Кореспондент “МБ” побувала у Солотвино Закарпатської області і переконалася, що це гарний і заможний населений пункт, де відпочивальникам не загрожують обвали у соляних шахтах, а в солоних озерах можна і дозволено купатися.
Концентрація солі в озерах більша, ніж у Мертвому морі
“Родзинка” Солотвино – солені озера “Тизе ньоац” (назва з угорської перекладається як “18”). Середня глибина цих озер – 18 метрів, а концентрація солі у них навіть більша, ніж у відомому Мертвому морі (Ізраїль). Сюди щороку приїжджають тисячі людей з усіх куточків України та зарубіжжя. Проте цього року туристів набагато менше, – скаржаться підприємці, пов’язуючи це з чутками про провали землі у Солотвино.
- Ми запросили Західно-українську геофізичну розвідувальну експедицію зі Львова, щоби вони зробили незалежну експертизу грунту, – каже селищний голова Юрій Ухаль. – Річ у тім, що провали стаються на території соляних шахт, які не працюють, а рекреаційна зона межує з шахтами. Експедиція після досліджень зробила висновок, що озера знаходяться на твердому грунті і відпочивальникам нічого не загрожує. До шахт перекрито доступ земляними валами. Встановлено попереджувальні таблички.
Прямуючи до зони відпочинку вулицями селища, бачимо багато вивісок на будинках: “Здаю кімнату”. Навіть місцеві мешканці стоять обабіч дороги з табличками “Візьму на квартиру”. Ціни досить помірні (від 20 до 35 грн за добу з особи). А щоб оселитися на одній з баз відпочинку, яких дуже багато, потрібно заплатити від 30 до 350 грн за добу, залежно від умов. Хоча тут діють системи знижок для постійних клієнтів та відпочивальників, які залишаються більше, ніж на три дні.
Скажімо, Іван Змерега – власник бази відпочинку “Вікторія” каже, що в їхньому комплексі можуть зупинитися одразу понад 40 осіб. Ціна за добу проживання – від 25 до 150 гривень. До послуг відпочивальників триповерховий дерев’яний готель, бар, мангал.
У базі відпочинку “Жемчужина” адміністратор Володимир зауважив, що для того, щоби відпочити у їхньому готелі, необхідно розраховувати на суму більшу, ніж 80 грн. Номери-люкс коштують 350 грн за добу.
До послуг відпочивальників туристичної бази “Дельфін” – окреме озеро. Власник бази Василь Фуцур повідомив, що вартість проживання становить 30-150 грн.
Зустріли ми тут відпочивальників з Ужгорода, Мукачева, Львова, Тернопільщини, Буковини. Бачили навіть знайомих та сусідів. Усі дуже задоволені, єдине, що не подобається – велика кількість сміття на пляжі, що залишають люди.
Наталя зі Львова зауважила, що була тут п’ять років тому. Порівнюючи Солотвино п’ятирічної давнини із сьогоднішнім, жінка наголошує, що багато чого змінилося у кращий бік. Туристичний напрямок розвивається.
Лікування в соляних шахтах і карстових печерах
Перше з озер з’явилося кілька десятків років тому на місці шахти Кунікунда, яка відпрацювала свій ресурс ще у ХІХ столітті. З часом площа водойм на місці просідання грунтів зростала і нині сягає майже 10 гектарів. Вода у цих озерах корисна для лікування хвороб нервової системи, радикулітів, плевритів, артритів, захворювань шкіри.
Сьогодні тут діють Українська алергологічна, обласна та залізнична лікарні.
Українська алергологічна лікарня – найбільша у світі, її відкрили 1976 року. На сьогодні – це спеціалізований заклад, де здійснюється комплексна діагностика й лікування хворих на бронхіальну астму та інші хронічні неспецифічні захворювання органів дихання.
Головний лікар Ярослав ЧОНКА каже, що спелеотерапія – один із методів немедикаментозної реабілітації та лікування захворювань органів дихання, в основі якого – використання мікроклімату підземних об’єктів (соляних шахт і карстових печер).
Лікарня розрахована на 260 хворих (у тому числі 90 дітей). Основний метод лікування – спелеотерапія – здійснюється в спеціально побудованому в товщі соляного масиву підземному відділенні на глибині 300 метрів від поверхні землі на шахті №9 Солотвинського солерудника. Мікрокліматичні умови відділення характеризуються параметрами: температура повітря 22-23°С, відносна вологість – 20-60%. Вміст мікроорганізмів у повітрі відділення такий, як і в операційній.
Леся Токарюк
Довідка
Показання для лікування:
- алергічний риніт;
- астматичний бронхіт;
- бронхіальна астма легкої та середньої важкості.
Притипоказання:
- хвороба нирок та сечовивідних шляхів;
- гіпертонічна хвороба від II-B ступеня;
- ішемічна хвороба серця.
11-09-2008, 11:16
0
14 678