Село Чорногузи на Вижниччині спочатку затопило, а потім стався катастрофічний зсув.
Частина села, яка потрапила під зсув, схожа на зону землетрусу. Люди, будинки яких руйнувалися прямо в них на очах, не стримують сліз. Величезний котлован, який утворився на початку зсуву, сповзає донизу. Тріщини розширюються в напрямку Вижниці та Іспаса. Навколо залишки хат, вивернуті з корінням дерева...
Десять будинків вже завалилося, 21 вкрився тріщинами і поступово руйнується.
Мешканець села Олексій ЛЕФЕРОВИЧ, який живе під лісом, ще в четвер, 24 липня, помітив, що впав дуб… У п’ятницю будинки почали вкриватися тріщинами. У ніч із суботу на неділю почали падати.
"То тут, то там чути тріскіт, обвалюються залишки стін"
У суботу на місці дороги, яка веде із Чорногузів на Черешеньку та Багну, утворилося провалля довжиною у 20 метрів! Дороги – як і не було.
– Що робити? Куди йти? – крізь сльози каже Марія КУЗИК. – Уся хата вкривається тріщинами. Якщо нам держава і заплатить, ми за ті кошти не купимо і не збудуємо нову хату… Ми забрали деякі речі, але основне – це житло, адже речі можна купити … Я зупинилася у своєї доньки, але у неї своя сім’я, там вже живе четверо людей... Як нам бути? Дуже хочеться, аби держава допомогла придбати нове житло.
– Ніхто не придбає. Яка там держава і що це таке? – відповідає старенька бабуся, яка сидить на пагорбі посеред зруйнованих будинків.
Район села, у якому почалися зсуви, називається Бурдей. Тут люди метушаться у паніці. Оглядають зруйновані будинки, плачуть. То тут, то там чути тріскіт, обвалюються залишки стін, злітає черепиця та шифер. Покрівлі люди намагалися зняти під час евакуації. Виносили все цінне, знімали шифер. Однак не всі встигли.
– Цей будинок стояв на 100 метрів вище по схилу, а ця стайня на 50 метрів, – пояснюють наші провідники – двоє місцевих хлопців. – Навкруги земля потріскалася і сунеться. Зсув росте просто на очах. Годину тому хата стояла, а тепер її вже нема.
У 75-річної Сільвії ГЕОРГІЙЧУК будинок почав розвалюватися у ніч із суботи на неділю. Жінка помітила, як стіни у кімнаті вкрилися тріщинами. За дві години хати вже не було. Жінку разом із сином забрала до себе донька.
"Собака весь день сидить біля хати, скавчить і не хоче йти"
– Усе… Хата їде в долину… Важко говорити, – бідкається Галина СТЕПАНОВА. – Стодола, хата, кухня, пивниця (підвал) – усе руйнується. Два роки тому із чоловіком купили цю хату, заплатили дев’ять з половиною тисяч доларів...
– Рятували і худобу, – каже далі Галина. – Курей, каченят, кроликів відвезла до мами, а козенят – до свахи. У мікроавтобус із собою взяла навіть котів. Лишень відчинили двері, а вони назад втекли до хати. Собака Джек весь день сидить біля хати, скавулить і не хоче йти. Козенята тягнули по землі, також не хотіли йти, лягали на землю, упиралися.
– Хата би швидше пішла вниз, але її стримують яблуні, – зауважує Геннадій СТЕПАНОВ. – Ще зранку було лише декілька тріщин, а тепер хата нахилилася… Було дуже страшно сидіти у хаті: без світла і газу, у темряві!
Вже відселили 21 сім’ю – це 48 людей
– Тут був будинок сестри мого чоловіка, – розповідає Олександра БІЛЬЦАН, голова районного товариства Червоного Хреста. – Люди взяли кредит на ремонти. Хто покриє ті збитки? Тут маєтки коштують не менше 100 тисяч доларів. Товариство надає людям для евакуації приміщення в лікарні Червоного Хреста. Можемо прийняти 40 осіб.
– Не вірю своїм очам. Там, де були копиці, росла кукурудза, жили люди, утворися великі зсуви, – каже землевпорядник сільської ради Чорногузів Сільвія ПЛАВ’ЮК. – Я взяла до себе двох стареньких людей! Але вони все одно ночують у стодолі біля потрісканої хати! Люди зупиняються у родичів, близьких. Окрім того, є домовленість із туристичною базою у Вижниці, щоби там приймали людей. Ми вже відселили 21 сім’ю – це 48 людей. Але ці дані міняються щогодини… Зсув триває. Геологи пояснили, коли зсув вийде на рівнину, він має зупинитися. Старенький сільський агроном каже, що зсув могли спровокувати підземні води! Поруч у селі Багна є дренажні системи, які вже давно ніхто не прочищав.
У кінці села є 12 гектарів поля. Можливо, люди будуть там будуватися, але для цього потрібні кошти. Влада обіцяла зараз на кожну сім’ю дати п’ять тисяч гривень на відселення, а потім вже компенсувати збитки.
Валерія Чорней, Віктор Дудар
31-07-2008, 13:05
0
6 273