Понеділок, 07 квітня 2025

«Діти в церкві моляться, щоби більше не було паводка»

у номері / суспільство
3 002
0
Днями я подорожував рідною Путильщиною, побував у багатьох селах. Бачив, як живуть люди після паводка, що вони їдять, як добираються до навколишніх сіл.
"Чекали годину, доки "Фольксваген" вибереться з намулу"
Спочатку доїхали від Путили до Яблуниці. До Дихтинця добиралися мікроавтобусом. Від скелі не могли проїхати, тому пересіли на "Ниву". Від Усть-Путили повернули на Шпетки, де районне дорожнє управління прокладало дорогу власними силами (а точніше, екскаватором і двома самоскидами). Проїхати тут можна лише на автомобілях радянського виробництва – ВАЗ, "Нива", УАЗ, ГАЗ-66, але не на іномарках. Дорогою зі Шпетків до Стебні зустріли "Фольксваген пасат", який застряг у намулі. Чекали годину, доки він вибереться. Кидали у намул каміння, то ж авто потроху вибралося. У Стебнях дві жінки везли на скутері дитину. Коли трапився потічок, мати злізла зі скутера і перенесла дитину на руках через струмок. У Довгопіллі Верховинського району ми зайшли в один із магазинів. Продавець Валентина Кермач отримує для продажу 450 хлібин на день. Каже, що вистачає. Далі поїхали на Конятин, де зустріли Івана і Олега Плитчуків – мешканців Маріуполя Донецької області. Кажуть, що відпочивали у своєї сестри Марічки. Паводок застав їх у горах.
– Повітря тут чисте, свіже, горілка не б’є в голову, – розповідає Олег Плитчук. – Ходили по гриби, збирали малину. Коли була велика вода, дивилися у бінокль, бо сестра живе нагорі. Треба менше рубати лісу. У давнину ліс рубали лише взимку, коли не було соку в деревах. А тепер рубають увесь рік, та ще й не прибирають за собою. Треба розвивати зелений туризм, який дасть набагато більше прибутку, ніж ліс.
Наступна – Яблуниця. Власник одного з магазинів у селі розповідає, як привіз продукти:
– Взяв ГАЗ-66, доїхав до Довгопілля, одягнули на машину ланцюги, бо не могли виїхати на гору. Переїхали через гору, спустилися до Дихтинця, там чекала інша машина, якою з Вижниці привіз товар. І далі повернулися тією самою дорогою. Помітив, що дорога краще збереглася у Верховинському районі. Тому нам потрібно будувати зо два автомобільні мости, щоби легше було їхати.
У людей є молоко, сметана, кажуть жити можна, але бракує овочів, фруктів
Далі бачив, як перед Путильською РДА солдати підмітають площу. Хоча у нас на біржі праці є люди, які могли би цим займатися. Люди кажуть, що краще би вони заготовляли камінь на кашиці. Їхали через Шепіт. Там у церкві Святого пророка Іллі діти моляться, щоби більше не було паводка. А старожил села Розтоки Путильського району Василь Джуряк каже, що 1927 року було більше води на метр, ніж тепер, але не було стільки збитків.
А ще зустрів у Дихтинці молоду пару – Оленку Тонієвич і Михайла Слижука. Вони йшли з Довгопілля до Путили. Розповіли, що бачили на горі зсуви, що горбами їздили машини ГАЗ-66, ГАЗ-131, які везуть продукти з Дихтинця до Довгопілля, Конятина. Зараз люди там постійно ходять пішки, тому що це найкоротший шлях від Довгопілля до Путили. Михайло йшов за запчастинами до косарки, а Оленка – за магнітофонними касетами. Михайло навіть ніс Оленку на плечах.
Ділянку дороги від Підзахаричів до Розтоків робить підприємство "Карпати" (Луцьк). У них вісім самоскидів, три бульдозери і три екскаватори – все нове. Працюють з 7.00 до 22.00. Водій самоскида Володимир Ничай зауважує, що під самоскидом вагою 40 тонн дорога на Смугарів може завалитися.
Люди з Плаю печуть паляниці. Кажуть, що є молоко, сметана і жити можна. Але не вистачає овочів, фруктів. Треба, щоби хоч в одного були дріжджі, тоді вони розчиняють їх і передають тісто іншим. Так у всіх є хліб.
Як інструктор з туризму, можу сказати, що туристи можуть йти на відпочинок на категорійні спортивні маршрути першої-другої категорії складності, а також приїжддати на відпочинок у приватні садиби до Підзахаричів, Розтоків, Путили, Селятина, Сергіїв.
Руслан Мицканюк, лісничий Яблуницького лісництва Путильського держлісгоспу зауважує:
– Останні 50 років не було капіталовкладень у дороги, мости. Ті водоспоруди, що збудували наші діди в 1950-60-их роках, не витримали. Гроші були вкладені у відпочинкові комплекси, а не в інфраструктуру. Міст у Плаю знесло, як тріску, тому що дорожники не слухали нас і спорудили його висотою лише три метри, а треба було шість.
Коментар
Андрій ДУТЧАК, голова Путильської районної ради:
– Основне, над чим ми зараз працюємо, – це відновлення доріг. Проїхати можна до усіх сіл, але дуже погана дорога до Яблуниці, Довгопілля, Конятина, між Петрашами, Розтоками і Підзахаричами. Зараз ми відновлюємо тимчасовий проїзд до Шпетків, Стебнів, яким могли би проїхати автомобілі підвищеної прохідності – "Урали", ЗІЛ-131. Найбільший об’єм роботи між Петрашами, Розтоками та Підзахаричами – там дорога особливо понищена. Також розчищаємо річки, береги, дороги у місцях, де найбільше намулу – Сергіях, Путилі. Проблемно завезти важку техніку на Путильщину. Веземо її через перевали Німчич, Шурдин. З Чернівців дістатися до Путили можна лише через перевал Шурдин. Зараз укріплюємо дорогу через перевал. Ніхто поки що не ризикує здійснювати тут пасажирських перевезень. З четверга вже будуть їздити мікроавтобуси з Путили до Петрашів. Тобто, щоби добратися з Розтоків до Чернівців, потрібно буде кілометр пройти пішки (з Розтоків до Петрашів), а далі можна буде їхати. Ціни такі ж, як і були до паводків. Хліб навіть дешевший, ніж у багатьох інших районах (2,25 гривні). Нам дуже допомагає Миколаївська область, закріплена за нашим районом. На днях звідти нам привезли 200 тонн пшениці. Найбільше грошей на відновлення району дала фірма "ЄСК" з Кривого Рогу – 100 тисяч гривень. Загалом нам допомагають 10 областей. Також ми задіяли 190 людей, які стоять на обліку у центрі зайнятості. Зараз в усіх селах є світло, можливо, окрім кількох далеких хуторів. Телефонні сільські станції також ввімкнені по тимчасовій схемі. Лише шість хуторів відключені.
Віталій ДМИТРЮК, Галина МАРКІВ
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм