У затоплених районах області інспектори штрафують підприємців, які продають товари за завищеними цінами. Перевіряти, чи не завищують ціни на основні продукти харчування в потерпілих від повені районах, почала ще 28 липня. У Новоселицькому, Глибоцькому, Кіцманському районах виявлено, що хліб, ковбасу, олію та деякі інші продукти в магазинах і на ринках продавали з націнкою, котра на 10-15 відсотків вища, ніж офіційно дозволена. Усі власники таких торгових точок заплатили штраф за здирництво.
– Ціни були ненабагато завищені, це копійки, а не якісь глобальні суми, але питання не в сумах. Зараз, коли стільки людей в області жертвує благодійні внески для потерпілих, продавці товарів могли б теж менше дбати про власну вигоду, – зазначив Віктор ЛАЩАК, начальник Державної інспекції з контролю за цінами в області. – У Путильському і частині Вижницького району рейдів ще не здійснювали. На Путильщину вирушив гелікоптер з нашими інспекторами. Звідти надходило багато дзвінків зі скаргами, але в райдержадміністрації спростовують їх. Кажуть, що в магазинах рівень цін нормальний. А спекулювати могли хіба окремі перекупники-нелегали.
За словами начальника інспекції, інспектори не лише перевіряють, а й попереджають усіх торгівців у затоплених районах про заборону завищувати ціни. Нерідко контролерам доводиться спостерігати й зачинені або напівзруйновані магазини з горами затопленого багнюкою продовольства.
Тим часом на ринках міста продавці стверджують, що ціни на продукти не зростали.
– Поки що ціни не змінилися, – розповіла власниця двох кіосків на ринку "Буковинському". – На Калинівському ринку я вже два роки нічого не закуповую. Увесь товар привозять фірми-виробники чи постачальники одразу до мене на базар, і затримок з поставками після повені не було.
– У нас нічого не затопило, – каже бабуся Ганна з Герцаївського району. Вона запевняє, що кабачки, моркву і яблука продає за тими ж цінами, що й минулого тижня. Хоча приїжджих селян серед продавців на міському базарі помітно поменшало.
Через затоплення Калинівського ринку у деяких магазинах бракує поліетиленових пакетів. Натомість чимало чернівчан цими днями скористалося можливістю зекономити на розпродажах товару на Калинці. Одяг і взуття з "підмоченою репутацію" тут можна придбати зі значною знижкою, особливо якщо купувати товар упаковками.
Серед основних продуктів харчування за тиждень, що минув після повені, у Чернівцях рекордсменом з подорожчання залишається рис. Ціна на нього зросла на 12% через подорожчання на світових ринках. Уже не перший тиждень зростають ціни на яловичину і свинину. Трохи подорожчала картопля – дається взнаки, що в багатьох селах люди не мають змоги навіть зайти в город. Зате дешевшають морква, буряки та інша городина.
Щодо втрат урожаю внаслідок підтоплення, то, за словами В. Лащака, Буковина не є визначальною у виробництві овочів чи зернових. Якщо бракуватиме місцевих плодів, дефіцит легко покриють привізними. Пшеницю в області вирощують здебільшого м’яких сортів, які йдуть на корм для худоби. А тверді сорти, для випічки хліба, завозять з Одещини й Херсонщини. (Н. Макушинська)
1-08-2008, 16:40
0
2 658