Поки що за допомогою до психіатрів звертається дуже мало потерпілих від стихії. Міські та сільські мешканці, підприємці Калинівського ринку рятують своє майно, забуваючи про здоров’я. До спеціалістів не зверталися навіть родичі загиблих.
– Як це не парадоксально, останні дні до обласної психіатричної лікарні звертається значно менше хворих, ніж раніше, – запевнив головний лікар обласної психіатричної лікарні В’ячеслав КАЛУЦЬКИЙ. – Якщо раніше щодня до нас за допомогою зверталося 40-50 осіб, то зараз – по 10-12. Це можна пояснити тим, що наразі люди перебувають у стресовому стані, який поступово перейде в затяжну депресію. Вона виявиться десь черед два-три тижні, коли потерпілі усвідомлять свої збитки, втрати, перспективи. Саме тоді вони почнуть звертатися до нас по допомогу, і нам доведеться працювати досить інтенсивно. А поки що люди рятують своє майно. Їм немає коли хворіти, спати, навіть їсти. У стресовому стані людський організм мобілізується, всі думки спрямовані тільки на одне, в цьому разі – на зруйновані будинки і втрачене майно.
Люди жертвують здоров’ям заради будинків та майна
– Ми організували три бригади, які виїжджають у Новоселицький, Кіцманський та Сторожинецький райони. До Путильського поки що не можемо добратися. Щойно відкриють дорогу, одразу ж поїдемо туди. Кожна бригада складається з трьох лікарів: психіатра, дитячого психіатра, психолога або психотерапевта, – каже В. Калуцький. – Вони взувають гумові чоботи, обходять оселі потерпілих, оглядають їх, вимірюють тиск, дають поради, заспокоюють. До Тарасівців Новоселицького району довелося діставатися на "Уралі", бо швидка не могла проїхати. За день кожна бригада оглядає загалом 15-20 осіб. Чоловіки багато працюють, тому менше реагують на ситуацію. Зате більшість жінок знаходяться в критичному стані, проте відмовляються від госпіталізації. Кажуть, доки комісія не опише їхні збитки, вони не вступляться з місця. Починаючи з 25 липня, до нас звернулося всього дві жінки з Новоселицького району, в яких нервовий зрив пов’язаний із повінню. Досі до нас не звернувся жоден підприємець Калинівського ринку. Міське управління охорони здоров’я організувало бригаду швидкої медичної допомоги в складі психолога, психіатра, невропатолога, терапевта, яка постійно чергує на Калинівському ринку. Люди жертвують своїм здоров’ям заради будинків та майна. Гадаю, з потерпілими нам доведеться працювати ще досить довго, щоби вивести їх з цього стану.
У психіатричній лікарні, за словами В’ячеслава Калуцького, в кризовому відділенні підготовлено десять ліжок для потерпілих від повені. Ще 30 ліжок заброньовано у відділенні неврозів та пограничних станів.
Потерпілим від повені не панікувати, пити заспокійливе
– У мене постійний зв’язок із приймальним відділенням, – запевнив головний лікар. – Щойно швидка привезе когось із потерпілих, їм одразу ж, без черги, нададуть місце в лікарні. У нас є всі необхідні ліки. Та найбільше мене непокоять одинокі люди похилого віку в сільській місцевості. Вони потребують соціального захисту. Якщо в них розвалилася хата чи пропало майно, то вони обов’язково звернуться до нас. Добре, якщо в когось є родина, яка зможе забрати таку людину до себе. А куди подітися тим, у кого нікого немає? Навіть якщо їм дадуть якісь гроші, вони не зможуть відбудувати свою хату. Гадаю, для цих самотніх старих людей, загалом не зовсім здорових, потрібно відкривати паліативні палати, де вони могли би доживати свого віку з необхідним доглядом медперсоналу. Усім потерпілим від повені я би радив не панікувати. Вживати щось заспокійливе. За потреби звертатися до лікарів. Не потрібно соромитися звертатися за допомогою до психіатра.
Заступник головного лікаря Олег СІЧКАР обурений, що підприємець Калинівського ринку привіз до лікарні йогурти. "Ми їх не прийняли. Напевно, ці продукти затопило і вони зіпсуті, – каже пан Олег. – Отож, аби не викидати, привезли до лікарні у вигляді благодійної допомоги, напевно, чекали від нас вдячних слів. І навіть не подумали про те, що можуть занести інфекцію. Не потрібно робити таку "благодійність"! Ми написали розпорядження, щоби посилити контроль за продуктами, які приносять хворим родичі".
До обласної психіатричної лікарні потерпілим від стихії можна звертатися по допомогу цілодобово за телефонами: 4-07-00, 4-51-15.
Надія БУДНА
5-08-2008, 11:41
0
2 121