Мешканець Кіцманщини Олексій, спокусившись рекламними обіцянками одного з магазинів побутової техніки, взяв у “безвідсотковий” кредит холодильник і пральну машину. Коли справа дійшла до розрахунків, виявилося, що віддати банку доведеться майже удвічі більшу суму, ніж позичив. Чоловік спробував перезичити гроші в іншому банку, але, остаточно заплутавшись у боргах, поїхав на заробітки до Росії. Подібних історій про невиплачені кредити можна навести чимало.
На сьогодні, за даними прес-служби обласного управління Нацбанку, мешканці області заборгували банківським установам понад 2,7 мільярда гривень. Майже 75 мільйонів гривень з цієї суми позичальники не в змозі віддати. Це так звані проблемні кредити. І лише від початку цього року таких кредитів побільшало на 52 відсотки.
- Є таке поняття: кредит душить людину, - пояснив Євген ЖИТАРЮК, незалежний фінансовий радник. - За 2006-2007 роки банки привчили людей, що кредит легко взяти. І багато хто брав позики, не замислюючись, чи зможе він їх віддати.
За словами фахівця, в разі затримки з проплатами за кредитом банки діють за певними правилами. Якщо людина затримує платіж впродовж невеликого часу – тижня чи місяця, – кредитний працівник банку намагається зв’язатися з боржником і дізнатися, чому той не платить. На цьому етапі проблему намагаються залагодити мирно. Якщо термін більший, а людина і не намагається погасити кредит, справа передається в службу безпеки банку. Вона спільно з юристами пояснює клієнту необхідність повернення боргу, підказують, як знайти гроші для внесків до банку. Якщо і це не дає результатів, банк звертається до поручителів – людей, які письмово в документі про видачу кредиту зобов’язалися гарантувати розрахунки боржника. Банк вимагає у цих поручителів проплатити прострочену суму. Якщо і поручителі відмовляються платити, банк подає до суду на боржника. Далі вже суд постановляє задовольнити позов банку про стягнення грошей з боржника. У разі відсутності грошей у боржника можуть вилучити заставне майно. Коли і заставного майна немає, тоді борг можуть повернути за рахунок нерухомості, транспорту чи інших цінностей. Якщо ж виявиться, що позичальник навіть власного майна немає, доведеться виплачувати кредит з інших джерел. Із зарплати, пенсії чи інших прибутків щомісяця вилучатимуть певну суму на користь банку.
- Неповернення кредитів сьогодні дуже велика проблема, - розповіла Ганна КЛИМ, секретар канцелярії Вижницького районного суду. – Таких справ у нас цілі теки. Лише за цей рік позовів банків з приводу стягнення боргу за кредитами побільшало наполовину.
Нерідко трапляється, що боржники не приходять на такі судові засідання. А дехто тікає від банківських рахунків за кордон. Фінал таких судових справ однаковий – рішення задовольнити позов на користь банку.
Надія МАКУШИНСЬКА
Порада
Щоб на було проблем з розрахунками, прес-служба облуправління НБУ радить:
- Перед оформленням кредиту уважно читайте угоду.
- Звертайте увагу не лише на відсоткову ставку, а й на розмір комісійних, плату за розрахунково-касове обслуговування та інші витрати, які ляжуть на вас.
- Якщо маєте таку можливість, перед отриманням кредиту проконсультуйтеся у фахівця-економіста.
- Підрахуйте, чи вистачить вам зарплати або інших доходів, щоб виплачувати кредит.
- Щоб уникнути штрафів та додаткових витрат, намагайтеся вчасно вносити платежі за кредитом.
- Якщо маєте фінансові проблеми, краще завчасно попередити про це банк і в жодному разі не намагатися переховуватися.
Довідка
Що загрожує неплатникам кредитних внесків
Побутові кредити: позики на побутову техніку, мобільні телефони, повсякденні витрати банки видають на короткий термін порівняно невеликими сумами і під високі (порівняно з позиками на житло) відсотки. Тому панькатися і шукати індивідуальний підхід до таких неплатників банкові ні до чого. За будь-яку прострочку – день чи місяць – клієнтові негайно додають 1-3 відсотки до кредитної ставки. І не лише на прострочений термін, а до кінця строку кредитування. Ще один вид покарання – подвоєння процентної ставки за той місяць, за який ви прострочили платіж. Інша санкція – пеня за прострочку. Рахується вона в облікових ставках НБУ і може сягати 36,5 відсотків річних від суми простроченого платежу. До пені іноді додають (а можуть використовувати і окремо) також штраф. Одноразова сума штрафу залежить від суми кредиту і коливається від 10 до 100 доларів.
Автокредити та іпотека: якщо раптом у вас закінчилися гроші і місяць-другий нічим буде погашати кредит, достатньо буває просто попередити про це кредитного менеджера і пообіцяти згодом все заплатити. У таких випадках боржникові можуть навіть не нарахувати штрафні санкції. Якщо ж попередити свого менеджера про прострочку боржник забув, тим гірше для нього. Тоді банк зазвичай вдається до штрафних санкцій, щоправда, менш жорстких, ніж при споживчому кредитуванні.
21-08-2008, 11:16
0
5 950