дитина їм заважає.
Як розповів сільський голова Байраків Михайло КАРАУШУ, приміщення сільради – це … колишній дитячий садок. Його попередник продав приміщення сільради і тимчасово зайняв дошкільний заклад. Так на місці садочка і залишилася сільрада.
– Я зараз займаюся тим, щоби побудувати нову сільраду, – пояснює Михайло Караушу. – А у приміщенні, де зараз сільрада, знову влаштувати дитсадок. Але, як завжди це буває, не вистачає коштів – потрібно не менше 80 тисяч гривень. Усі мешканці дуже хочуть, щоби був садочок. Навіть зібрали 60 підписів. Щоби якось зарадити ситуації, два кабінети у школі відвели групам підготовки, де займаються п’ятирічні і чотирирічні діти (майже 40).
Загалом у Герцаївському районі катастрофічно не вистачає дошкільних закладів. У районі – приблизно 25 сіл, а от садочків – лише 13. І то всі вони у пристосованих приміщеннях – колишніх їдальнях тощо. До того ж, потребують ремонту.
– З наступного року всі дошкільні заклади ми переведемо на баланс райвідділу освіти, – розповідає методист дошкільного відділу райвідділу освіти Герцаївської РДА Ірина ПАДУРАРУ. – Це допоможе здійснювати контроль над коштами. У багатьох селах нашого району немає садочків. Мешканці сіл сидять із дітьми вдома або відводять малюків до садочка в Герці – він єдиний у хорошому стані. Невдовзі розпочинаємо будівництво двох садочків у селах Велика Буда і Хряцька.
Галина МАРКІВ
КОМЕНТАР
Олена ПОНОМАРЕНКО, головний спеціаліст відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної роботи Головного управління освіти і науки ОДА:
– На сьогодні в області є 329 дошкільних закладів (для порівняння – 2002 року їх було 253). Багато із них перевантажені. У нас є 3,5 тисячі незадовільнених заяв від батьків на влаштування дитини у дитсадок. А в деяких селах взагалі немає садочків. Ми намагаємося вирішувати цю проблему. Цього року відкрили навчально-виховний комплекс у Петричанці Глибоцького району (150 місць). Зроблено капітальний ремонт дитсадка у Горішніх Шерівцях Заставнівського району. Майже завершено будівництво дошкільних закладів у Дихтинці Путильського (90 місць), Зруб-Комарівцях Сторожинецького районів (50 місць). Також у Грубному і Кормані Сокирянського району відновлено цілорічне функціонування дошкільних закладів, які раніше працювали у сезонному режимі. Для задоволення потреб батьків відкрито додаткові групи у дошкільних закладах в Сторожинецькому, Кіцманському, Заставнівському районах. Продовжено роботу окремих груп до 19.30 та 20.00. Є розпорядження реорганізувати навчальні заклади у навчально-виховні комплекси у селах Герцаївського району, де напружена демографічна ситуація (Хряцька, Велика Буда, Байраки, Лунка, Годинівка, Куликівка). Розроблено програму розвитку дошкільної освіти на 2008-2012 роки. Серед заходів – до 2009 року відновити тимчасово призупинену діяльність дошкільних закладів, звільнити усі приміщення, відведені під дошкільні заклади, від оренди, а до 2012 року збудувати нові садочки у місцях, де є потреба. На сьогодні охоплення дітей дошкільного віку дошкільною освітою в області становить 54 відсотки (2007 року – 47 відсотків).
До теми
139 населених пунктів Буковини не мають дошкільних навчальних закладів.
У цих населених пунктах проживають понад 5600 дітей дошкільного віку.
Найбільше таких пунктів – у Герцаївському, Путильському, Новоселицькому, Сторожинецькому районах.
Крім того, є 12 сезонних дошкільних закладів, а також 26 закладів, які працюють неповний рік через відсутність опалення.
На 100 місць у дошкільних навчальних закладах припадає 109 дітей, у сільській місцевості – 119 дітей.
25-09-2008, 11:20
0
2 317