Взявши омріяні відпустки, компанія чернівчан з 11 осіб, вирушила відпочивати на Шацькі озера. 25-річний Андрій розповів, що цікавого почули і побачили.
Популярною їжею є пончики зі згущеним молоком, чорницями, медом
- Ми дуже гарно відпочили, - каже Андрій. – Їхати потягом до Ковеля, потім пересіли на маршрутку. Дорога обійшлася 70 гривень з одного в один бік. Розіпнули намет у наметовому містечку біля озера Світязь. Місцеві мешканці розповідають, що хоча озеро дуже глибоке, але його в деяких місцях можна перейти вбрід. Берегова лінія доволі мілка, цілих 100 метрів вода вам сягатиме найбільше по шию, зате далі – глибоко. А ще в озері дуже чиста вода, що можна чітко побачити своє зображення, і навіть поголитися, не користуючись дзеркалом, а дивлячись у воду. Посередині озера – острів, чиясь приватна власність. Ми якось намагалися допливти на човні до острова, але пропливли дві години і побачили, що це – лише половина шляху, тому вернулися назад. У спекотні дні вода в озері дуже нагрівається, тож іноді ми проводили у воді по дві-три години. Для тих, хто погано переносить різку зміну клімату, радять їхати саме сюди, адже клімат на морі відрізняється від нашого, а тут – майже такий самий. Буковинців серед приїжджих майже немає. Переважно навідуються мешканці Львівської, Волинської, Рівненської областей. Тут популярною їжею є пончики зі згущеним молоком, чорницями, медом, які коштують чотири гривні. Місцеві жіночки їздять на велосипедах і пропонують пончики. Ми іноді піджартовували з них, питаючи: “А у вас є пончики з бринзою?” Жінки спантеличено відповідали, що немає. Але що найсмішніше, наступного дня вони приходили і казали, що спеціально для нас приготували пончики з бринзою. На озері дуже гарно. Є їдальні ще радянського зразка. Навіть цікаво було там поїсти з тих ще радянських тарілок.
- Також можна пограти у пляжний футбол, пейнтбол, покататися на конях, поплавати на човнах, яхтах, катамаранах. - продовжує Андрій. – Риби продають біля озера доволі багато, дуже популярні вугрі. Ми жили у наметах, за оренду місця у наметовому містечку платять сім гривень за тримісний намет. Є і будиночки, але проживання, кажуть, дороге. Більшість туристів із західних регіонів, проте слухають російську музику, шансон, причому цілими ночами. Це трохи дратувало
З Чернівців можна дістатися озер лише з пересадкою
Про те, що в Шацьких озерах купатися можна не гірше, ніж у морі, чув давно. А про умови відпочинку довелося дізнатися з власного досвіду.
Перш за все з’ясувалося, що наперед забронювати собі місця неможливо – турфірми цим напрямком не займаються, а в Інтернеті - лише декілька пансіонатів із захмарними цінами.
Інша проблема – транспорт. З Тернополя, Львова чи Івано-Франківська дістатися Світязя проблем немає – регулярно ходять автобуси. З Чернівців можна дістатися озер лише з пересадкою, що дуже незручно. Отож їхали власним авто. Відстань – 500 кілометрів.
На березі Світязя є не лише пансіонати, а й бази відпочинку окремих підприємств. Більшість із них - невеликі фанерні будиночки зі зручностями на вулиці. Вже є кілька сучасних готелів. Ціна зазвичай починається від 50 гривень, зі зручностями – від 100 гривень за ліжко.
Охоче пропонують розміщення мешканці селища Світязь, про що свідчать оголошення чи не на кожних воротах. Однак комфорт у більшості випадків мінімальний. Деякі двори здаються під намети і перетворюються влітку на невеликі кемпінги. Найпоширеніші умови – невеликі прибудови, поділені на крихітні кімнати на два-чотири ліжка. Зручності – на вулиці (рукомийник, плитка або місце для вогнища і літній душ), ціна від 35 гривень за ліжко.
Зараз у селищі будуються невеликі готелі, де є туалет і душ з гарячою водою на дві-три кімнати (ціна від 50 гривень за ліжко) або й у кожному номері (від 70 гривень за ліжко).
Відпочинок на Шацьких озерах має чимало переваг порівняно з морем. Перша – чудова природа. Значна частина берегів вкрита сосновими лісами, прогулянка якими принесе чимале задоволення. У парку навіть розроблено кілька пішохідних маршрутів, на яких встановлено лавочки для відпочинку. Адміністрацією парку пропонуються різноманітні екскурсії – зокрема на велосипедах і човнах.
Навіть турист, який тут уперше, легко натрапить на дари лісів – різноманітні ягоди та гриби (за останніми, правда, йти треба значно далі). Де вода – там і риба, отож охочі до риболовлі знайдуть для себе заняття.
Мінуси відпочинку – комарі та сервіс
Найбільший недолік волинської природи вказується в усіх довідниках – величезна кількість комарів. Особливо в лісі, де з перших же кроків атакують цілі хмари кровопивців.
Інші неприємні моменти такі ж, як скрізь в Україні – сміття і відсутність сервісу. Гроші з туристів беруть ще при в’їзді на територію парку – 9 гривень за авто і по 1,5 гривні з кожного дорослого за добу перебування. Куди йдуть ці гроші невідомо, але точно не на прибирання. Береги озер встелені сміттям.
Відсутність сервісу виявляється в дрібницях – кімната при вселенні може виявитися неприбраною, віник – один на чотири-п’ять кімнат, відсутній туалетний папір тощо.
Однією з особливостей Волині є погода влітку – часто бувають дощі.
Ігор Довгань, Галина Марків
Довідка
Шацький національний природний парк розташований у Волинській області біля кордонів з Білоруссю і Польщею. Його утворено 1983 року, площа – 32,8 тисячі гектарів. На території парку розташовано 22 озера загальною площею водної поверхні 6600 гектарів. Найбільше з озер – Світязь, має площу 2750 гектарів і є найбільшим в Україні. Довжина Світязя сягає 9,3 кілометра, ширина – 4,8 кілометра, найбільша глибина – 58 метрів.
Другим за розміром озером парку є Пулемецьке, до найбільших відносяться Люцимер, Луки, Острів’янське, Перемут, Пісочне, Кримне та інші.
Під рекреаційну зону відносяться лише озера Світязь і Пісочне, де розташовано кілька пансіонатів і санаторіїв. Найвідоміші з них – “Шацькі озера” і “Лісова пісня”.
15-08-2008, 11:00
0
5 994