RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Під час відпустки кореспондент “МБ” разом із сім’єю вирішила поїхати до родичів у Закарпатську область. Дорога далека. Лише до Хуста (а саме там проживають родичі) 350 кілометрів. Подорожуючи власною автівкою і особливо не поспішаючи, ми помилувалися природою, зупинялися у місцях, які нас зацікавили. Загалом “життя на колесах”, враховуючи відвідини родичів, розтягнулося на тиждень.
Ведмежа шкіра – за 15 тисяч гривень
Першим пунктом нашої зупинки став Яблунівський перевал – межа між Івано-Франківською та Закарпатською областями (ще цю місцину люди називають Беркутом). Тут біля дороги під горою розташований ряд дерев’яних крамничок, де можна придбати різноманітні сувеніри, розраховані на будь-який смак і гаманець - гори овечих шкір, подушок та килимів із вовни, капелюхів, футболок із різними жартівливими написами, наприклад, “Ніщо так не шкодить здоров’ю українця, як багатство його сусіда”. Продавали навіть ведмежу шкіру – ціна 15 тисяч гривень. Пропонували нам і глиняний, дерев’яний посуд, різноманітне кухонне начиння. Скажімо, маленьке симпатичне горнятко для кави ручної роботи коштувало 25 гривень, а цілий сервіз – 200.
Прикупивши сувенірів, вирушили далі. Через певний час опинилися у Рахівському районі Закарпатської області у селі Ділове. Тут неподалік шляху Рахів – Ужгород встановлено знак, що засвідчує знаходження в цьому місці географічного центру Європи. На латині викарбувані слова “Постійне точне, одвічне місце. Центр Європи, визначений дуже точно за допомогою спеціального приладу, створеного в Австрії та Угорщині, зі шкалою меридіанів та паралелей. Рік 1887”. Неподалік - музей-колиба.
Концентрація солі в озерах більша, ніж у Мертвому морі
Солотвино Тячівського району розташоване за 30 кілометрів від Рахова. “Родзинка” цього селища – солені озера “Тизе ньоац”. Назва з угорської мови перекладається як “вісімнадцять”. Виявляється, що середня глибина цих озер 18 метрів, а концентрація солі у них навіть більша, ніж у Мертвому морі. Сюди щороку влітку приїжджають тисячі людей з усіх куточків України та зарубіжжя. Проте цього року туристів набагато менше, – скаржаться підприємці, пов’язуючи це з чутками про провали землі у Солотвино.
– Ми запросили Західно-українську геофізичну розвідувальну експедицію зі Львова, щоби вони зробили незалежну експертизу грунту, – каже селищний голова Юрій Ухаль.– Річ у тім, що провали справді стаються на території соляних шахт, які не працюють. У шахті №7 обвали були ще в 1950-их роках. Рекреаційна зона межує з шахтами. Експедиція після досліджень зробила висновок, що озера знаходяться на твердому грунті і відпочивальникам нічого не загрожує. До шахт перекрито доступ земляними валами. Встановлено попереджувальні таблички.
Прямуючи до зони відпочинку вулицями селищ, бачимо багато вивісок на будинках: “Здам кімнату”. Місцеві мешканці стоять обабіч дороги з табличками “Візьму на квартиру”. Ми поцікавилися – ціни досить помірні (від 20 до 35 грн за добу з однієї людини). А щоб оселитися на одній із баз відпочинку, яких тут дуже багато, потрібно заплатити від 30 до 350 грн за добу, залежно від умов. Хоча є системи знижок для постійних клієнтів та відпочивальників, які залишаються більше, ніж на три дні.
Зустріли ми тут людей з Ужгорода, Мукачева, Львова, Тернопільщини, Буковини. Усі дуже задоволені, єдине, що не подобається – велика кількість сміття на пляжі, що залишають відпочивальники.
З бастіонів Мукачівського замку – все місто, як на долоні
Місто Хуст відоме своїм замком, хоча від нього залишилися лише руїни. В селі Іза, що неподалік від Хуста, майже біля кожних воріт виставлені різноманітні кошики, вази, підставки для квітів, сувеніри і навіть комплекти меблів, крісла-гойдалки, виготовлені із лози. Місцеві мешканці займаються лозоплетінням. Нам дозволили присісти на плетений диванчик, випробувати крісло-гойдалку, ціна якого – 600 гривень.
Але найбільше вражень залишилося після відвідин Мукачівського замку “Паланок” –пам’ятки історії та військової архітектури XIV-XVII ст. Коли підіймалися на гору, складалося враження, що замок невеликий. А виявилося, що він займає площу 14 тис. кв. м, складається з трьох частин і розмішений на трьох терасах. Вхід до історичної пам’ятки коштує п’ять гривень з людини, послуги екскурсовода – 20 гривень.
Увесь замок і кожна його частина оточені кам’яними стінами товщиною 3-3,5 м, сухими ровами глибиною 10-12 м, через які перекинуто дерев’яні, колись підйомні мости.
– Навколо замкової гори, у XIV ст, був викопаний водяний рів, якій наповнювали водою із річки, – розповідає екскурсовод Катерина Василівна. – У XVII ст рів був укріплений дубовим частоколом – паланком. Назва “Паланок” збереглася до наших днів, хоча сам рів і частокіл давно зруйновані.
На території замку діє екуменічна каплиця, спільна для всіх конфесій. Тут і зараз здійснюються обряди вінчання.
На бастіоні перед каплицею – бронзова скульптура володарки Мукачівського замку, княгині Ілони Зріні та її сина Ференца ІІ Ракоці. А на найвищій терасі – скульптура Федора Корятовча – литовського князя, який володів замком з 1396 до 1414 року. Кажуть, якщо потриматися за його палець і загадати бажання (але не матеріальне), воно обов’язково здійсниться.
З бастіонів замку – неймовірний краєвид. Усе Мукачево і річка Латориця, як на долоні.
... До Ужгорода залишалося не більше 20-ти кілометрів, а до Чопа – крайньої західної точки України – 66. Але ми туди не поїхали, щоб наступного року повернутися за новими враженнями...
Леся Токарюк

Довідка
Під час подорожі на дизпальне витратили приблизно 400 гривень. І виявилося, що найдорожче воно у Чернівецькій області: 6,70-6,80 грн, а найдешевше – у Закарпатській – 6,22-6,50 грн. В Івано-Франківській області ціни на дизельне пальне коливалися у межах 6,30-6,50 грн.
Всього ми подолали відстань приблизно 1200 км. Дорога з Чернівців до Хуста, враховуючи зупинки, зайняла вісім годин.
5-09-2008, 11:29
Коментарів 0 Переглядів 3 576

Теги -

Буковинська бригада наразі виконує бойові завдання на Курщині

Це дуже важливий інфраструктурний проєкт для Буковини, каже Руслан Запаранюк

На Габсбурзькій височині в Чернівцях створять сучасний артпростір "На буковинському ґанку"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Виставку присвятили 60-річчю від дня народження художниці Наталії Ярмольчук


Друге пришестя … Блог Ярослава Волощука
Цю подію так очікували у світі, наче йшлося про друге пришестя Ісуса Христа
"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

22 січня компанія Samsung представила свій новий флагманський смартфон Samsung S25 Plus — модель, яка здатна задовольнити вибагливих клієнтів, що знаходяться у пошуку передових технологій та стильного дизайну.

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

Якщо ви або ваші близькі помітили ознаки, які можуть свідчити про розсіяний склероз, не відкладайте візит до спеціаліста.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.