RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Мешканець Кіцманщини Олексій, спокусившись рекламними обіцянками одного з магазинів побутової техніки, взяв у “безвідсотковий” кредит холодильник і пральну машину. Коли справа дійшла до розрахунків, виявилося, що віддати банку доведеться майже удвічі більшу суму, ніж позичив. Чоловік спробував перезичити гроші в іншому банку, але, остаточно заплутавшись у боргах, поїхав на заробітки до Росії. Подібних історій про невиплачені кредити можна навести чимало.
На сьогодні, за даними прес-служби обласного управління Нацбанку, мешканці області заборгували банківським установам понад 2,7 мільярда гривень. Майже 75 мільйонів гривень з цієї суми позичальники не в змозі віддати. Це так звані проблемні кредити. І лише від початку цього року таких кредитів побільшало на 52 відсотки.
- Є таке поняття: кредит душить людину, - пояснив Євген ЖИТАРЮК, незалежний фінансовий радник. - За 2006-2007 роки банки привчили людей, що кредит легко взяти. І багато хто брав позики, не замислюючись, чи зможе він їх віддати.
За словами фахівця, в разі затримки з проплатами за кредитом банки діють за певними правилами. Якщо людина затримує платіж впродовж невеликого часу – тижня чи місяця, – кредитний працівник банку намагається зв’язатися з боржником і дізнатися, чому той не платить. На цьому етапі проблему намагаються залагодити мирно. Якщо термін більший, а людина і не намагається погасити кредит, справа передається в службу безпеки банку. Вона спільно з юристами пояснює клієнту необхідність повернення боргу, підказують, як знайти гроші для внесків до банку. Якщо і це не дає результатів, банк звертається до поручителів – людей, які письмово в документі про видачу кредиту зобов’язалися гарантувати розрахунки боржника. Банк вимагає у цих поручителів проплатити прострочену суму. Якщо і поручителі відмовляються платити, банк подає до суду на боржника. Далі вже суд постановляє задовольнити позов банку про стягнення грошей з боржника. У разі відсутності грошей у боржника можуть вилучити заставне майно. Коли і заставного майна немає, тоді борг можуть повернути за рахунок нерухомості, транспорту чи інших цінностей. Якщо ж виявиться, що позичальник навіть власного майна немає, доведеться виплачувати кредит з інших джерел. Із зарплати, пенсії чи інших прибутків щомісяця вилучатимуть певну суму на користь банку.
- Неповернення кредитів сьогодні дуже велика проблема, - розповіла Ганна КЛИМ, секретар канцелярії Вижницького районного суду. – Таких справ у нас цілі теки. Лише за цей рік позовів банків з приводу стягнення боргу за кредитами побільшало наполовину.
Нерідко трапляється, що боржники не приходять на такі судові засідання. А дехто тікає від банківських рахунків за кордон. Фінал таких судових справ однаковий – рішення задовольнити позов на користь банку.
Надія МАКУШИНСЬКА

Порада
Щоб на було проблем з розрахунками, прес-служба облуправління НБУ радить:
- Перед оформленням кредиту уважно читайте угоду.
- Звертайте увагу не лише на відсоткову ставку, а й на розмір комісійних, плату за розрахунково-касове обслуговування та інші витрати, які ляжуть на вас.
- Якщо маєте таку можливість, перед отриманням кредиту проконсультуйтеся у фахівця-економіста.
- Підрахуйте, чи вистачить вам зарплати або інших доходів, щоб виплачувати кредит.
- Щоб уникнути штрафів та додаткових витрат, намагайтеся вчасно вносити платежі за кредитом.
- Якщо маєте фінансові проблеми, краще завчасно попередити про це банк і в жодному разі не намагатися переховуватися.
Довідка
Що загрожує неплатникам кредитних внесків
Побутові кредити: позики на побутову техніку, мобільні телефони, повсякденні витрати банки видають на короткий термін порівняно невеликими сумами і під високі (порівняно з позиками на житло) відсотки. Тому панькатися і шукати індивідуальний підхід до таких неплатників банкові ні до чого. За будь-яку прострочку – день чи місяць – клієнтові негайно додають 1-3 відсотки до кредитної ставки. І не лише на прострочений термін, а до кінця строку кредитування. Ще один вид покарання – подвоєння процентної ставки за той місяць, за який ви прострочили платіж. Інша санкція – пеня за прострочку. Рахується вона в облікових ставках НБУ і може сягати 36,5 відсотків річних від суми простроченого платежу. До пені іноді додають (а можуть використовувати і окремо) також штраф. Одноразова сума штрафу залежить від суми кредиту і коливається від 10 до 100 доларів.
Автокредити та іпотека: якщо раптом у вас закінчилися гроші і місяць-другий нічим буде погашати кредит, достатньо буває просто попередити про це кредитного менеджера і пообіцяти згодом все заплатити. У таких випадках боржникові можуть навіть не нарахувати штрафні санкції. Якщо ж попередити свого менеджера про прострочку боржник забув, тим гірше для нього. Тоді банк зазвичай вдається до штрафних санкцій, щоправда, менш жорстких, ніж при споживчому кредитуванні.
21-08-2008, 11:16
Коментарів 0 Переглядів 5 950

Теги -

Рішення ухвалили після нещодавнього скандалу на похороні військового


На ці бюджетні кошти мали закупити зимовий одяг військовим
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.