У ковбасі більше сої, ніж м’яса, – зневажливо відгукуються про цей продукт більшість споживачів. З першого серпня ситуація мала змінитися на краще. Тобто, покупець, купуючи, наприклад, ковбасу "Докторську" мав знати, що вона з м’яса. Але запровадження нових стандартів перенесли (вже вчетверте). Тепер до 2009 року.
У Мінекономіки погодилися, що люди мають знати, що вони їдять, але, злякавшись погроз виробників про багатократне підвищення вартості ковбасних виробів, передумали.
Нові стандарти мали жорстко регламентувати: якщо це ковбаса вищого гатунку, то там повинно бути 100% м’яса (без сої, крохмалю чи борошна), першого – 80% тощо. Крім того, ковбаса традиційного асортименту, наприклад, "Сервілат", "Московська", "Молочна", має виготовлятися за традиційними рецептами, а якщо рецептуру виробник змінив, то не можна використовувати традиційних назв. Простіше кажучи, якщо на етикетці написано "Московська", вона повинна бути на 100% з м’яса і жодної "Московської нової" з соєю та крохмалем в продажу не буде.
– Нині дуже багато виробників виготовляють ковбаси традиційного асортименту
не за Держстандартом України (ДСТУ), а за технічними умовами (ТУ), де технологію можна змінювати, – розповіла Лариса КУДАК, завідувач сектору з контролю якості продовольчих товарів обласного управління у справах захисту прав споживачів. – Коли з’явилися нові технології, почали додавати до ковбас трохи соєвого білка, крохмалю, ароматизаторів – це на смак виходило непогано і при цьому дешевше. Рецептуру змінювали, а до традиційної назви додавали "екстра", "нова", "особлива" тощо. Це вводить споживачів в оману.
До управління чернівчани не раз звертаються зі скаргами, але "Докторська екстра", виготовлена за технічними умовами, зовсім інакша, ніж її пам’ятають з радянських часів, оскільки крім м’яса, там може бути ще з десяток добавок.
У Держстандарті вважають, що запровадження нових стандартів відмінили не через прогнозоване подорожчання, а тому, що склади підприємств-виробників завалені невикористаними етикетками та соєвим концентратом. "Виробники не просто додають сою, вони використовують генно-модифіковану сою. Із 18 зразків ковбаси, в яких ми виявили ГМО, на жодному не було зазначено, що там міститься соя, не кажучи вже про те, що продукція містить ГМО", – прокоментував Володимир СЕМЕНОВИЧ, начальник науково-дослідного Центру перевірки продукції "Укрметрдержстандарт"
На жаль, жодна лабораторія в Чернівецькій області нині не може дослідити, скільки соєвого білка в ковбасі. Це нове обладнання наразі є тільки в столиці. Але, за словами Лариси Кудак, питання таких лабораторій дуже актуальне. (М.Карасьова)
14-08-2008, 11:36
0
2 400